Denník N

Culture Beat: Mr. Vain – nové klipy na staré hity

baby

Eurodance

Mr. Vain vznikol v prvej polovici 90. rokov, keď predaje nahrávok (najmä CD) začali dosahovať historické maximá. Rádia vtedy ovládal štýl tanečnej hudby označovaný ako Eurodance. Tento štýl bol vlastne soundtrack môjho detstva a doteraz považujem túto hudobnú éru za najtanečnejšiu v histórii popmusic. Jej rozšíreniu podľa mňa pomáhalo práve to, že hudbou sa vtedy naozaj dalo zarobiť.

Peniaze majú na hudobný vývoj možno oveľa väčší vplyv ako akékoľvek umelecké ciele. Ak prijmeme tento fakt, možno sa nebudeme diviť, že sa v dnešnej hudbe opäť presadzujú najmä pesničkári a kapely schopné hrať naživo. Koncerty sú jednoducho to posledné, na čom si hudobníci môžu ako-tak zarobiť. Vďaka internetu zárobky z predaja nahrávok rapídne poklesli a mnoho hudobníkov sa už zmierilo s tým, že ich hudba je dostupná zadarmo. Autorské práva stále existujú, no skladatelia si uvedomujú, že ak by na nich trvali, ich piesne by si púšťalo oveľa menej ľudí a nezarobili by ani na koncertoch, ani na predaji tričiek a pod.. Vďaka lacným technológiám je dnes konkurencia omnoho väčšia.

Eurodance mnohí ľudia odsudzujú ako príliš komerčný štýl. Akoby prinášanie tanca a zábavy bolo menej umelecké než prinášanie depresie a silných myšlienok… To, že na pódiu nestojí rozorvaný gitarista s úzkosťami, ale nagélovaný producent, niektorí ľudia znášajú len ťažko. Aj keď ja osobne s tým nesúhlasím, tanečné žánre budú asi vždy odsúvané niekde na okraj mozgovej kôry ako tie menej vznešené

Skladba Mr. Vain od Culture Beat je skvelou ukážkou z uvedeného obdobia. Tento song patrí medzi najúspešnejšie a najtypickejšie hity Eurodance-u. Ženský melodický vokál zmiešaný s mužským rapom a do toho naprogramovaný chytľavý podmaz v tanečnom tempe – to bol recept, ktorý v tom čase použilo množstvo kapiel. Bola to prvá skladba, ktorá nebola vydaná na vinyle a súčasne dosiahla vrchol britského rebríčka.

eurodance

Culture Beat bol projekt nemeckého producenta menom Torsten Fenslau, ktorý sa však, podobne ako mnoho jeho kolegov, neobjavoval ani v klipoch a ani na pódiu. Tieto úlohy mali na starosti speváčka Tania Evans a rapper Jay Supreme. Špekulovalo sa, že Mr. Vain je skladba práve o jej producentovi. Ten si však jej úspech príliš neužil. Skladba sa stala najväčším európskym hitom práve v roku (1993), keď  Torsten Fenslau zahynul pri dopravnej nehode.

Hudobné video režíroval  Matt Broadley, ktorý sa podieľal napríklad aj na klipoch od Ace of Base (All That She Wants), či The Cardigans (Carneval). Premiéra videa vo Veľkej Británii pripadla na august 1993.

Ak budete dnes hľadať klip na youtube, výsledky vyhľadávania vám ako prvý ponúknu klip z roku 2018, ktorý má 45 miliónov videní, čo je niekoľkonásobne viac, ako pôvodný klip. Je to nový fenomén týkajúci sa aj ďalších hitov Eurodance-u (napr. What Is Love). Niekto jednoducho zoberie starú pecku z 90. rokov, zoženie pár záberov mladých dievčat tancujúcich na ulici, či doma, a niekoľkonásobne tým prekoná počet videní pôvodného videa… Sledovať tancujúce baby je, zdá sa, zábavnejšie ako pozerať režisérov pokus o vytvorenie 3-minútového príbehu… Pre mňa určite.

 

Tagy: #mrvain #culturebeat #akordy #text #preklad #songstory #hitstory #akovznikáhit #eurodance #blogohitoch

Teraz najčítanejšie