Denník N

Coronovírus a kríza realitného trhu na Slovensku

Neustále správy o rozširovaní vírusu COVID-19 aj na Slovensku pôsobí paniku a u všetkých ľudí vzbudzuje myšlienky negatívnym smerom ako to bude ďalej, ako dlho to potrvá a ako to ovplyvní život, prácu a aj sen o novom bývaní.

Ako to ovplyvní realitný trh na Slovensku?

Záujemcovia a klienti sa mňa a kolegov neustále pýtajú, ako sa to prejaví na našom malom realitnom trhu na Slovensku. Realitnú krízu rôzny makléri a „veštci“ predpovedajú už 3 roky a stále neprišla. Nikto nemá vešteckú guľu, ktorá by mu predpovedala presnú budúcnosť.

Príznaky zmien na globálnom trhu sa však dejú a hýbe to aj finančnými trhmi. Investori začínajú byť opatrný a začínajú vyčkávať, aby ochránili svoje peniaze čo ešte situáciu zhoršuje a ďalšie vyhliadky. Pri spomaľovaní ekonomiky sa všetko premieta aj do prímov bežných ľudí, ktorý už nemajú za čo kupovať nové bývanie.

Strach o zdravie pri bežnom živote cestovaní, nakupovaní, práci, kultúrnych akciách nepomáha.

Riziká pri obhliadkach

Realitný turisti, ktorý behajú po nehnuteľnostiach, ktorý hľadajú zlatý grál, nehnuteľnosť ktorá je krásna, lacná, v super lokalite a majú veľa času na rozmyslenie, ktorú hľadajú roky.

Príliš veľa obhliadok s cudzími ľuďmi nie je len stratou času, ale tiež nesie riziko kontaktu s nakazenou osobou.

Vklady na kataster sa dajú realizovať už elektronicky, čo vie tiež urýchliť proces a zaistiť vyššie bezpečie. komfort (Na fyzických podateľniach môže prísť dočasne k obmedzeniam)

Riešenia pri predaji, prenájme

Je ako vždy nechať veci na odborníka. Najjednoduchšie riešenie pre zníženie počtu zbytočných obhliadok si svojim maklérom dohodnúť skenovanie priestoru do 3D podoby, aby bolo možné si nehnuteľnosť prezrieť virtuálne 24 hodín denne bez toho aby ste strácali čas a riskovali.

Virtuálne obhliadky

Nové technológie ako vždy dávajú konkurenčnú výhodu, ale teraz nielen pomáhajú rýchlejšie predať a šetriť čas zbytočnými obhliadkami, ale aj znižujú riziko. Netreba absolvovať 10 -20 obhliadok, ale len pár keďže nehnuteľnosť už záujemcovia videli virtuálne a už sa prichádzajú len uistiť, že je všetko tak ako vo virtuálnej obhliadke a môže sa prejsť k ďalším krokom v kúpe nehnuteľnosti.

Kupujúci a ich hypotéky

V čase písania tohto článku prichádzajú banky s novými ponukami na výhodné hypotekárne financovanie z ktorých by som odporučil si vybrať ponuky bánk s dlhšiu fixáciou aj za cenu jemne vyšších úrokov, ale za to kľudnejší spánok na dlhé roky dopredu.

Ako ďalej?

Buďme optimisti. Zvýšenie teplôt zníži šírenie koronavírusu a rešpektujme preventívne opatrenia na toto prechodné obdobie a budeme môcť pokračovať v ďalšom raste.

Ak chcete kupovať, alebo predávať je dobré sa stretnite sa poradte sa s realitným odborníkom, lebo každý sme jedinečnou osobou v inej životnej etape, iných finančných možnostiach a iných preferenciách.

Ceny zatiaľ nepadajú, ale v prípade horšieho vývoja môže priniesť pre niektorých vyvolených príležitosti na lepšiu kúpu čo sa ukáže či tak bude za cca 2 mesiace.

Treba si uvedomiť, že chrípka

Odpoveď na zásadnú otázku kríza realitného trhu sa zatiaľ nekoná.

RADY pre Predávajúcich:

 1. Väčšina kupujúcich kupuje na hypotéku a je dôležité, aby nespravili chybu v procese vybavovania a boli si vedomí svojich možností. Zbytočné pokusy a chyby stoja dlhý čas a peniaze. Preto je dôležité spolupracovať s hypotekárnymi špecialistami a realitným maklérom čo pozná Vašu nehnuteľnosť dokonale.
 2. Využívajte moderné technológie a lepší marketing ako ostatný a predáte rýchlo, bezpečne a za dobrú cenu.
 3. Nájdite si spoľahlivého realitného partnera ktorý vie čo robiť a bude hájiť Vaše záujmy.

RADY pre Prenajímateľov

 1. Airbnb krátkodobý prenájom pre turistov na nejaký čas prestane byť výhodné a oplatí sa prenajať opäť radšej dlhodobo.
 2. Treba si nájomníkov dobre preveriť a nebrať hneď prvého záujemcu.
 3. Ľudí čo nedostali úver, alebo len šporia na nové bývanie pribúda.
 4. Realitné služby pri prenájmoch Vám dokážu priniesť serióznejších a bonitnejších nájomníkov.ň

RADY pre Kupujúcich

 1. Zvážte či pri hypotéke zveríte dôveru kamarátovi zo základnej školy, ktorý rieši hypotéky popri inej práci, alebo sa radšej dohodnete s odborníkom čo sa tomu venuje naplno. Predídete tak zbytočným nerozvážnym chybám, strate peňazí a času.
 2. Využívajte virtuálne obhliadky a šetrite svoj čas a neriskujte zdravie.
 3. Buďte rozhodný a konajte rýchlo ak chcete získať svoju vysnívanú nehnuteľnosť. Nehnuteľnosti sa predávajú rýchlo a dobrú kúpu majú rýchlejší a informovanejší. Využite služby agenta kupujúceho (realitný maklér, ktorý zastupuje kupujúcich), alebo využite svojich známych z danej lokality, kde by ste chceli bývať a odborov realitného práva a stavebníctva.
 4. Je rozdiel keď kupujete nehnuteľnosť ako investíciu a keď kupujete pre svoje bývanie. Ak potrebujete bývať nečakajte, ale konajte. Sú ľudia čo čakajú na krízu už niekoľko rokov a miesto toho, aby kúpili nehnuteľnosť v desiatkach percent lacnejšie, stále len čakajú a ceny len závratne stále stúpajú.

Každá kríza prináša príležitosti a len všímavý a informovaný z nich vedia aj niečo vyťažiť. Netreba panikáriť, ale počúvať a zvažovať svoje možnosti.

Niekedy pokojnejší spánok v menšom bývaní prinesie viac pokoja a šťastia do našich životov.

Ing. Michal Kolenčík – Realitný špecialista
Prom Real – realitná kancelária

Predávate / kupujete nehnuteľnosti v Bratislave, Pezinku okolí?
Píšte, volajte 0919 040 800, kolencik@promreal.sk

Teraz najčítanejšie

Michal Kolenčík

CEO a Realitný špecialista - Prom Real Bratislava, Pezinok a okolie https://www.promreal.sk/ing-michal-kolencik-ponuky-nehnutelnosti-114863