Denník N

Majcichovská desiatka 2020 v podaní Buldoga a Geparda

V hlavných úlohách, resp. obsadenie:

1. Buldog (Bog) – Dušan Oravec (1971), ktorý keď sa zatne, je schopný aj po nočnej a s minimálnym tréningom dosiahnuť, aj so svojim pivným „bruškom“, výborné časy. Preto Buldog!

2. Gepard (Gep) – Marcel Burkert (1968), ktorý sa rád vezie na „zadných kolesách“ svojich súperov, aby na nich tesne pred cieľom odzadu zákerne zaútočil; ak s nimi samozrejme dovtedy vydrží ich tempo.

Pozn.:

Bežecké zápolenia medzi Buldogom a Gepardom na ostro začali v januári 2016 na 10 km krosovom behu Stupava Winter Trophy. Tieto preteky sú príbehom na samosttatný článok. Dôležité pre túto chvíľu je to, že vtedy Dušan obdržal prezývku „Buldog“, a ja „Gepard“…

Ale poďme k Majcichovskej desiatke 2020 (7.3.2020):

NAJPRV JE TU HECOVAČKA PRED PRETEKMI v e-mailovej komunikácii našej bežeckej skupinky:

Buldog (Bog):

Dobré skoré marcové nedeľňajšie ráno, chlapci. Tak dnes presne na obed beží v Majcichove elita…, a teda my s Gepardom tam samozrejme nemôžme chýbať! Včera som pekne potrénoval na Geparda…: Doobeda ČSOB Zimná desiatka (bez čísla, len tak tréningovo v cca 5 minútovom tempe), lebo týždeň som nebehal a tak som musel kilometre dobiehať. No a včera večer som oslavoval narodeniny – 4 pivka (s názvom Nachmelená opice…) som si dal. Dnes ráno sa sice cítim ako tá z názvu toho piva… ale toho Geparda (Marcela) aj tak urcite dám dolu! Aj Sahajdu mozno… Drzte palce! 

Reakcia Geparda (Gepa):

Dobre ráno mládenci, Bog sa znovu zahráva s ohňom! Na krk mu dýcha po víťazstve vyhladovaný Gep, ale Buldog si napriek tomu včera provokačne zabehol 10 km v čase za ktorý sa niekedy ani ja nehanbím, navyše cez mosty, teda v čase kedy by už mal oddychovať na preteky. A aby toho nebolo dosť, aby Geparda dostal ešte pod väčší psychický tlak, aby sa tomu roztriasli kolená,  tým, že mu brnká na nervy, dáva mu pocítiť, že pre neho Gep už nie je žiadny súper (aj keď Gep vo vzájomných súbojoch stále vedie, v pomere 21:15) a Gep už nepredstavuje pre neho ohrozenie na pozíciách, si včera večer Bog v pohodičke doprial alkoholické radovánky a určite k tomu ešte aj najký ten búček s knedlíčkama, a ako ho poznám, tak 2 hodiny pred pretekmi sa ešte nadlábne párkama alebo ovesnými vločkami s mlíkem… Fúúúj! ja by som s takýmto nákladom nebol schopný ani odštartovať. 

Ale Pozor Buldog! Zachádzaš priďaleko! Táto minimálne dvojaká provokácia sa ti nemusí vyplatiť. Môže nabudiť Gepa do takých obrátok, k takému výkonu, na ktorý by inak nikdy nemal! Aby si neľutoval!…

K PRETEKOM SAMOTNÝM – Na štartovej čiare zľava: zjavne pozitívne nabudený Buldog, v strede Gep a vľavo je Dušanov syn (inak veľký cyklistický talent; len či ten talent zúročí):

TAK TAKTO VIDEL PRETEKY GEPARD:

Ahojte borci – majstri bežeckých umení. V nadväznosti na to, čo som napísal včera, musím konštatovať, že sa splnil môj predpoklad – Bog včera tak Gepa vyprovokoval, že dnes Gep zo seba vydoloval to, čo v sebe reálne nemal. Takto získal minimálne 45 sekúnd!

Ale poďme po poriadku: 

Z  mojich analýz vyplývalo, že v posledných troch vzájomných súbojoch mi Buldog svojimi nástupmi ušiel hneď po štarte a následné dolepovanie ma stálo dosť síl. Takže dnes bola taktika iná – udržať za každú cenu úvodný nástup Buldoga.

Cieľ „A“ bol splnený. Aspoň tak som to dnes vyhodnotil po 2. kilometri.

Avšak! Bog na začiatku 3. km pridal na tempe a to tak, že som ho chcel pustiť dopredu. Vnútorný hlas však zavelil: Vydrž trochu Gep!, možno to len na teba skúša, ako si na tom! A naozaj, asi po 200 metroch sa Bog ukľudnil a zrazu mi bolo jeho tempo trochu pomalé. Hovorím si – začínajú na neho doliehať včerajšie pivá a včerajších 10 km v 5 minútovom tempe.

Kilometer bol kľud, ale na 4. km Bog opäť vypálil ale nie až s takou razanciou ako v prvom trojkilometrovom kole a tak som si Buldoga postrážil; ako na vôdzke. Od 6. km som opäť išiel do vedenia lebo sa mi jeho tempo opäť zdalo trochu pomalé, a stále viac a viac som sa nádejal, že dnes by to konečne mohlo vyjsť, že ten Buldog to včera predsa len dosť prepískol. Zjavne to ale bola jeho taktika – oddýchnuť si pred posledným kolom v ktorom mal v pláne ma uštvať tak, aby ma nedotiahol do cieľovej rovinky. Od 7. kilometra sa pre mňa začalo stupňujúce sa peklo. Buldog pridával na plyn stále viac a viac. Keby som vtedy vedel, čo budem zažívať v poslednom kilometri, tak by som ho posledné 3 kilometre pustil dopredu. Toto boli moje asi najtvrdšie preteky v živote vôbec. Ani žiaden maratón, z vyše dvadsiatky, ani polmaratón ma posledné 3 kilometre tak nebolel ako dnešné preteky. Snáď až na jeden: https://dennikn.sk/blog/721956/petrzalsky-maraton-11-3-2017-buldog-a-gepard-v-hlavnych-ulohach/

Záver: Dnes sme s Dušanom dosiahli zhodný hrubý čas. Bol to boj hodný Buldoga a Geparda!… Celkový priemer sme v hrubom čase mali 4:32 ale posledný kilometer bol za 4:07! a to do mierneho kopečka, a posledných 400 metrov za 1:26. Na moje pomery nevídané. Skoro som v závere zomrel…, ale nemohol som si dovoliť 5. prehru v rade s Buldogom! Bog vedel, že v šprinte je Gep lepší a tak posledné 3 kilometre systematicky pumpoval tempo, aby ho odpáral. Tento krát to ale Gep ustál. Konečne Buldog kapituloval!… Gep ho „deklasoval“ o krok! presnejšie o meter, lebo krok skutočného geparda je násobne vyšší.  Ale morálnym víťazom je jednoznačne Buldog; ťahal Gepa takmer celú trať. Gep použil taktiku cyklistu Kwiatkovského, keď vyhral nad Saganom jednu klasiku, kde ho Sagan v úniku ťahal dlhé kilometre, Kwiatko takmer vôbec nestriedal, aby sa mu v závere takto odvďačil… . 

P.S.: Nevedel som že Dušan vie tak dobre zašprintovať. Skoro som na posledných 10 metroch padol, lebo nohy už nevládali preplietať a ja som ich nútil do činnosti, na ktorú už po vyčerpávajúcich kilometroch nemali. Dnes som sa pred pretekmi cítil, resp. mal som natrénované na čas 46:15 (aj to len za optimálnych podmienok); na lepší nie. Obaja sme však dosiahli čas 45:27 (čistý čas). Vďaka Buldogovi. Zlepšenie oproti poslednej desiatke (Petržalská zimná desiatka), ktorá sa bežala presne pred 4 týždňami, bolo v mojom prípade o viac než minútu a pol – tam som mal čas 46:58, a v Dušanovom prípade to bolo zlepšenie o pol minúty. Dušan si zároveň spravil v Majcichove oficiálny osobný rekord na desiatke, aj keď tento v rámci 12 km behov už dva krát prekonal.   

A TAKTO TO VIDEL BULDOG:

Ahojte bezci. Dakujem Marcelovi za kvalitne napisany blog a klobuk dole, ze sa mu ho chcelo pisat az do polnoci. Gratulujem Vilkovi za krásne 3 miesto v kat. 70. Ja som mal pred štartom trochu fukoty, lebo bezal aj syn 14r. – 1000m…

A uz sa venujem nasmu behu…

Moja priprava bola velmi slaba, teda ziadna za posledny tyzden. Tak isiel som to dohnat aspon zimnou 10kou pri Eurovei. Mal som tam v plane bezat tak okolo 1h, aby som sa pred nedelnym behom moc neznicil. Ale ked ma asi po 1km predbehol Peter Safarik, tak mi to nedalo a chcel som ho mat aspon na dohlad tak ma potiahol na cas 50min na 10km, co bolo slusny cas ale nie moc rekreacny. Vecer v sobotu ma cakala este oslava, v plane bol max 3 piva ale nakoniec to skoncilo na 4och a do postele som isiel az o 01:00 h. Priprava ako ma byt…

Toto Gepardovi davalo nadej, ze dnes Buldoga dá… :-). Vystartoval plny ocakavania… – to znamená, že hneď od začiatku sa zavesil za mna. Ale ja som ho mal v plane zapriahnut do striedania nech sa len nevezie… Ze sa budeme striedat tak po 0,5-1km.

Ani nie po 1km nas predbieha Miki Dzurinda a mal fakt dobre tempo, chvilu sme sa ho drzali, ale postupne sa vzdialoval. 

S Gepom sme sa par krat vystriedali, ale ked bol vpredu on, zdalo sa mi, ze spomaluje (Poznámka Geparda: to bol zámer!, musel som šetriť kde sa dá), a že líška stará setri sily na zaverecny finis. To som vyhodnotil ako rizikove pre mna. Poznam uz tie jeho výpady! ako aj to, ze je v zaverecnom sprinte silny.

Tak som zmenil taktiku a tahal som to radsej vacsinou ja, aby ma nevyvadzal z tempa a aby som ho unavil. Dovolim si odhadnut, ze 8km z desiatich som tahal ja a Gep  2km (Poznámka Geparda: bolo to ešte menej ako 2). Ale bolo nam to obom na prospech, aby sme dosiahli spolu excelentne casy; na nase pomery. Obcas som sa na niekoho zavesil ked nas predbiehal a videl som, ze Gep zacina fucat, ze mu je rychle tempo proti srsti. Ale ja som to tiez nechcel moc prepalit aby som nevykapal a Gep aby potom nemal otvorenu cestu k vitazstvu.

Ked sme mali asi 1,5km do konca druheho kola, vtedy nas predbehol zavratnym tempom Sahajda… pripadal som si ako chodec, Sahajda bol v cieli a my sme mali este 3,5km do ciela, teda dal nam 1 okruh + 500m…, povzbudive! naozaj…

Asi 2,5km pred cielom nas predbehol chlapik…povedal by som si, ze Buldog 2 ! :-), ziadna atleticka postava…trosku pri tele, ale tempo mal pekne rychle. Chvilocku som za nim tahal ale bola chyba, ze som ho pustil…chcelo by to síce velke zapretie ale ja by som sa ho mozno udrzal, ale Gep uz asi nie. (Poznámka Geparda: Dušan je jednoducho kamarát, aj v takej situácii myslí na moje blaho, aj keď ja sa počas preteku riadim výlučne iba zvieracími inštinktami ako gepard…, teda žiadny ohľad na nejaké priateľstvo…)

No skoda, to bol moj vitazny kon a nechal som ho utiect…

Potom, asi 2km pred cielom, sa objavil dalsi moj kon….bezi rychlejsie ako my… tak sa ho Buldog drz hovorim si. Priemerne tempo sme mali za tym konikom dost slusne, posledny kilometer  a pol to uz bolo tempo 4:11, to sa uz nas konik zacinal plasit, ze si za chrbtom vezie moznych premozitelov…

Poslednych 200m sme sa rutili skoro Sahajdovym tempom … 3:28/km… mam udaj z hodiniek… UFFF…, ako pise Gepard… nohy uz nestacili rychlejsie krutit….

Myslel som si, ze Gepard to neustoji … pocul som joho tazky dych 1 meter za mnou, (Poznámka Geparda: to už nebol dych, ale lapanie po dychu, doslova som sa dusil a vydával zo seba zvuky ako pri mučení)

Posledych 10m…nas konik taha jak besny… ludia popri trati sa mihaju ako ked ides vlakom…..

Ideme jak rychlik IC…srdce mi bije az v krku – 174 uderov/min …

ale tu zrazu zozadu Gepard nastupuje… 

a vbieha do ciela o jedn, maximálne dva kroky skor ako Buldog !!!! ale nastastie v rovnakom case – hruby  45:27 sme dali obaja, tak to oficialne berem ako remizu na papieri…, ale sucastne aj velke vitazstvo Geparda !!! Islo o cest Geparda…aj zivot bol ochotny polozit za zdolanie Buldoga!

Ako pise Marcel, ze tak ako tento ho este ziadny finis nebolel, tak tomu verim, a ze aj vydoloval zo seba aj to, co v nom nebolo…. A som aj rad, ze ma trhol  a zuby zase vyceril a na poslednych 3 metroch ma takto o prsia na cielovej ciare dal dolu. Obdivuhodny finis predviedol!  Tak na ceste sme zas vyrovnany parik seliem – sprinter Gepard a vytrvaly Buldog…

REAKCIE OD PRIATEĽOV PO PRETEKOCH:

– Ahojte, vidím chlapci, že ste samá sranda…Chcel som napísať, však vás smiech prejde, ale z výsledkov vidím, že ste išli dobre a nedopriali ste si víťazstvo jedného nad druhým.. Videl som len spoteného geparda, a buldog zmizol z povrchu majcichovského…a ja chudátko som musel liezť na bedňu bez toho, aby som vám mohol vyplaziť jazyk…Vy človeku ani trošku tej radosti nedoprajete… Radostný MDŽ vašim manželkám praje – deBill (Vilo Novák)

– No chlapci vy nám ale robíte radosť! teda myslím tých, menej rozhodných, ktorí nebežali s Vami. Môžeme si aspoň takto sprostredkovane vychutnať atmosféru pretekov. Keď som si včera poobede pozeral výsledky tak som tušil veľkú drámu a sa mi to aj potvrdilo. Fantastický výkon fyzický aj taktický od obidvoch a až neuveriteľný výlet mimo komfortnej zóny, v tomto ohľade ste určite boli medzi najlepšími. Naozaj obrovská poklona za váš výkon! Obom by som vám rád doprial výhru, ale som rád, že to Marcel zdramatizoval a za to nesmierne utrpenie si to zaslúžil, čím aj dal takú malú frčku do čela Dušanovi za ležérnejší prístup v príprave. No uvidíme, ktoré z nasledujúcich akcií sa nakoniec uskutoční, ale už sa teším na vaše/naše ďalšie súboje! Paľo Hraško

– Ďakujem za zdielanie týchto krásne dramatických podujatí. Vivat kamaráti. Teším sa na stretnutie,  zápolenie s vami.

Radim.

Na záver foto s našim bežeckým priateľom Robom Bujnom, ktorý nás v Majcichove porazil oboch:-(

Ale to aj expremiér a maratónec Mikuláš Dzurinda, ktorý nás tak isto dal dolu – oboch! Ale na jesennom Aténskom maratóne 2019, na ktorom popri nás troch, vyššie odfotených, štartoval aj Miki, toho sa tam Buldogovi podarilo zdolať! Mne sa ho podarilo zdolať, pokiaľ viem, tak len 2 krát, a to na behu Devín – Bratislava 2007 a ešte v 2011, kedy som bol asi v životnej forme, aj keď som nemal nejako zvlášť natrénované, ale o týždeň na to som v Belehrade zabehol svoj najlepší maratónsky čas; platný doposiaľ.A na úplný záver jedna skvelá 73-ka! Keď ju vynašli, to už sme s Buldogom mali niečo odťahané, nejaké autíčka na šnúrke po dvore… Súvisiace články: https://marcelburkert.blog.pravda.sk/category/buldog-vs-gepard-aktualizovane-5-12-20/

Teraz najčítanejšie

Marcel Burkert

Dekonšpirátor. Teda má za to, že za zlom vo svete nie sú USA, dokonca ani Židia, ani ilumináti, ani slobodomurári, ani iné tajné spolky, ale jednostranná vláda rozumu, duchovná lenivosť, neznalosť zmyslu života a Zákonov stvorenia, slepá viera v mnohých podobách. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny a kritik socializmu s tzv. ľudskou tvárou. Od júla 2015 aj aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo silne pokriveného učenia proroka Mohameda, alibizmu moslimských a európskych lídrov, pseudohumanizmu a z presadzovania multikulturalizmu za každú cenu. V súčasnosti učiteľ a miestny poslanec v bratislavskej Dúbravke.