Denník N

Fínska vláda ignoruje účinne preventívne opatrenia

Od včera k 10:50 dnes ráno pribudlo vo Fínsku 46 nových identifikovaných prípadov koronavírusu. Čo robí vláda Sanny Marinovej? Donekonečna rokuje…

Všimla som si to už viackrát, že vo Fínsku sa veľa diskutuje a je snaha rozanalyzovať problém z každej strany. Hoci je to na prvý pohľad veľmi inkluzívny prístup, kde má každý možnosť vyjadriť sa, sú situácie, kedy treba prestať diskutovať a treba začať konať. Dráždi ma to v práci a úplne ma to rozčuľuje teraz, keď sa svetom valí nová pandémia.

Fínsko má určitú výhodu v tom, že je to rozlohou obrovská a riedko osídlená krajina. V metropolitnej oblasti však žije približne 1,5 milióna ľudí. Nie je preto prekvapujúce, že doposiaľ je najviac zaznamenaných pozitívnych testov na koronavírus práve v Helsinkách a okolí a v regióne stredného Fínska. Perspektíva šírenia je preto veľká. Vláda doposiaľ zakázala len akcie, kde je predpoklad účasti nad 500 osôb. Fínska letecká spoločnosť Finnair zrušila množstvo letov ale koordinovaná prevencia v zásade neexistuje. Sú zriadené telefónne linky a odporúča sa zostať doma a umývať si ruky.

Školy, škôlky a ďalšie zariadenia nie sú zatvorené a všetko funguje akoby sa nič nedialo. Ľudia začínajú robiť väčšie nákupy, z pultov mizne najmä toaletný papier a trvanlivé potraviny.

Pribúdanie nových pozitívne testovaných ľudí sledujem online. Stránka informuje o tom, z ktorého regiónu je daný človek, v ktorej krajine sa pravdepodobne infikoval a rovnako sa dajú vidieť grafy, koľko ďalších ľudí už stihol nakaziť. Najviac ľudí sa infikovalo v Taliansku a v Rakúsku, kde boli počas nedávnych prázdnin lyžovať. Pozitívne testovaný je napr. lekár, ktorý sa vrátil z Rakúska a vďaka neexistujúcim prevenčným opatreniam dostal do karantény 30 ľudí v nemocnici, kde pracuje. Gratulujem. Začína však stúpať počet osôb, ktoré sa infikovali už v rámci Fínska. Preto sa pýtam, čo robí vláda? O čom donekonečna rokuje a na čo čaká?

Ministerka zdravotníctva a sociálnych vecí Fínska, Aino – Kaisa Pekonen očakáva, že sa v prvej vlne infikuje 35% populácie. Pripúšťa, že celkovo by koronavírus mohol zasiahnúť až 70% obyvateľov Fínska. Ubezpečuje nás síce, že Fínsko to zvládne, ale naozaj nerozumiem, prečo sa stále nič nedeje. Pripúšťam, že technické a materiálové vybavenie je tu k dispozícii, ale nákaza sa šíri neskutočným tempom.

V takýchto situáciách si uvedomujem, ako ma život na Slovensku vycvičil. My sme zvyknutí, že naša vláda a inštitúcie nie sú spoľahlivé a preto sme odkázaní na seba a vlastné  zhodnotenie situácie. Fíni a Fínky sa spoliehajú na to, že vláda najlepšie vie, čo sa má urobiť. Do veľkej miery im vyhovuje, že odovzdajú na daniach pol výplaty a očakávajú za to servis. Teraz však vláda koná extrémne pomaly a nedostatočne.

Osobne sa na nich nespolieham a deti nechávam preventívne doma. Väčšinu ľudí okolo nás však vôbec netrápi, čo sa deje. Prepáčte, ale nemáte to vôbec pod kontrolou!

Teraz najčítanejšie

Ľubica Vyšná

Som rozpoltená medzi dve krajiny. Jedna už nie je úplne mojím domov a tá druhá sa ním ešte úplne nestala. Aj o tom budú moje príspevky. O živote vo Fínsku, aj o živote na Slovensku. A aj o kadečom inom. Príjemné čítanie! V angličtine som začala viac blogovať na vlastnej stránke: www.mysalmiakkilife.fi