Denník N

Koronavírus – zachráňme dôchodcov aj zdravotníctvo. Máme na to!

Poskytnime mestským dôchodcom počas krízy svoje prázdne rodinné domy na dedinách a chalupy. Alebo spolubývanie s inými, ktorí v takých žijú. Ak tam zostanú v karanténe, vyhráme všetci!

Toto bude najväčšia zdravotná kríza posledných sto rokov (od španielskej chrípky). Na svete môžu zomrieť desiatky miliónov ľudí. Na Slovensku sme na ňu úplne nepripravení a už za chvíľu sa to drasticky prejaví. Optimisti vravia, že zomrie 1 % nakazených. Nakaziť sa môže viac ako polovica populácie.

Liek bude v najlepšom prípade o pol roka, reálne o rok až dva. Možno sa začne v lete šíriť vírus pomalšie. Na nič z toho si ale Slovensko nemôže dovoliť čakať.

Dôvod je jednoduchý: naše zdravotníctvo začne kolabovať chvíľu po momente keď začnú umierať prví ľudia. Odhad kamarátov v zdravotníctve – do dvoch týždňov. Ja som optimista – tri týždne. Aj keď po tom, ako sa to včera hemžilo dôchodcami v obchodoch, možno fakt dva. Začne sa to už pri prvých desiatkach ľudí, čo budú potrebovať intenzívnu starostlivosť. Možno máme aj viac ako tisíc ventilátorov. Ale to je málo aj v normálnom stave (Česko má asi 3600). Už teraz sú skoro všetky obsadené.

Veľký problém je, že o víruse momentálne vieme málo. Môžeme ale využiť jednu vec ktorá už je jasná. Na koronavírus prevažne umierajú ľudia v post-produktívnom veku.

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

KARANTÉNA dôchodcov

Všetkých dôchodcov je teraz potrebné držať v čo možno najväčšej karanténe. Zákaz návštev v domovoch dôchodcov absolútne nestačí, lebo v nich žije len malá časť. A tiež preto, že pri infekcii personálu môžu zomrieť desiatky ľudí. Ale ako tú karanténu s využitím toho čo máme, spraviť tak, aby fungovala a aby sa v nej zároveň nezbláznili od samoty alebo nedostatku pobytu vonku?

Ideálne keby bývali dvaja až šiesti spolu doma v rodinnom dome so záhradou. O moc viac radšej nie. Ak odhadnem šancu úmrtia priemerného dôchodcu na koronavírus ako 7%, tak pri nakazení jedného (napríklad od lekára) je ešte v komunite stále 2/3 šanca, že nikto nezomrie. Podľa mojich starých rodičov, by som odporučil bývanie vo štvorici. Nech môžu po večeroch mastiť kanastu. Po dome a záhrade si môžu behať ako chcú. Ale nemôžu ísť zo záhrady von. Rodina, alebo ideálne samospráva, im bude jedlo a lieky nechávať pri plote. Všetko v rukaviciach a rúškach, aby sa jedlo nekontaminovalo. Lekár, otestovaný na koronavírus, môže prísť domov za nimi. V nevyhnutných prípadoch sanitka. Bude sa musieť zabezpečiť, aby sa ku všetkým sanitky dostali v potrebnom čase. Preto samoty nie sú úplne ideálne. Ale stále oveľa lepšie ako žiť v paneláku v hlavnom meste a vychádzať von. Ak by mal byť niekto doma sám, treba k nemu šupnúť iného dôchodcu. Lepšie ak budú na seba celý deň nadávať, ako keby sa mali zblázniť zo samoty. Zdravší dôchodcovia sa môžu navyše starať o tých chorších. A môžeme im aj platiť opatrovníkov vo veku nad 60 rokov (1 – 5% šanca úmrtia). Tí by dali v práci výpoveď a šli do karantény s nimi. Čím by ochránili seba a pomohli ostatným. Zároveň to dávam na zváženie vlastným rodičom. A keď budú vaši starí rodičia v karanténe (našich sme už donútili), volajte im aj tri krát denne. Určite sa to dá, keď som to zvládal dva roky aj ja.

Krajiny ako Slovensko a Česko majú dostatok rodinných domov a chalúp, aby mohli takúto vec zrealizovať. Pre dôchodcov z bytoviek sú voľné miesta v rodinných domoch niekde inde. Stačí ochota. Skúsme začať sami a snáď sa chytí aj štát. Ak niekto má chuť, schopnosti a čas vytvárať webstránku ponúkajúcu domy dôchodcom, dajte vedieť! Kľudne si zoberiem dovolenku a budem s tým pomáhať, ale robiť stránky neviem.

Ak sa nám podarí odizolovať dôchodcov, výrazne zlepšíme situáciu v zdravotníctve a pomôže to zachrániť aj naše životy.

Čerstvý update: Akurát čítam, že Boris Johnson už uvažuje o plošnej karanténe ľudí nad 70 a dúfam, že to spraví! GO BORIS! Ale v hoteloch sa môžu za chvíľu zblázniť. A ani ich toľko nemáme.

Update 2: Neveril by som, že toto niekedy poviem, ale BABIŠ je môj HRDINA! Už dnes večer asi v podstate zavedie karanténu dôchodcov! „Lidé budou chodit jen do práce a z práce domů.“ Už len v zmiešaných domácnostiach vyhodiť mladých alebo starých z domu, zabezpečiť doručovanie pred dvere, a je to. Keď urobí Babiš aj to, tak mu odpúšťam konflikt záujmov aj Čápí hnízdo. Riešiť presuny dôchodcov, aby neboli sami a aby mohli byť aj vonku, môžeme aj neskôr, keď nás o to požiadajú. Len budeme musieť zabezpečiť aby sa počas toho presunu neinfikovali.

——————

Ponúkame dôchodcom zadarmo bývanie v staršom dome na dedine na Morave, kúrenie drevom, inak OK. Jedlo a drevo nejak vymyslíme. Potenciálni záujemcovia, píšte na peterpkolesar@gmail.com. Zatiaľ len pre Čechov, snáď sa otvoria hranice.  Preferujeme Pražákov zo sídliska nad 80 rokov (15% šanca, že budú do roka mŕtvi). Samozrejme s tým, že sa po skončení krízy vrátia naspäť :).

Toto považujem na najlepšie riešenie na ktoré som zatiaľ prišiel. Môžme aj zavrieť komplet všetkých doma na pár týždňov, ale ekonomický dopad bude obrovský, a za dva mesiace to možno budeme musieť opakovať. Po roku môžeme byť v takej ekonomickej kríze, že z nej zomrie neporovnateľne viac ľudí. Ale posledný týždeň spávam 0 – 4 hodiny denne a je možné, že niečo z toho, alebo aj všetko, nedáva zmysel. Pripomienky poprosím do diskusie, hejtovať si choďte v tejto situácii inam.

Teraz najčítanejšie

Peter Kolesár

Pracujem ako biochemik / molekulárny biológ na Masarykovej univerzite v Brne.