Denník N

Koronavírus a plynové masky CO

„Vojna“ proti koronavírusu si žiada aj vojenské riešenia

Rúško na tvár, respirátor FFP3, či dokonca FFP4 – najproklamovanejší výraz dnešných dní. A čo tak v zápale boja sa pozrieť po starých, dobrých a stále nevyužitých plynových maskách? Po tých plynových maskách, ktoré roky rokúce ležia ladom v skladoch CO (t.j. civilnej ochrany)? Ležia zabudnuté v regáloch v rôznych CO krytoch a hriešne chátrajú. Prečo neskúsiť rozdať ich v týchto dramatických, „vojnových“ časoch aspoň v prvej línii nasadeným lekárom, policajtom a ostatným najviac ohrozeným skupinám obyvateľov? Prosto všetkým tým obetavým mužom a ženám prvého kontaktu nášho súčasného boja s koronavírusom. Prosto všetkým tým, ktorí sú životne dôležití pre zabezpečenie plynulého zásobovania potravinami a liekmi, pre dodržiavanie bezpečnostných opatrení a pre nepretržitý chod ťažko skúšaného  slovenského zdravotníctva? Čo tak sa eventuálne pozrieť i po zásobách plynových masiek vo vojenských skladoch. Koronavírus nás vtiahol do vojnového stavu. Do celosvetovej vojny proti vírusu COVID-19.

Všetci príslušníci staršej generácie mužského rodu si veľmi dobre pamätajú ešte z povinnej základnej vojenskej služby tzv. “ atombordel“. Slangový to výraz pre armádny oblek protichemický OPCH vz.70. Ak mal dobre slúžiť na ochranu individuálnej vojenskej sily počas atómového, chemického alebo biologického  útoku zradných kapitalistov, tak by vari mohol výborne pomôcť aj v súčasnom boji proti koronavírusu? Pokiaľ sa zrovna starobou a vekom schátralá, nepoužívaná plynová maska, či „atombordel“ pri navliekaní resp. pri obliekaní nerozpadnú. Ale v čase akútneho nedostatku vhodných respirátorov a primeraných moderných ochranných protivírusových oblekov, spôsobeného dramatickým vývojom situácie a „ospalou“ dosluhujúcou vládou na čele s usmievavým premiérom, si múdri a šikovní pomôžu akýmkoľvek dostupným spôsobom. Toto riešenie nás pritom nebude stáť ani jedno euro. A keď aspoň 50% týchto plynových masiek a „atombordelov“ môže pomôcť, tak je neodpustiteľným hriechom akékoľvek ďalšie váhanie a nerozhodnosť zodpovedných náčelníkov, generálov i dosluhujúceho premiéra pri ich okamžitom nasadení. Hriechom, za ktorý by mali byť pripravení niesť i osobnú zodpovednosť. Vizuálne, verejné nasadenie plynových masiek bude mať aj okamžitý psychologický efekt na všetkých tých, ktorí si doteraz neuvedomujú vážnosť situácie, ktorí sa doteraz zdráhajú, či nebodaj aj hanbia nosiť na verejnosti, v obchode, či u lekára aspoň doma na rýchlo ušité rúška.

Vládne opatrenia by sa nemali týkať len lekárov a zdravotného personálu v štátnych nemocniciach a zdravotných zariadeniach. Mali by sa bezodkladne vzťahovať na všetky na Slovensku dostupné lekárske a zdravotnícke kapacity, súkromné, vojenské i „cirkevné“, keby náhodou aj také boli. Treba získať okamžitý prehľad aj o disponibilných zdrojoch nedostatkových pľúcnych ventilátorov a ostatných zariadeniach, ktoré sú nevyhnutné pre záchranu života pacientov s agresívnym, ťažkým priebehom ochorenia na COVID-19.

Poučme sa konečne zo skúseností iných (Čína, Taliansko, ostrovný Taiwan a i.) a mobilizujme kapacity a vybavenia aj pre prípadné „poľné“ nemocnice. Radšej ich majme zbytočne už teraz pripravené a prázdne, akoby mali neskôr čo i len jeden, jediný deň chýbať. Poťažmo čo tak nevyužiť aj odborný výcvik a profesionálne vybavenie nášho práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany armády SR napríklad pri toľko omieľanom a stále nefungujúcom mobilnom odbere vzoriek v krajských mestách?

Pozn.:

Vládne opatrenia premiéra s jamkami na líčkach sú nedostatočné. Márne sa snaží  presviedčať národ, že on, oni urobili všetko pre obyvateľov, ak zakončí svoje blábolenie v sobotu 14.03.2020 vyhlásením: „Každý si oddnes na Slovensku musí pomôcť, ako si vie“! Rovnako bolo mrazivé a nedôstojne počuť riaditeľa štátnych hmotných rezerv hovoriť o tom, že on, oni nevedeli aký typ ochranných respirátorov majú v predstihu nakupovať.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...