Denník N

Oslava blbosti

Pri historkách o ľuďoch, ktorí naschvál kašlú do tváre tým, ktorí majú rúška či zo srandy volajú sanitku a pobavene si nakrúcajú záchranárov, ktorí musia potom zahodiť kompletné sady ochranných odevov som si spomenul na pár reklám, ktoré oslavovali tupcov.

Idioti sú úžasní

Začnime relatívne aktuálnym spotom Fanty. Samozrejme skákanie v plavkách do snehu či v žirafom kostýme na trampolíne sa nedá porovnať s hlúposťami popísanými v perexe. Blbosti, ktoré robia ľudia v tomto spote sú úplne neškodné. Čo ma baví na Fante je, že využili internetové videá inak – v profi produkčnom setupe nakrútili príbehy, ktoré sa akože diali pred tým ako tie krátke videá reálnych užívateľov vznikli. Pekný reverzný storytelling.

Buť hlúpy

Niektorým pamätníkom reklamy to pripomenulo celkom starú kampaň značky Diesel, ktorá hladkala ego tých, čo majú hlúpe nápady.

Viac obrázkov nájdete v mojej skupine keď kliknete na tieto.

Ešte v 2017 Diesel komunikoval „neobyčajnosť“ vo videu s dievčaťom so zrasteným obočím a ďalšími akože divne vyzerajúcimi ľuďmi:

Až nakoniec prišiel s kampaňou, ktorá paroduje influencerov a heroizuje obyčajnosť. Už to nie sú blbci ani čudáci, ale bežná mládež jediaca burger v rifliach.

Čo mi je sympatické na Fante a prvých Diesloch, že si idú svoje – bez toho, aby si z niekoho robili srandu na prvú, bez urážok. Tento princíp sa mi páči viac, zároveň funguje ako potvrdenie toho, že my – takí akí sme – sme v pohode a nezaujímajú nás ostatní. Parodovanie iných ľudí, skupín, ktoré žijú inak, či vyznávajú iné hodnoty ako ja mi príde ako prvoplánové a aj hlúpe trošku no. Čím ale nerozporujem, že to funguje, najmä ak je vaša cieľovka presne taká…

 

Ak vás zaujímajú dobré (alebo aj zlé) reklamy zo sveta či Slovenska, pridajte sa do mojej skupiny Pán Slovák vie čo-to o reklame a neváha vás to naučiť na Facebooku. A/alebo si pozrite aj moje straršie blogposty na tému komunikácie a reklamy (klik na obrázok úplne dole).

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency