Denník N

Marec je mesiac, kedy Slovensko vymenilo slovo „voľby“ za „koronavírus“

Začiatkom tohto roka bola situácia veľmi napätá z dôvodu blížiacich sa volieb. Celá krajina sa niesla v duchu nádeje – nádeje na zmenu. Po voľbách zmena prišla, avšak, prišlo aj niečo iné. Ako vyzerá situácia na Slovensku teraz? Aký duch sa našou malou krajinou nesie teraz? Ako sa správajú ľudia?

ZMENA ZVANÁ KORONAVÍRUS

Keď som bola ešte pred mesiacom v Indonézii, mama mi v panike volala, že čo sa to vo svete deje. Na počudovanie som o ničom nevedela. Sociálne média som až tak nesledovala a miestni obyvatelia na ostrove, kde som bola, tiež o ničom nerozprávali.

Dozvedela som sa, že na Slovensku sa vo veľkom rieši akýsi koronavírus. Fakt som netušila, čo to je, no celkom som to začala riešiť, pretože panika bola veľká (aj keď vtedy ešte bola zbytočná, pretože vírus bol na míle ďaleko od Slovenska). V tom čase som musela vycestovať do Singapuru, aby som sa mohla vrátiť opäť do Indonézie na turistických vízach. Vzhľadom na situáciu, ktorá tam prebiehala (potvrdených niekoľko pozitívnych prípadov) som mala isté obavy, no na ambasáde mi potvrdili, že všetko je pod kontrolou a dôvod na obavy nie je.

Nebol. Všetko bolo v poriadku. Prišla na rad cesta domov. Asi po troch týždňoch od môjho príchodu na Slovensku to celé prepuklo. Strach, panika, núdzový stav.  To všetko so sebou priniesol náš nový nepriateľ.

Všetci sme si uvedomili, že situácia je vážna a zvládneme ju iba vtedy, ak sa k nej postavíme zodpovedne. Starí ľudia, hlavne tí, ktorí prežili vojnu, majú veľký strach pretože vedia, čo je to hladomor; zažili, stav núdze; zažili, čo je to bieda. Aj keď si uvedomujeme, že my až v takej situácii nie sme, pretože tu vojnu nemáme, no máme tu tiež jednu veľkú pliagu, ktorá je, zdá sa, len veľmi ťažko kontrolovateľná.

AKO TO MENÍ NAŠE ŽIVOTY

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Teda, z tohto by nemalo byť dobré nič, no situáciu zmeniť z dňa na deň, žiaľ, nevieme. Ľudia trávia všetok čas doma; ostávajú so svojimi rodinami či deťmi. Sú v domácej karanténe. Všetci si pomáhame, robíme si nákupy, zásobujeme sa a vzájomné sa podporujeme, aby sme aj tento núdzový stav zvládli.

ĽUDIA SI POMÁHAJÚ

Slováci sú individualisti. Nebudeme si klamať, ale obľubujeme nezávislosť a keď sa do nás ani náš sused nestará. Taktiež sme fanúšikmi veľkého súkromia a chránime si to, čo sa výsostne týka iba nás. Počas týchto náročných chvíľ sa v nás niečo mení. Individualisti sme stále, pretože nimi momentálne byť musíme, no myslíme aj na suseda, či nepotrebuje nakúpiť. Nakúpiť niečo v obchode, do ktorého práve ideme, aby sme mu pomohli nech tam nejde zbytočne aj on.

Deti sú doma a trávia čas s rodičmi, hrajú spoločenské hry, upratujú alebo len tak pozerajú správy. Inými slovami, je jedno, čo robia, no sú spolu a doma. Žiaľ, za takejto situácie. Tí, ktorí nie sú v domácej karanténe a situácia im to dovoľuje, tak si vybehnú do prírody, kde nikto nie je a nasávajú čerstvý vzduch, čo je mimochodom veľmi dobré na posilnenie našej imunity.

NA ZÁVER UŽ LEN TOĽKO …

Je jasné, že koronavírus sa rozhodol formovať naše životy. Vzal náš osud do svojich vlastných rúk a je iba na nás, či s ním vyhráme alebo nie. No je tiež jasné, že je to istý signál pre nás, pre celú spoločnosť, aby sme sa aspoň trochu nad celou situáciou zamysleli a začali sa správať k našej prírode patrične.

Nikto nevie, čo je dôvodom tejto pliagy, nikto nevie ako bude vyzerať naša blízka budúcnosť, no spoločnými silami to môžeme všetci zmeniť. Preto je veľmi dôležité, aby sme k tejto mimoriadnej situácii pristupovali zodpovedne a nepodceňovali ju. Nie sme nesmrteľní, sme iba ľudia.

Teraz najčítanejšie

Radka Malinčáková

Vyštudovaná prekladateľka, dušou dobrovoľníčka, cestovateľka aktuálne zakotvená v Indonézii, do ktorej odišla po tom ako kotvu zdvihla v Španielsku. Pozoruje život na opačnej strane sveta, spoznáva kultúru, učí sa jazyk a rada píše. Veľmi rada spoznáva nových ľudí a inšpiruje sa rôznymi životnými príbehmi z každého kúta sveta. Vedie si aj osobný blog na FB s názvom Travel • Experience • Enjoy, kde zdieľa všetko aktuálne zo života v Indonézii, kde býva v miestnej rodine. Keďže sa aktuálne nachádza v Indonézii, tak aj väčšina jej príspevkov je spojená s touto exotikou