Denník N

Naša jediná vakcína je disciplína

Takto pred týždňom sme si so všetkými starostami a županom písali, či zatvoriť školy v Bratislave. Priznávam, mali sme obavy, ako to prijme verejnosť, zvlášť ak nám to neodporúčal ani hlavný hygienik, ani krízový štáb. Župan Juraj Droba ohlásil zatvorenie stredných škôl hneď v nedeľu, starostovia a starostky u nás na magistráte v pondelok ráno. Dnes sú už zatvorené všetky školy na Slovensku a až po nás sa zatvárali v celej Európe. Niekedy je treba prevziať zodpovednosť aj za ťažké rozhodnutia, pokiaľ sme presvedčení, že ide o správnu vec. A ja som veľmi rád, že sa naši predstavitelia mestských častí k tomu kroku odhodlali.

V tejto zvláštnej a doteraz nepredstaviteľnej atmosfére sa mnohí zaoberáme tým, čo všetko sa neurobilo a čo všetko sa malo urobiť skôr. Áno, mnohé veci mohol štát začať robiť skôr, ak by dnes boli k dispozícii pre každého rúška, pre zdravotníkov dostatok respirátorov a pre potenciálne chorých dostatok pľúcnych ventilátorov, mohli sme byť kľudnejší. Nepozerajme sa ale dnes, prosím, dozadu. Pozerajme do ďalších neľahkých dní, ktoré musíme čo najzmysluplnejšie prekonať. Tak ako sme to my v Bratislave urobili minulú nedeľu.

Začali sme s tvrdými opatreniami skôr ako krajiny, kde je počet infikovaných ďaleko vyšší a všetky tieto opatrenia sú na mieste. Všetky opatrenia nám môžu pomôcť, aby sme sa do takého stavu, aký vidíme napríklad v Taliansku, nedostali. My dnes hľadáme spôsoby, ako informácie o opatreniach doručiť ľuďom a hľadáme spôsoby, ako ich čo najlepšie zavádzať, kontrolovať a vynucovať. Učíme sa každým dňom a každým dňom pracujeme lepšie, profesionálnejšie.

Sme v situácii, akú sme si doteraz nevedeli predstaviť. Táto situácia si vyžaduje doteraz nevídanú dávku súdržnosti, solidarity a disciplíny. Teším sa, že aj pri zavádzaní tak drastických opatrení sa správame zodpovedne. Prázdne mesto, prázdne podniky, sociálne kontakty obmedzené na nevyhnutné minimum je to najviac, čo v boji s koronavírusom nateraz môžeme robiť.

My sa snažíme, aby aj v tomto čase služby mesta fungovali. Aby sa vysýpali smeti, fungovala v dostatočnej miere hromadná doprava, aby sme neboli vystavení riziku výpadku energie, dodávky vody, kanalizácie. A predovšetkým, neustále sa snažíme  s vami komunikovať, aby ste videli, že sa môžete spoľahnúť, aby ste videli, že mesto je v dobrých rukách. Stretávame sa viac ako inokedy s policajtmi, hasičmi, zdravotníkmi. Odvádzajú heroickú prácu, berúc na seba riziko tých, čo sú v prvej línii. Za to im patrí naša vďaka. Rovnaká vďaka však patrí aj všetkým ostatným, ktorí si profilovú fotku „Som doma“ na svoj facebook nemôžu dať. Predavačkám, predavačom, kuchárkam, kuchárom, vodičom, skrátka všetkým, ktorých povinnosti a služba pre nás, im nedovolia zostať doma. Berme na nich ohľad a vážme si, že to robia!

Prichádza postupne k tomu, že naši zdravotníci budú pre nás, pre naše mesto aj pre Slovensko, ešte dôležitejší ako dnes. Teším sa, keď vidím iniciatívy, ako tú od Šimona Šicka, ktoré dávajú dokopy ľudí schopných finančne aj materiálne pomôcť zdravotníkom. Na vlastné náklady a vo svojom voľnom čase. Aj mne sa ozýva veľa z vás a ponúka pomoc. Veľmi si to vážim. To je podľa mňa tá najlepšia cesta, ako prekonať krízu. Ukázať to najlepšie z nás pre pomoc ostatným. Určite je to lepšie, ako donekonečna vyplakávať nad tým, čo by bolo, keby. Zahoďme prosím nateraz všetky spory a dôverujme si. Za tento asi najhektickejší týždeň v živote som na žiadnej z množstva porád a mítingov nestretol nikoho, kto by situáciu nebral vážne. Robíme čo môžeme a budeme to robiť naďalej.

Zvládneme to!
Naša jediná vakcína je disciplína.

 

Všetky informácie o situácii v Bratislave, vrátane odporúčaní a opatrení, naďalej zverejňujeme a neustále aktualizujeme na stránke http://zvladneme.to

 

 

Teraz najčítanejšie

Matúš Vallo

Matúš Vallo je primátor Bratislavy, architekt a odborník na mesto. Je autorom najkomplexnejšej publikácie o riešeniach pre Bratislavu - Plán Bratislava. K písaniu tejto knihy spojil 76 najlepších expertov na mesto z rôznych oblastí. Je zároveň uznávaným architektom a spolumajiteľom architektonického štúdia Vallo Sadovsky Architects. Študoval v Ríme a pôsobil v Londýne. Je tiež držiteľom Fulbrightovho štipendia na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Dvakrát získal pozvanie na najprestížnejšiu medzinárodnú konferenciu o urbanizme CityLab, organizovanú Bloomberg Philanthropies. Napriek medzinárodným možnostiam svoju energiu naplno venoval Bratislave. Stojí za občianskym združením My sme mesto, Alianciou Stará Tržnica a Alianciou 500 bytov. Zakladal aj projekt Mestské zásahy, ktorý od roku 2008 vygeneroval viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20tich mestách. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za primátora Bratislavy.