Denník N

Ako sa nenakaziť koronavírusom v práci?

Rizikoví ľudia (starí, chorí, tehotné) by už dnes mali byť v karanténe. My ostatní by sme ale pracovať mali minimálne z domu. Ekonomická kríza už začala. Ale ak dlhodobejšie nebudeme pracovať, bude taká obrovská, že v jej dôsledku pravdepodobne zomrie oveľa viac ľudí ako na vírus (hlad, vojny, nedostatok prostriedkov zabrániť tej druhej kríze – klimatickej, …). Zároveň sa ale my mladší nemôžeme ani všetci naraz nakaziť. Treba čo najviac naťahovať čas, lebo:

– Znížime šancu kolapsu zdravotníctva. Ak počet ľudí, ktorí potrebujú intenzívnu liečbu, prekročí kapacity zdravotníctva, umierať začne vyššie percento (viď chudáci Taliani). Ohľadne tej super správy, čo sa dnes objavila, že Slovensko je veľmoc vo výrobe ventilátorov: manželkin strýko ich v Chirane vo dvojici vyrába rýchlosťou zhruba 2 denne a rýchlejšie sa to nedá. Za dva roky už budeme lepšie pripravení. Ale to už snáď bude po tom.

– Neskôr budeme lepšie vedieť v akej situácii sa naozaj nachádzame. Teraz napríklad nevieme o koľko sa v lete začne vírus šíriť pomalšie. Ani nevieme aké dostupné a účinné budú za chvíľu testy. Ak by sme napríklad mohli otestovať celú populáciu, veľmi by to pomohlo. Áno, môžu sa postupne nakaziť aj 2/3 populácie, ale môže sa aj oveľa menej. Proste NEVIEME. Modelovanie, s toľkými neznámymi premennými, je ako veštenie.

– Liek / očkovanie je len otázkou času. Pri optimistických scenároch môže byť liek už o pol roka. Očkovanie najskôr o rok až dva.

– Síce je pri mladých nakazených šanca na smrť možno 1:1000, ale ja by som to neriskoval a radšej nezomrel. A tiež vôbec nepotrebujem nakaziť a náhodou tým zabiť ľudí vo svojej domácnosti. Ďakujem, neprosím!

Tak ako pracovať a zároveň čo najviac naťahovať čas? Základné pravidlo nám je všetkým jasné – čo najviac sa vyhýbať blízkemu kontaktu s ostatnými. Teraz majú výhodu tí čo pracujú hlavne vonku. Tam to ide oveľa ľahšie. Práca v budove je tým väčší problém, čím je budova menšia a čím je v nej naraz viac ľudí. Teraz je ten správny čas, aby zamestnávateľ komunikoval so zamestnancami a vypracovali spolu vlastný akčný plán. Podľa mňa čím drastickejší, tým lepšie. Mohol by vyzerať nejak takto:

1, Úplná alebo čiastočná práca z domu. Chvála bohu za počítače a internet. Všetka práca, ktorá sa dá zvládnuť cez počítač, telefón a pod., by sa dnes mala odohrávať doma. Ak nemôžte byť doma úplne, skúste si aspoň každý deň naplánovať tak, aby ste v práci boli len v minimálnom možnom čase. Komunikáciu s kolegami riešte telefonátom, video-hovorom, alebo mailom.

2, Ak som čo i len trochu CHORÝ, ZOSTANEM DOMA!!! Najdôležitejší bod, sto výkričníkov. Toto by mala byť dnes úplná samozrejmosť, ale veľa ľudí to tuším stále nechápe. Aj ak nemám koronavírus a som napríklad len nachladnutý. Ak nakazím ďalších ľudí čímkoľvek, ich šanca na smrť sa po nákaze koronavírusom zvyšuje. Kto chce byť vrah, nech sa rovno hlási vo väzení (tam by som špeciálne teraz vôbec nechcel byť, chudáci väzni ak sa to tam dostane). Ak mi trochu tečie z nosu a zrútil by sa bezo mňa svet (voda, elektrina, internet,…), tak si dám desať rúšok, šesť rukavíc a k nikomu sa nepribližujem na menej ako päť metrov.

3, Doprava do práce ideálne na bicykli alebo pešo. Ak sa nedá, tak autom po jednom. Teraz nie je čas riešiť emisie. One step at a time. Ak fakt musím použiť mhd, tak rúška, rukavice, odstupové vzdialenosti, chytiť sa len na jednom mieste.

4, Práca na smeny, v noci a cez víkendy. Ak je to možné, pracovná doba od ôsmej do štvrtej by mala skončiť. Najlepšie rozložiť deň / noc na čo najviac smien. Ideálne dohodnúť skupiny ľudí, ktorí budú stabilne pracovať spolu celý čas v jednej smene. Napríklad podľa oddelení vo firme. Potom sa tieto skupiny nenakazia navzájom medzi sebou. V určitých intervaloch je dobré časy jednotlivým skupinám striedať, nech niekto nepracuje stále v noci. Rovnako by som zrušil spoločné víkendy pre celú populáciu a prešiel na niečo po vzore jarných prázdnin. Nevidím dôvod, aby si väčšina ľudí nemohla vybrať dva dni voľna v týždni podľa seba. Tým by aj odpadol problém so strážením detí. Proste by si štyria rodičia (dve domácnosti) brali tie dva dni postupne a strážili si deti navzájom. Tiež by sa cez štandardný víkend znížila nárazová koncentrácia ľudí vonku.

5, Najväčšia možná separácia v rámci smeny. Ideálne aby bol v každej miestnosti iba jeden človek a vychádzal z nej iba na záchod. Ak sa nedá, rozdeliť na čo najmenšie skupinky (tzv. nezávislé teroristické bunky). S tým, že v jednej miestnosti budú spolu vždy tí istí ľudia.

6, Záchody – asi najväčší problém. Pokiaľ môžem, snažím sa tam nechodiť. Ako sa to dá sa spýtajme napríklad ľudí čo pracujú v Amazone. Minimálne sa snažím poriadne sa vyprázdniť pred odchodom do práce. Na záchod nebehám každé dve hodiny, ale počkám až fakt musím. Nezabudnem si nasadiť rúško (kakať s rúškom, to je vzrúško!). Záchodovú dosku vydezinfikujem pred aj po použití. Ruky si umyjem poriadne tiež pred aj po. Ak je na záchodoch okno, malo by byť stále otvorené. Ak niekto bol na záchode chvíľu predo mnou, radšej sa vrátim neskôr.

7, Povinne rúška a rukavice minimálne v spoločných priestoroch, ako chodby a haly. Ak tam niekoho stretnem, vyhnúť sa na 5 metrov.

8, Jedlo. Ideálne je nemusieť v práci jesť vôbec a najesť sa poriadne pred ňou. Alebo si zobrať niečo výživné a jednoduché, napríklad banán. Rozhodne neodporúčam spoločné obedy vo väčších počtoch. Ak musím obedovať v práci, tak v rámci mojej miestnosti a mojej teroristickej bunky. Každý nech má vlastný tanier a príbor a nikto iný mu ho nechytá.

9, Vetrať všade ako sa dá. Už za chvíľu môžu byť otvorené okná aj stále. Ak máte klímu s vonkajšou výmenou vzduchu, tak super. Ak ale cirkuluje vzduch vo vnútornom obvode bez dezinfekcie, treba vypnúť. Aby ste nedopadli ako v lietadle.

10, Základy ako časté umývanie rúk, čo najmenšie dotýkanie sa tváre a predmetov, nemusím podrobnejšie rozoberať.

11, Vyvetranie a dezinfekcia priestorov pri výmene smien. Pre istotu oboma meniacimi sa smenami, ak by jedna na niečo zabudla. Teroristická bunka sa zase postará o vlastnú miestnosť. Použiť napríklad rozprašovač so 70% etanolom alebo Savom. Minimálne nastriekať všetky kľučky, tlačidlá a utrieť pracovné stoly, myši, klávesnice… Ak mám kopec alkoholu, môžem vystriekať aj priestory s vyššou koncentráciou ľudí, napríklad záchod. Smeny sa nemôžu vnútri vôbec naraz stretnúť, môžu si tak akurát vonku zakývať a niečo z diaľky zakričať.

12, Ak netreba, výťah nepoužívať a radšej ísť po schodoch.

Asi sa vám môj plán zdá príliš drastický a komplikovaný. Môžete z neho aplikovať aspoň niečo. Ja sa riadim heslom: Better to be safe and considered crazy, than be later sorry or dead.

A ak náhodou chcete dodržiavať všetky tieto opatrenia, tiež si dávajte pozor:

Prajem veľa zdravia, fyzického aj psychického!

Teraz najčítanejšie

Peter Kolesár

Pracujem ako biochemik / molekulárny biológ na Masarykovej univerzite v Brne.