Denník N

Kritizoval som Sociálnu poisťovňu a bál som sa o úspory

Bolo mi divné, že list zo Sociálnej poisťovne nechodí a nechodí. Každý ho už mal, iba ja nie. Potom mi to zrazu doplo. Som ja vôbec ešte v Druhom pilieri?

Sociálnu poisťovňu som od otvorenia druhého piliera vehementne kritizoval. Nemám rád, keď sa niekto pokúša klamstvami druhého obrať o peniaze. Obzvlášť je nemysliteľné, že tak koná štátna inštitúcia. Pri prvom liste som otvorene napísal, že Sociálna poisťovňa klame a do obehu som poslal aj list so vztýčeným prostredníkom a nápisom Ruky preč od môjho dôchodku, boľševici! Za tri mesiace od otvorenia druhého piliera som na tému dôchodkových systémov a druhého piliera napísal spolu 22 textov :) Dosť na to, aby ma páchatelia tejto zlodejiny nemali radi.

Perfídnosť páchateľov ma skutočne nahnevala, keď sme si na jednej z našich prednášok vypočuli, ako človeku podstrčili pri návšteve Sociálnej poisťovne na podpis vystúpenie z druhého piliera spolu s inými papiermi. Keďže priamo na tlačive je uvedené, že vystúpenie je neodvolateľné, neskoršie protesty nepomohli.

Že druhý list nechodí, mi začalo byť divné pomerne skoro. Listy sa zjavne posielajú podľa abecedy a ja som na úplnom začiatku. Prvý list som mal v schránke prakticky ihneď. Následne som si uvedomil, že podpis nemusí byť ani overený. Z tej zákernosti ma priam zamrazilo. Stačilo vedieť moje meno, trvalé bydlisko, rodné číslo a napodobniť podpis. A dôchodkové úspory, tisíce Eur sú nenávratne preč.

Nadpis blogu je fikcia. (edit 8.7. po úprave nadpisu) Na svoj dôchodkový účet som sa prihlásil a všetko je tam. Iba ma vyradili z adresára pre „blbé“ listy. Ale čo keby to fikcia nebola? Je v poriadku vzdať sa dôchodkových úspor, vlastného majetku, jedným neovereným podpisom pod „lajstrom“ s pár vetami? Je v poriadku neodvolateľnosť takéhoto kroku? V situácii, kedy Sociálna poisťovňa preukázateľné klamala a zavádzala? Podpis je iba prejavom vôle a čo ak bol úkon vykonaný následkom uvedenia do omylu? A ak sporiteľ Sociálnej poisťovni oznámi, že vystúpenie vôbec nepodpísal, že takýto prejav vôle nikdy neučinil, môže ho Sociálna poisťovňa vôbec odmietnuť a nevyhovieť jeho vôli ostať v druhom pilieri?

V právnom štáte by boli odpovede na moje otázky zrejme jednoznačné. Na Slovensku? Možno nám odpoveď poskytne nejaký súdny spor.

V tejto súvislosti by som rád upozornil na slová Viktora Kouřila, generálneho riaditeľa DSS VÚB-Generali, že Sociálna poisťovňa posielala pri minulých otvoreniach oznámenia o výstupe z druhého piliera aj mesiac, či rok po lehote na vystúpenie. Zostáva len dúfať, že Sociálna poisťovňa sa „zmocní“ naozaj len tých sporiteľov, ktorí podali oznámenie o vystúpení na poštovú prepravu najneskôr 15.6.2015, ako poisťovňa tvrdí v reakcii na pána Kouřila, a že príslušné obálky bude mať ako dôkazy aj zachované.

Grécky dôchodcovia.
Aj dôchodcom v Grécku boli kedysi sľubované istoty. Dnes stoja pred bankami a čakajú aspoň na pár Eur. Zdroj: theguardian.com

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita a komunálny poslanec v Bratislave. Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn a www.petercmorej.sk