Denník N

Prvá veľká výzva pre ministra Budaja

np_muránska planina_zdroj ŠOPSR
np_muránska planina_zdroj ŠOPSR

Ešte kým naplno prepukla mimoriadna situácia ohľadom korona vírusu, zarezonovala medzi ochranármi a verejnosťou šokujúca správa. Lesníci vraj žiadajú zrušenie Národného parku Muránska planina. Potom, ako som si vypočula viacero pohľadov dotknutých strán, mi bolo jasné, že konflikt medzi ochranármi a lesníkmi v jednom z našich najvzácnejších prírodných území si bude vyžadovať aktívnu a citlivú komunikáciu zo strany nového ministra. Počkalo si to na Jána Budaja.

Prečo potrebujeme zonácie a prečo ich doteraz nemáme

Slovenské národné parky potrebujú zonáciu, ich dotiahnutie však roky zúfalo stojí. Podľa veľkej novely zákona o ochrane prírody zonácia parku znamená, že sa chránené územie rozdelí na plochy, v ktorých budú platiť jasné pravidlá. Ak bude mať nejaká oblasť národného parku označenie A, bude v nej platiť prísny bezzásahový stav a napríklad sa v nej nebude  môcť ťažiť drevo ani v prípade kalamity. To, aby v našich národných parkoch platila zonácia, nahlas žiada aj Európska únia, inak nám hrozia pokuty.

Prečo je s dotiahnutím zonácií vo všeobecnosti taký problém? Stoja proti nim mnohé silné záujmy, ktorým nejasnosti v pravidlách vyhovuje. Či už sú to developeri alebo kšeftári s drevom. Štát doteraz nebol dosť silný na to, aby týmto záujmom nakreslil hrubú červenú čiaru.

Osobitnou kapitolou sú aj vlastnícke vzťahy. Pozemky v národných parkoch totiž nepatria výlučne štátu. Mnohé z nich sú v rukách súkromných vlastníkov. Samozrejme by bolo trúfalé až nefér očakávať, že súkromní vlastníci sa bez akejkoľvek kompenzácie vzdajú v mene ochrany prírody hospodárenia na svojich pozemkoch. Zdroje na kompenzáciu našťastie sú – vyčleňuje ich Európska únia. Ak by sa dokončili zonácie, mohlo by si Slovensko pre tento účel uplatniť až 17 miliónov eur ročne. Proces kompenzácie vlastníkov je momentálne veľmi komplikovaný. Treba ho jednoznačne zjednodušiť a sprehľadniť, čo sme navrhli aj v našom programe pre životné prostredie.

Lesníci vs. Národný park Muránska planina

Proces zonácie stojí aj za konfliktom ohľadom Národného parku Muránska planina. Spustil sa ešte v roku 2017 a v týchto mesiacoch mal finišovať. Rokovania prebiehali úspešne až do jesene minulého roka.

NP Muránska planina je jeden z parkov, kde štát vlastní najvyššie percento území spomedzi všetkých národných parkov. Súkromných vlastníkov je len 7%, z toho 4% súkromných vlastníkov boli ochotní pristúpiť na pravidlá zonácie. Aj preto sa očakávalo, že proces zonácie prejde pomerne hladko.

Pôvodný plán rátal s tým, že v bezzásahovej zóne bude 17% územia. Všetky strany vrátane vedenia parku, lesníkov aj súkromných vlastníkov sa dohodli a materiál v takejto podobe putoval v septembri 2019 na Ministerstvo životného prostredia.

Medzitým sa však parlament schválil nešťastnú novelu zákona o ochrane prírody z dielne rezortu životného prostredia, v ktorom už stáli iné podmienky toho, ako má zonácia vyzerať. Po novom, v bezzásahovej zóne mala byť až polovica územia parku – podľa ministerstva to vyžaduje Európska komisia.

Materiál na zonáciu bolo treba na kompletku prepracovať. Zmena nebola prerokovaná a o zmenách sa účastníci dozvedeli až z verejnej vyhlášky, proti čomu sa ohradili  lesníci, aj niektorí súkromní vlastníci. Nový zákon totiž hovorí, že národný park musí mať najmenej 10 000 ha a 50 % z neho v bezzásahovom režime bolo viac, ako bolo vyrokované.

Nová výzva pre ministra? Komunikovať, komunikovať, komunikovať

Aj keď sa môžeme na postoj lesníkov pozerať s pohoršením, je pravda, že v tomto prípade zlyhala najmä vzájomná komunikácia.

Ministerstvo na jeseň v chvate predložilo zákon o ochrane prírody s novými pravidlami, ktoré neboli do hĺbky prerokované. Vedenie NP Muránska planina muselo v chvate za dva mesiace prerobiť návrh zonácie, na ktorom dovtedy pracovali dva roky. Tiež to nestihli odkomunikovať s ďalšími dotknutými stranami.

Je pravda, že pravidlo o tom, že až polovica územia parku musí byť bez zásahu, je obrovskou komplikáciou. A to nehovoríme o parkoch ako Národný park Nízke Tatry, ktorého územia sú v oveľa väčšej miere v rukách súkromných vlastníkov ako na Muránskej planine.

Stavanie zákopov nepomôže. Práve naopak, táto situácia si bude vyžadovať obrovskú dávku pochopenia a správnej komunikácie. Pevne verím, že nový minister jej bude mať za priehrštie.

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS