Denník N

Ako bojuje Gruzínsko s koronavírusom

Aj keď je vláda v tejto krajine často kritizovaná, za postup v boji s koronavírusom si vyslúžila uznanie svojich občanov i zahraničných odborníkov.

Zatiaľčo celý svet prehráva boj s koronavírusom, v Gruzínsku je situácia relatívne pod kontrolou. Krajina považovaná za nie práve rozvinutú, predstavuje veľmi obľúbenú turistickú destináciu. Turisti sem prúdia v húfoch po celý rok a sú jedným z hlavných zdrojov príjmu pre vládu i mnohých občanov.

Aj napriek tomu sa jej darí bojovať s nákazou omnoho lepšie ako vyspelým európskym krajinám.

 

Prvý prípad nákazy tu bol zaznamenaný 26. februára a bol ním gruzínsky študent vracajúci sa z Iránu. Bol okamžite izolovaný, tak isto aj všetci, s ktorými prišiel do kontaktu na území Gruzínska. Vzápätí úrady vydali zákaz pre vstup všetkým občanom Iránu a Gruzíncom vracajúcim sa z tejto krajiny bola nariadená karanténa. K dnešnému dňu evidujú v krajine 46 nakazených a nové prípady pribúdajú len veľmi pomaly. Jeden človek sa už vyliečil a jeden občan Gruzínska zomrel v Španielsku. Včasné opatrenia a disciplinovanosť ľudí zabránili hromadnému šíreniu vírusu.

Aj keď je vláda v tejto krajine často kritizovaná, za postup v boji s koronavírusom si vyslúžila uznanie svojich občanov i zahraničných odborníkov. Mnohí sa zhodujú v tom, že jej najlepším krokom v tejto situácii bolo prenechanie kontroly zdravotníckym špecialistom.

Ľudia sa zaujímajú o situáciu a denne je v správach možné vidieť zdravotníckych profesionálov, ako hlásia aktuálne informácie. Počet nakazených, nové prípady, počet ľudí v karanténe, či počet políciou odvedených z domácej karantény za jej svojvoľné porušenie do tej štátom kontrolovanej. Mediálnou hviezdou sa stala lekárka Marina Ezgubaia, ktorá najčastejšie (niekedy dokonca každú hodinu) poskytuje aktuálne údaje.

 

Od dnešného dňa sú všetky lety zrušené. V prevádzke budú len lety Georgian Airlines a všetky kontrolované vládou. Maršrutky (minibusy), obľúbený dopravný prostriedok v tejto krajine boli nahradené bežnými autobusmi, alebo jednoducho vyradené z verejnej dopravy. Aj napriek počiatočnej panike je v obchodoch stále dosť cestovín, ryže i toaletného papiera. Zásobovanie funguje.

 

Gruzínsko prerušilo leteckú dopravu z najviac zasiahnutých európskych krajín včas. Školy sa zatvorili v období, keď boli na území krajiny evidované len tri prípady nakazených koronavírusom. Úradom sa darí monitorovať infikovaných i tých, ktorí s nimi prišli do styku. Polícia kontroluje ľudí v domácej karanténe, mnohých pri pochôdzkach posiela domov. V Tbilisi sú ulice prázdne. Na stanici metra Mardžanišvili, ktorá je je za normálnych okolností denne plná, bolo minulý týždeň pár ľudí. Prevažná väčšina v rúškach. Domáci si dokonca občas vyrábajú vlastné, niekedy bizarné náhrady, napr. z plastových nádob.

Ktovie, či za týmto postoj Gruzíncov nie je tak trocha aj ich silná religiozita. Viera v to, že Boh na nás zosiela skúšky a treba sa im podriadiť. Alebo je to silným pocitom spolupatričnosti, keďže rodina je v tejto spoločnosti vnímaná zoširoka. Nepredstavuje ju nukleárna rodina, ale aj širšie príbuzenstvo. Situácii možno nahráva aj “kult hosťa”. Gruzínec preberá za toho, koho vo svojom dome hostí úplnú zodpovednosť. Takýto postoj podporuje pocit zodpovednosti voči komunite. V každom prípade, tunajší ľudia berú súčasný problém šírenia sa vírusu, ktorý sužuje celý svet veľmi vážne, a ostávajú v domácej izolácii aj bez oficiálnych nariadení.

 

Zazneli názory, že pre krajinu, ktorá nedisponuje vyspelým zdravotníctvom je v čase epidémie prevencia jedinou cestou, ako s ňou bojovať. A Gruzínsku sa to zatiaľ darí.

Teraz najčítanejšie