Denník N

Zvyšuje karanténa kreativitu?

Neviem. Ale určite priniesla tému, ktorú mnohé značky využili na komunikáciu. Napríklad Netflix by mohol prezradiť záver vašich obľúbených filmov či seriálov na bilbordoch, ktoré uvidíte len ak nedodržíte karanténu. Pozrime sa na niekoľko príkladov zo sveta.

Hrozne veľa mudrlantov teraz radí, ako riešiť marketing a komunikáciu v kríze. Nie je to až tak ťažké, keďže platí to isté čo pred koronou – snažte sa prinášať produkty a služby, ktoré sú k veci a zlepšujú kvalitu života ľudí (ako finančné inštitúcie, ktoré umožnia odklad splátok ak má klient finančné ťažkosti), vnímajte témy, nálady a potreby spoločnosti (ako výrobcovia vodky,  ktorí teraz vyrábajú dezinfekciu), neurážajte ľudí a nesnažte sa zarobiť na strachu či nevedomosti (napríklad posielaním elity na exotické zájazdy). No a teraz poďme na kreatívne ukážky.

„Keď bolo treba, vyrábali sme tanky…“ hovorí Ford. Americká automobilka Ford vychádza ľudom s koronavírusom, ktorí využívajú jej finančné služby v ústrety. Komunikuje spôsobom typickým pre amirickú národnú hrdosť.

https://youtu.be/sCAkKI2dwhs

McDonald’s v Brazílii neváhal siahnuť na svoje logo, kým Burger King vo Francúzku zmenil svoj slogan.

Ako prežiť koronu ako roková hviezda? Časopis Rolling Stones má návod:

Toto prepojenie témy a aktuálnej situácie využil aj iný časopis. Tentokrát ide o fucík a zo štatistík zápasov je jasné, že ten, kto je doma má väčšiu šancu vyhrať.

No a nakoniec ten Netflix. Kampaň študentov z Miami Ad School (ktorí vytvorili aj kreativitu pre Rolling Stones) žial nebola nikdy nasadená, ale je super, aha:

Ak vás zaujímajú dobré (alebo aj zlé) reklamy zo sveta či Slovenska, pridajte sa do mojej skupiny Pán Slovák vie čo-to o reklame a neváha vás to naučiť na Facebooku. A/alebo si pozrite aj moje straršie blogposty na tému komunikácie a reklamy (klik na obrázok úplne dole).

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency