Denník N

Maďarsko na ceste k diktatúre? Ako krízové udalosti ohrozujú demokraciu?

Zdroje: Adobe Stock
Zdroje: Adobe Stock

Môže sa stať, že prirodzený strach ľudí o zdravie a život seba a svojich blízkych využijú jednotlivci so sklonmi k diktatúre?

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Varga predložila návrh zákona, ktorý podľa jeho znenia a dostupných informácií vláde umožní
1. Udržiavať výnimočný stav neobmedzene (dokým vláda nerozhodne, že kríza pominula)
2. Umožniť vláde vyhláškou pozastaviť uplatňovanie určitých zákonov, odchýliť sa od zákonných ustanovení a prijať ďalšie mimoriadne opatrenia
3. Obmedziť (a možnosť aj úplne vylúčiť) fungovanie parlamentu
4. Znemožniť vykonanie volieb a referenda
5. Zaviesť 5-ročné väzenie za rozširovanie nepravdivých správ

O tomto návrhu má parlament rokovať v pondelok. Na schválenie je potrebných 80 % hlasov. Aká je pravdepodobnosť jeho schválenie nedokážem odhadnúť, ale čo by tieto opatrenia v praxi znamenali? Obmedzenie parlamentnej demokracie a volebného práva (3, 4) a pokrivenie trojdelenia moci prenesením zákonodarnej moci do rúk predstaviteľov výkonnej moci (2). A čo 5-ročné väzenie za rozširovanie nepravdivých správ? Ako môže tento nástroj fungovať v rukách človeka, ktorý sa dlhodobo snaží obmedzovať slobodu tlače a občianske slobody?

Krízové udalosti majú potenciál zmeniť demokraciu na diktatúru

Ako vo svojej najnovšej knihe (Threat to Democracy. The Appeal of Authoritarianism in an Age of Uncertainty) uvádza profesor psychológie Fathali Moghaddam, krízové udalosti majú potenciál zmeniť demokraciu v diktatúru. Hovorí, že keď máte dostatočne veľkú krízovú udalosť, ľudia môžu mať strach postaviť sa nedemokratickým opatreniam. Keď sa pozrieme aj na súčasnú situáciu, nikto nespochybňuje obmedzenie slobody pohybu a uzatvorenie hraníc v EÚ. V dnešnej situácii má aj občan EÚ problém dostať sa do krajiny EÚ, v ktorej žije. Niečo pred pár mesiacmi úplne nemysliteľné.

V histórii nájdeme niekoľko prípadov, kedy krízové udalosti (niekedy aj umelo vytvorené) viedli k zavedeniu alebo posilneniu diktatúry. Z nedávnej minulosti to bol napr. pokus o puč v Turecku, ktorý viedol k upevneniu moci Erdogana. Je dôležité si pripomenúť, že v prípade súčasnej krízy sú prakticky vylúčené aj akékoľvej demonštrácie. Aké nástroje obrany vlastne ľuďom zostávajú? Môže sa stať, že prirodzený strach ľudí o zdravie a život seba a svojich blízkych využijú jednotlivci so sklonmi k diktatúre? Demokracia je krehká. A stojí pred veľkou skúškou. Zostávajme bdelí.

~~~

Sledovať ma môže na Facebooku alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.