Denník N

Predsudok o zbytočných europoslancoch? 8 z 10 oslovených mi ani neodpovedalo

Ešte začiatkom marca som oslovil (aj mojich) slovenských europoslancov s dotazom na ich príspevok k riešeniu prebiehajúcej humanitárnej krízy na hraniciach EÚ – zlepšeniu nehumánnych podmienok utečencov.

Nejde vôbec o to, či som „slniečkar“ alebo nie. A samozrejme, teraz už všetci riešime koronavírus „u nás doma“, nie utečencov „niekde ďaleko“. V každom prípade: tento blog píšem preto, že chcem poukázať na to, že väčšina oslovených europoslancov mi ani nebola schopná odpovedať na môj e-mailový dotaz zo 4.3.:

Dobrý deň pán / pani …,
píšem vám ako reprezentantke mojej krajiny v Európskom parlamente.
Chcem vás požiadať o vyjadrenie k aktuálnej problematike nehumánnych podmienok utečencov ak nie priamo v Európe, tak pred jej bránami. Určite to vnímate a pokrývajú túto tému aj média, napríklad Lékařka z řeckého tábora: Děti mají svrab. Ženy spí v plenách, bojí se znásilnění alebo ‚We left fearing for our lives‘: doctors set upon by mob in Lesbos.
Verím, že sa zhodneme, že napriek všetkým súvislostiam a kontroverziám je ľudskou tragédiou, že sme ako „kultúrny starý kontinent“ takéto niečo dopustili. Sme dosť bohatí na to, aby sme základné podmienky pre život vedeli zabezpečiť aj týmto ľuďom.
Zároveň si myslím, že vaša pozícia europoslanca je príslušná na riešenie tejto problematiky a to aj preto, že EÚ do Grécka či Turecka „nalieva (naše) peniaze“. Prosím teda o váš názor a zvlášť by ma zaujímalo či a ako sa plánujete v tejto téme angažovať.
Vopred ďakujem!

Oslovil som slovenských europoslancov Miriam Lexmann a Ivana Štefanca (KDH), Petra Polláka (OĽaNO), Vladimíra Bilčíka, Martina Hojsíka, Michala Šimečku a Michala Wiezika (PS/Spolu), Luciu Duriš Nicholsonovú a Eugena Jurzycu (SaS). Z ostatných strán, ktoré považujem za „zlo“, som predsalen oslovil Moniku Beňovú zo Smeru, ktorá sa k téme utečencov v minulosti vyjadrovala.

Relatívne rýchlo, ale veľmi všeobecne mi odpovedal Peter Pollák a na moju reakciu už ďalej neodpovedal. S odstupom času mi odpovedala ešte Miriam Lexmann – prepracovanejšie, ale v zásade tiež veľmi všeobecne. Ostatní neodpovedali vôbec. (Škoda, že ani reprezentanti novej politiky z PS/Spolu nevystúpili z tieňa nadstaveného štandardu.)

Asi som naivný, keď som dúfal v konkrétnu akciu, prípadne v pomenovanie niečoho, čo už robia. V podstate sa teda naplnili moje predsudky o pridanej hodnote týchto „našich zamestnancov“, ktorí ani neodpovedajú – nieto ešte niečo konkrétne spravia. Smutné je to o to viac, že je známe, že sú to extrémne dobre platené pozície, europoslanci majú svojich asistentov či kanceláriu na Slovensku.

Dovetok: najhorúcejšia téma dnes je samozrejme koronavírus, pri ktorej sa však celá EÚ javí ako v podstate neexistujúca, keďže každý štát „kope sám za seba“.

Teraz najčítanejšie