Denník N

Jeden Fín múdrejší než WHO

Aarto Paasilinna je jeden z najúspešnejších fínskych autorov. Pred dvoma rokmi mu vyšiel v českom preklade vtipný román „Chraň nás Pánbůh před Finem“. Ako to súvisí s názvom tohto blogu? Viac než by sa mohlo zdať. Názov blogu aj názov Paasilinniho knihy totiž vystihujú všetko podstatné o postoji Fínska ku svetovej pandémii koronavírusu.

O laxnom postoji vlády Sanny Marinovej v súvislosti so šírením koronavírusu som už písala. Prešlo desať dní a vývoj v tejto krajine nie je neočakávaný. Fínsko prestalo k 14.3.2020 testovať paušálne všetkých ľudí s príznakmi choroby spôsobenej koronavírusom. Testujú sa výlučne osoby patriace k rizikovým skupinám. Počet chorých ľudí je preto nepresný. Napriek tomu je k dnešnému dňu evidovaných 700 osôbpozitívnym testom na koronavírus, 1 osoba zomrela10 ľudí je už vyliečených.

Za posledných desať dní vláda prijala viaceré preventívne opatrenia, ktoré po pár dňoch zrušila, alebo modifikovala. Takto pred týždňom napr. ešte stále nebolo jasné, či budú zatvorené všetky školy a škôlky. Minulý pondelok sa mali rodičia sami rozhodnúť, či dieťa do zariadení dajú alebo nie. V pondelok večer už prišlo nariadenie, že dobrovoľná izolácia potrvá do 13.4.2020. Škôlky zostávajú otvorené, ale odporúča sa, aby rodičia deti do škôlok nedávali, pretože tie majú primárne pokrývať potreby rodín zdravotníckych pracovníkov a pracovníčok, príp. tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Dnes sa do škôl vrátili žiačky a žiaci 1.-3. ročníkov s tým, že ak rodič nechce, dieťa do školy dať nemusí. Rozumie tomu niekto?

Autority verejného života sa vyjadrovali tak, že som mala chuť zaplakať. Primátor Helsínk, Jan Vapaavuori, sa  15.3.2020 vyjadroval v duchu, že  zatváranie škôl a škôlok by bolo vyjadrením nedôvery vláde a že nie je preukázané, že by takéto opatrenie pomáhalo zabrániť šíreniu koronavírusu. O dva dni neskôr už asi mal rukolapné dôkazy a zariadenia zatvoril.

Včera sa ozval iný odborník. Mika Salminen je riaditeľ zdravotnej bezpečnosti na Fínskom inštitúte pre zdravie a starostlivosť.  „My úprimne nerozumieme odporúčaniam WHO ohľadom testovania. Aj tak túto chorobu nedokážeme globálne odstrániť.“ Pri konfrontácii s úspechom Južnej Kórei, ktorá dokázala testovať a rýchlo izolovať ľudí s pozitívnym testom, Mika Salminen konštatuje, že takúto taktiku nie je možné uplatniť v severských krajinách a že testovanie na koronavírus sa vo Fínsku rozširovať nebude.

Podľa Helsinki Times je Fínsko nepripravené aj z pohľadu materiáloveho vybavenia. Rovnako ako na Slovensku tu majú chýbať dezinfekčné prostriedky, ochranné masky či testovacie súpravy. Salmien priznáva, že Fínsko má kapacitu robiť denne 1500 testov na koronavírus, ale nerobia ich zďaleka toľko. Prečo? Lebo pán Salmien neverí, že to má význam. Rovnako sa odvoláva na posilňovanie hromadnej imunity.

Alexis Kouros je epidemológ a autor článku pre Helsinki Times. K téme hromadnej imunity o.i. uvádza: „Na to, aby sa mohla hromadná imunita iniciovať, sa musí vírusom nakaziť najmenej 60% populácie, najlepšie 80%, čo vo fínskom prípade znamená viac ako 3 milióny ľudí. Aktuálny odhad úmrtnosti SARS-CoV-2 je asi 3,4% na základe 100 000 definovaných prípadov. Keďže nemusíme nevyhnutne odhaliť všetky prípady, skutočná miera by sa mohla pohybovať okolo 1,7%… To znamená, že musí zomrieť 30 000 – 51 000 Fínov a Fínok, aby mohla teória pána Salminena fungovať.“ 

Jedno z najnovších možných opatrení vlády je uzatvorenie kraja Uusimaa, t.j. okolie hlavného mesta Helsínk. Tento kraj je aktuálne najväčším zdrojom nákazy. Ostatný víkend preto všetci nasadli do áut a vybrali sa z kraja ďalej na sever. Na diaľnici sa tvorili kolóny a autá naložené lyžami sa pomaličky posúvali. Veď prečo si ešte neužiť poslednú lyžovačku?

Aarto Paasilinna vo svojej knihe často spomína, že taký tvrdohlavý dokáže byť len Fín a že Fín verí iba Fínovi. Neviem, ako táto situácia bude pokračovať ďalej. Isté je však to, že sa tu stále nenosia ochranné rúška, ľudia stále chodia hrať na ihriská futbal a situácia sa pomaly ale isto zhoršuje.

Na stránke pre cudzincov žijúcich vo Fínsku som dokonca našla status, v ktorom autorka popisovala situáciu z lekárne. Výdaj dezinfekcie na ruky a Paralenu je obmedzený na 1 balenie na osobu. Stála v rade a pred ňou kupovala tieto veci Fínka. Keď jej lekárnička vydala len 1 balenie dezinfekcie, vypýtala si druhé a dostala ho. Keď prišla na radu spomínaná žena – cudzinka, dostala dezinfekciu len jednu. Keď sa ozvala s tým, že videla, ako predchádzajúca zákazníčka dostala dve balenia, boli aj jej s veľkou nevôľou vydané dve balenia. Táto kríza bude veľkou výzvou v mnohých oblastiach, prehlbovanie rasizmu a kultúrnej neznášanlivosti nevynímajúc.

Hoci som inokedy voči Fínom ústretová a inšpirujú ma, tak v tejto chvíli nás naozaj chráň, kľudne aj Pán Boh, pred ich názormi a postojmi. Sú tvrdohlaví a veria len svojim. A už počujem to, čo som tu počula toľkokrát: This is the Finnish way alebo We do it like that in Finland…

Teraz najčítanejšie

Ľubica Vyšná

Som rozpoltená medzi dve krajiny. Jedna už nie je úplne mojím domov a tá druhá sa ním ešte úplne nestala. Aj o tom budú moje príspevky. O živote vo Fínsku, aj o živote na Slovensku. A aj o kadečom inom. Príjemné čítanie! V angličtine som začala viac blogovať na vlastnej stránke: www.mysalmiakkilife.fi