Denník N

Nehrajme sa na “telefón”. Chcem vedieť, prečo netestujeme viac.

zdroj: www.pexels.com
zdroj: www.pexels.com

COVID-19 nie je existenciálny problém, len preto, že naň ľudia môžu umrieť. Ale aj preto, že ak nebudeme viac testovať, ľudia nebudú mať za čo žiť.

Poznáte tú detskú hru, ako niekto vymyslí nejakú vetu, potom ju pošepká niekomu, kto to potom pošepká ďalšiemu a tak ďalej až z toho vznikne úplná chobotina na záver? A všetci sa na tom bavia.

Čo sa týka testovania na COVID-19, zdá sa mi, že tu prebieha veľmi podobná hra. Niekto povie, že otestuje 500 ľudí denne, ale na konci reťazca je z toho 90. Niekto povie, že celé Slovensko má kapacitu na testovanie 700 denne, ale na konci dňa je to 242. Niekto povie, že máme k dispozícii 14000 vzoriek v kitoch, zrazu to zmutuje na 19000 a s tým, že veď aj tak bude čoskoro 200 000. Mne sa ale táto hra už nezdá smiešna.

Chcem vedieť, prečo netestujeme viac.

Chcem jednoznačné odpovede na tieto otázky:

  1. Koľko máme k dispozícií výterov, kedy môžeme počítať s ďalšími?
  2. Koľko ľudí bezprostredne robí výtery, kedy budú zaškolení ďalší?
  3. Koľko máme k dispozícii extrakčných kitov na RNA? Kedy budú ďalšie?
  4. Koľko máme k dispozícii kitov na detekciu SARS-CoV-2? Kedy budú ďalšie?
  5. Koľko qPCR prístrojov momentálne využíva Slovensko (keďže vieme, že na jednom prístroji sa dá analyzovať 96 vzoriek naraz a reakcia trvá približne 2 hodiny, z čoho vyplýva, že pri testovaní 300 vzoriek denne, ide približne jeden takýto stroj na Slovensku 6 hodín)? Kedy plánujete využiť ďalšie qPCR prístroje a laboratóriá, ktoré na Slovensku máme?

Kto mi má na tieto otázky odpovedať? Krízový štáb? Ten sa ale nepohne bez informácií a koordinácie s nami vedcami. Možno je to veľmi zjednodušená predstava, ale chcela by som, aby všetci vedúci vedeckých inštitútov alebo skupín ako aj všetkých biotechnologických firiem na Slovensku išli pozrieť do svojich zásob a spísali REÁLNY stav- koľko majú hneď teraz k dispozícii špachtlí, kitov na izoláciu, kitov na detekciu, qPCR prístrojov.

Aby neškrečkovali, nestrategizovali, ale boli normálne úprimní a nahlásili tento stav krízovému štábu.

Z tohto vyplýva odpoveď na najdôležitejšiu otázku: ”Kedy plánujeme začať s rutinnou diagnostikou zdravotného personálu?

Pretože momentálne nie sú problémom ľudia so symptómami, ale nakazení ľudia bez nich.

(mimochodom, Žijem vedu k dnešnému dňu zozbieralo 193 odborníkov v zálohe ochotných pomôcť : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEggWWeIRMT_0tS-4Ob0N4Ys6o8kFRhKc4V6mSs9n3BBKzCg/viewform?fbclid=IwAR2dpd-DBm6ZoZZYaqORjB2vfDVMCV2_kAnchpLy9at5yr_yda77V5U-ZNE)

Autorka: Dominika Fričová

Viac informácií  o Žijem vedu nájdete tu, na Facebooku na stránke Žijem vedu, na TwitteriLinkedIne alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Žijem vedu

Žijem Vedu je platforma, ktorá dáva priestor všetkým slovenským vedkyniam a vedcom prispieť k napredovaniu vedy na Slovensku.