Denník N

Slovenský Tom Jones. Prečo Karola Duchoňa milujú aj dnešní mladí?

Posledný bohém Karol Duchoň

Pre niekoho repeťácky spevák, starina, čo sa počúvala kedysi… Pre väčšinu však výnimočný talent, aký sa rodí raz za čas. Futbalista Martin Škrteľ sa narodil rok pred úmrtím Duchoňa a takmer vždy si na reprezentačných zrazoch púšťal jeho hudbu. Lahodila mu, nabíjala ho energiou… Prerábky v podaní Kulyho, Kandráčovcov, Peter Bič Projekt ai. svedčia tiež o jeho univerzálnosti.

Karol Duchoň je stále legenda, v apríli to bude 70 rokov, čo sa narodil. Nedožité výročie si zaslúži nejaký výnimočný počin…a tým je určite unikátna kniha, ktorá práve vyšla. Posledný bohém. Listujem si v nej každý večer, počúvam pri tom „duchoňovky“ ako Čardáš dvoch sŕdc, V dolinách, Šiel, šiel, či Mám ťa rád. Nádherná kniha, ktorú navyše perfektne ilustroval Danglár.

 

Slovenský Tom Jones

Posledný bohém Karol DuchoňSpomínam si, ako som začiatkom deväťdesiatych rokov „objavil“ Karola Duchoňa. Tínedžer, čo počúval skôr Depeche Mode, Shalom, Oceán…a zrazu Duchoň. Nadchla ma farba jeho hlasu, najmä tie rezké a svižné pesničky a potom som ho začal vnímať aj ako človeka: hľadal som si o ňom informácie, fotky, videá a videl som, aký to bol veselý, družný človek. Ako rozdával radosť, hral sa s publikom, absolútne sa odovzdal svojím fanúšikom.

Teraz vďaka knihe Posledný bohém ho objavujem znovu. Cez príbeh jeho života, cez výpovede jeho najbližších, rodiny aj priateľov, a tiež cez spevácke legendy.

Keď sa napríklad Karla Gotta pýtali, prečo Duchoňa nepozve do svojho programu, veď sa dobre poznajú, maestro Gott s úsmevom odvetil: „No, keby som ho pozval, tak by zistili, že naživo lepšie.“

Meky Žbirka ho videl prvý raz hrať so skupinou Vlada Hronca a neskôr povedal: „Okamžite som zaznamenal, že neoplýva len jedným talentom. Spieval repertoár Toma Jonesa a jeho angličtina, čo sa týka výslovnosti, bola nezvyčajne kvalitná. Urobilo to na mňa dojem, rovnako ako jeho ďalšie vystúpenie, ktorého som bol svedkom.“

 

Posledný bohém

Posledný bohém je vlastne komplet, ktorý obsahuje viacero vecí.
Základom je kniha, príbeh jeho života a výpovede ľudí. Hudobníci, speváci a speváčky Eva Máziková, Meky Žbirka, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Dušan Grúň, Zoro Laurinc a mnoho ďalších.
Súčasťou kompletu je platňa, na ktorej nájdete 14 Duchoňových pesničiek. Sú melodické, neopakovateľné, nostalgické. Skladali mu ich tí najznámejší, ako bol Milan Lasica, Tomáš Janovic, Pavol Hammel, Boris Filan, Kamil Peteraj, Ali Brezovský…
A napokon v komplete nájdete aj limitovanú edíciu očíslovanej zberateľskej poštovej známky s portrétom Karola Duchoňa.

Jedinou chybičkou je, že Posledný bohém vychádza v limitovanom počte len 400 kusov.

„Karola Boh oslovil, aby ľuďom spieval a nosil piesne,
a on ho poslúchol a spravil to najlepšie, čo mohol.“
Zoro Laurinc

Posledný bohém Karol Duchoň

Karol Duchoň, ktorému Nemci dali prezývku slovenský Tom Jones, by v apríli oslávil okrúhlych 70 rokov, no zomrel veľmi mladý. Komplet Posledný bohém je výnimočný ako bol výnimočný aj Duchoň. Zberateľský kúsok, v ktorom si viete hodiny a hodiny listovať, spomínať a obdivovať.
Mne osobne urobila táto kniha nesmiernu radosť.

„Karol Duchoň mal skvelý nezameniteľný hlas a čosi nedefinovateľné,
čo do svojich pesničiek dokázal dostať, a čo ho urobilo nesmrteľným.“
Juraj Čurný

Karol Duchoň Posledný bohém

Teraz najčítanejšie

Milan Buno

Som knihoholik. Priznávam:) Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy. Na tomto blogu niektoré z nich nájdete. Budem rád, keď sa pridáte do diskusie, dáte nejaký svoj tip na čítanie a odporučíte zaujímavú knižku. Ďakujem.