Denník N

8 pozitívnych správ o koronavíruse, ktoré ste si možno nevšimli

Článok o tom, čo sa vedcom doteraz podarilo v boji s koronavírusom a ako nás tento boj robí lepšími ľuďmi

Keďže sa na dennej báze objavujú v správach takmer výlučne negatívne informácie o súčasnej pandémií, rozhodol som sa napísať niekoľko pozivívnych bodov, ktoré mohli ujsť vašej pozornosti.

 1. Indická firmy MyLab vyvinula testovací set na prítomnosť COVID-19
  V Indií je k 25.3.2020 zatiaľ iba 560 pozitívne testovaných prípadov, čo vzhľadom na veľkosť populácie nepredstavuje vysoké číslo. Každý si ale uvedomuje, že len rozsiahle testovanie dokáže preddísť katastrofe v krajine s vysokou hustotou populácie.  Kým doteraz boli indické labolatória závislé na testoch z Nemecka, firme MyLab Discovery solutions sa podarilo získať ako prvej certifikáciu na testovanie choroby Covid-19. Ich produkt sa nazýva PathoDetect COVID-19 a prináša prakticky samé pozitíva. Testovacia sada spĺňa všetky požiadavky stanovené CDC a World Health Organisation a na výsledky je potrebné čakať iba 2,5 hodiny (doteraz je čas vyhodnotenia 4-7 hodín).
  Zdroj: zoomnews.in
  Cena základného testovacieho kitu vrátane vyhodnotenia výsledkov bude 1200 rupií (zhruba 14,50€) – pritom doteraz sa ceny testov pohybovali okolo 4500 rupií – zhruba 54€ za odber a vyhodnotenie vzorky. V Indií už bolo vyčlenených 15500 odberných miest, ktoré budú kľúčové pre úspešné zvládnutie choroby.
  Výrobná kapacita firmy MyLab je 100.000 testovacích súprav za týždeň.
 2. Izraelská vláda vymyslela spôsob, akým testovať násobne viac vzoriek
  Najväčší problém aktuálne podľa vyjadrení lekárskych autorít spočíva v nedostatočnom testovaní a následne vyhodnocovaní vzoriek. Keď sa pozriete na čísla pozitívnych nálezov, väčšinou sa budú pohybovať medzi 3-4% celkovo testovaných, teda na 1 pozitívnu vzorku pripadá približne 25-30 negatívnych. Kvôli urýchleniu práce sa v Izraeli zmiešajú vzorky 32 alebo 64 pacientov. V prípade, že je výsledok negatívny, nemusí sa ďalej nič testovať. Ak bude pozitívny, jednotlivé vzorky sa budú testovať samostatne. Výsledky sa tým dostanú rýchlejšie k ľuďom a tí nemusia byť v zbytočnej domácej karanténe.
  Nápad pochádza od Diny Berenbaum z Technického inštitútu Izraela, ktorá sa ho rozhodla poskytnúť všetkých záujemcom z celého sveta. Zo začiatku boli síce obavy, že by sa mohli pozitívne výsledky príliš zriediť a tým by mohol celý set vykázať falošnú negativitu, ale po experimentálnom skúšaní sa táto obava nepotvrdila. Podobné testovanie sa môže osvedčiť najviac napríklad pri miestach ako je letisko, kde je kladený veľký dôraz na rýchlosť odbavenia vysokého počtu ľudí naraz. Definitíve odobrenie tejto metódy môžeme očakávať o niekoľko týždňov.
 3. 103 ročná pani z Číny vyzdravela po ochorení na koronavírus
  Príbeh so šťastným koncom zaznamenali aj v meste Wuhan, kde sa po 6 dňoch dostala z choroby viac ako storočná starenka. Podľa jej doktora, pána Zeng Yulan, bolo jedným z dôvodov skutočnosť, že nemala predtým žiadne vážne choroby (až na miernu bronchitídu). Jej prípad je o to výnimočnejší, že obeťou súčasnej pandémie sú predovšetkým starší ľudia starší ako 65 rokov, ktorí majú iné zdravotné problémy. Nejedná sa pritom o prvú osobu z klubu 100+ ročných, ktorej sa podarilo vyliečiť. Rekordérmi boli doteraz 100- a 101-roční páni z provincie Wuhan, ktorí vyzdraveli. Vďaka prísnym opatreniam sa v súčasnosti vyskytujú len výnimočné prípady ochorenia na koronovírus v Čine – a všetky boli prinesené ľuďmi, ktorí prišli zo zahraničia. Nechajme sa prekvapiť, či bude tento pozitívny prípad prekonaný ďalšími dôchodcami.
 4. Množstvo celebrít a športovcov darovalo peniaze na boj s pandémiou
  Zatvorené odchody a prevádzky spoločností sú predzvesťou ťažkých časov pre mnohé rodiny. Na pandémiu podobných rozmerov je náročné sa pripraviť a preto je pozitívne, že sa snaží pomôcť každý, kto môže. Roger Federer, 20x násobný víťaz Grandslamu na boj s Covid-19 venoval 1 milión švajčiarskych frankov. Hovorí: Žijeme v ťažkých časoch a na nikoho by sa nemalo zabudnúť. Mirka a ja sme sa rozhodli darovať 1 milion frankov rodinám, ktorých súčasná pandémia postihla najviac. Je to len začiatok a veríme, že ďalší sa k nám pripoja. Arnold Swarzenegger, bývalý guvernér Kalifornie a herec, venoval rovný milión organizácií Frontline Responders Fund, ktorá sa snaží riešiť nedostatok ochranných pomôcok pre lekárov. Rovnakej organizácií prispela aj herečka Gwyneth Paltrow vo výške 100.000 dolárov. Speváčka Rihanna prispela 5 miliónmi, herci Ryan Reynolds a Black Lively darovali 1 milión dolárov neziskovkám Feeding America a Food Banks Canada. Návrhárka Donatella Versace ktorá pochádza z najviac postihnutého regiónu venovala 200.000€ intenzívnej jednotke starostlivosti nemocnici San Rafaello v Miláne. A tento zoznam by mohol veľmi dlho pokračovať.
  Pravdepodobne najvyšší dar zatiaľ poskytla manželská dvojica Melinda a Bill Gates, ktorá prostredníctvom svojej nadácie vyčlenila na boj s pandémiou 105 miliónov dolárov. Bez zaujimavosti nie je, že Bill Gates vo svojej TedX prednáške spred 5 rokov označil pandémiu ako jedno z najväčších rizík, ktoré môžu ohroziť ľudstvo, pretože na ňu nie sme pripravení.
  Najmilšiu aktivitu zas rozbehli 2 predškoláčky z Quenslandu v Austrálií, ktoré nakúpili toaletný papier, ktorý teraz rozdávajú starším spoluobčanom.
 5. Vedci z Utrechtskej univerzity a Erazmus University v Rotterdame tvrdia, že na Covid-19 našli protilátku
  Tím zložený z 10 špičkových vedcov publikoval výskum v časopise Nature. Táto protilátka má byť schopná zabrániť vírusu nakaziť telo človeka. Protilátku teraz čaká testovanie, ktoré môž trvať niekoľko mesiacov. Vedúci výskumu, Frank Grosveld, je optimistom: ,,Teraz musíme spolupracovať s farmaceutickým priemyslom a protilátku byť schopní vyvinúť v dostatočnom množstve.
 6. V Anglicku sa za 24 hodín zaregistrovalo 405.000 dobrovoľníkov na pomoc NHS (National Health Services)
  Napriek tomu, že v prvých týždňoch anglická vláda odmietala prísne opatrenia, na ktoré sme už zvyknutí  v Európe a dokonca ani nezastavila masové podujatia, v posledných dňoch nastal obrat a krajina sa pripravuje na zhoršenie situácie. Stačí sa pozrieť na eskalujúci počet prípadov vo veľkomeste Londýn, z ktorého ešte donedávna lietalo množstvo medzinárodných letov. Dnes už máme dostatočne zmapované riziká cestovania (cirkulácia vzduchu v lietadle, nedostatočné umývanie rúk cestujúcich a podobne) a prudký nárast prípadov preto neprekvapuje – veď aj mesto Bergamo je známe aj našincovi vďaka nízkonákladovým leteckým linkám. O čo menej bola pripravená anglická vláda, o to viac sa mobilizujú dobrovoľníci. Zdravotníckej organizácií – NHS – chce pomôcť aj viac ako 400 tisíc dobrovoľníkov, ktorí budú pomáhať napríklad pri nákupoch, doprevádzaní do nemocnice alebo len preklenúť izolovaným seniorom čas v izolácií, napríklad cez telefón alebo pravidelnými správami. Tajomník ministerstva zdravotníctva Matt Hancock pritom vo výzve žiadal o zapojenie 250.000 dobrovoľníkov, záujem pomáhať tak milo prekvapil.
 7. Lekári v New Delhi vyliečili 7 pacientov kombináciou liekov
  Konkrétne použili lieky Lopinavir, Retovinor, Oseltamivir a Cholrfenamin. Lieky Lopinavir a Revovinor sa v súčasnosti používajú predovšetkým na liečbu HIV a doterajšie výsledky nasvedčujú tomu, že by mohli byť prospešné aj pri liečbe Covid-19. Podobne ako v iných prípadoch nás čaká testovanie, ktoré musí zistiť možné vedľajšie účinky liečby a skutočnú účinnosť pri aplikácií na väčšie množstvo pacientov.
 8. Facebook, Instagram a Twitter začali odstraňovať dezinformácie o Covid-19
  Podobne ako pri každej čiernej labuti, sa aj teraz vyrojilo množstvo polemík a poloprávd o tom, kto môže za súčasnú pandémiu. Súčasne je ale veľa „podnikateľov“, ktorí sa snažia na hystérií zarobiť a ponúkajú preparáty alebo lieky, ktoré v lepšom prípade nepomôžu a v horšom poškodia. Okrem toho sa na Facebooku začali zobrazovať vzdelávacie príspevky s informáciami od WHO alebo národných zdravotníckych organizácií. Príklon k serióznym médiám, ktorý bol za posledné mesiace zaznamenaný bude dúfajme predzvesťou zavedenia opatrení ako sú povinné očkovanie populácie alebo zákaz šarlatánskych stránok, ktoré sa priživujú na ľudskom nešťastí (napríklad Badatel.net).

Teraz najčítanejšie