Denník N

Pozitívne o víruse COVID-19

Je veľmi ťažké písať o pozitívnych stránkach vírusu COVID-19, keďže ľudia zomierajú, svetová ekonomika krváca a rodiny a známi sa nemôžu stretávať. Ja to predsa len skúsim aj keď moja osobnosť nemá blízko k optimizmu, o to je to pre mňa ťažšie.

Čo myslíte, čo pozitívne so sebou vírus COVID-19 prináša? Ja si myslím, že toto:

1. Cestovný ruch, priemysel a ťažby surovín sa pozastavili. Príroda má možnosť si od nás oddýchnuť, jej rieky, moria, lesy i vzduch majú konečne čas sa zregenerovať.

Coronavirus affecting the environmentSatelitný snímok ukazujúci rozdiel v hodnotách NO2 na území Číny (zdroj: Twitter).

Kanál vo Venice obnovil svoju prirodzenú kultúru, prilákal labute a voda sa prečistila až do takej miery, že je opäť vidieť plávať ryby (zdroj: Twitter).

2. V tejto urýchlenej dobe, kedy má človek veľa možností, ale na druhej strane prakticky nemá čas na nič, sa zrazu zastavil čas. Ľudia si našli čas na seba, na svoje rodiny fyzicky alebo online. Skúsme práve tento čas využiť na to, čo sme si počas hektickej doby vždy vraveli: „toto by som rád robil, ale nenašiel som si čas.“

3. Ľuďom sa vracia ľudskosť. Veľa ľudí dobrovoľne pomáha dôchodcom s nákupmi, šije vo voľnom čase rúška, vyrába dezinfekčné gély, či dáva svoje nehnuteľnosti do rúk zdravotníctva. To najdôležitejšie je azda to, že ľudia sú k sebe viac tolerantní a starajú sa jeden o druhého už len tým, že sa chránia rúškami a nerozširujú tak nákazu.

3. Ľudia si začnú opäť vážiť jedlo a nebudú ho vyhadzovať v tonách do smetí. Jedlo nie je samozrejmosť! Tak isto by sme si mali vážiť aj všetky produkty na ktoré bolo spotrebované obrovské množstvo materiálu a energie (fast fashion, hračky, elektronika, atď.).

5. Vo veľa slovenských firmách je práca z domu ešte tabu, čo po Corona víruse už tak byť nemusí. Vírus sa nikoho z manažmentu firmy nepýtal, či majú zamestnanci odskúšané pripojenia z domu, stabilitu a rýchlosť prenosu. Či telekomunikácie tento nápor vydržia a budú všetky tele/web konferencie fungovať. Pre všetky zamestnania, kde je práca z domu možná, by sa mala častejšie využívať ako doteraz. Tento model šetrí životné prostredie (emisie), čas z dochádzania do práce, uľaví infraštruktúre a zmierni stresujúce situácie na cestách, parkoviskách a v mestách.

6. Pozastavenie rozposielania letákov zo supermarketov. Tie neskutočné tony papiera a spotrebovanej energie dostalo stopku a nahradilo ho online prezeranie letákov. Dúfam, že to nakoniec nebude len pozastavenie, ale reálne ukončenie tohto nezmyslu.

Fazit: Nás Zem k životu nepotrebuje, my ju áno! 

Majte sa pekne, zostaňte doma a zdraví :)

Teraz najčítanejšie

Samuel Fujak

4 roky základná škola ---> 8 ročné gymnázium ---> Fakulta priemyselných technológii v Púchove ---> Vývojový inžinier v Stuttgarte ---> Chief engineer v Bánovciach nad Bebravou