Denník N

Ako hacknúť OČR – návod takmer pre každého

Už dnes máme množstvo ľudí bez peňazí. Už dnes vieme, že štát nebude vedieť pomôcť každému. A to sme ešte len na začiatku. Aj preto si treba pomôcť sami v rámci zákonných možností, ktoré už dnes máme. OČR môžu získať aj ľudia, ktorí o tom ani netušia.

Prichádzajú ťažké časy. Mnoho firiem skrachuje, mnoho ľudí príde o prácu. Už teraz je mnoho živnostníkov a malých podnikateľov bez akéhokoľvek príjmu. Je otázne ako dlho si budú môcť dovoliť platiť zamestnancov. Nová vláda maká na 1000%. Z doteraz zverejnených informácií to vyzerá, že pomoc štátu bude skôr kozmetická.

Vláda zavrela školy a zároveň schválila pandemické ošetrovné, ktoré pomôže primárne zamestnancom. Dovtedy platný zákon by znamenal, že zamestnanci dostanú ošetrovné len 10 dní. Aj keď sociálna poisťovňa sa rozhodla tento zákon porušiť a umožnila aj 14 dňové čerpanie ošetrovného.

Všetky dôležité informácie spísal štátny tajomník, pán Mihál, vo svojom blogu.

Pandemické ošetrovné – Jozef Mihál – Daňové a odvodové tipy

Problém nastáva, čo ak som živnostník ale ešte neplatím odvody? Prípadne čo ak som momentálne bez práce a už mi nevyplácajú podporu? Čo ak moja rodina je úplne bez peňazí? Riešenie existuje aj na tieto situácie.

Dôležité je mať dieťa do 10 rokov, prípadne spĺňať niektorú z výnimiek, ktoré pán Mihál spomenul vo svojom blogu. Tiež je dôležité, že na OČR má právo len jeden z rodičov.

Toto sú dve možnosti, ktoré ma napadli. Ak niekoho napadne ďalšia, určite mi napíšte a rád to doplním.

1, V prvej možnosti sa využije inštitút dobrovoľného poistenia v sociálnej poisťovni. Na využitie je nutné mať poistených 270 dní za posledné 2 roky. Ráta sa akákoľvek brigáda a čas trvania zmluvy, nie reálny počet odpracovaných dní. Čiže ak ste pol roka mali brigádu s pravidelným príjmom a hoci ste robili len 2 hodiny týždenne, na účely tohto prípadu sa to počíta ako cca 180 dní. Sociálna poisťovňa vám vie na požiadanie povedať koľko tých dní poistených máte. Otázka je, či by ste sa tam teraz vôbec dovolali, prípadne či by ste sa na pobočku dostali. Na využitie dobrovoľného poistenia je nutné mať 270 poistených dní, musí ísť ale o ukončené zamestnania. Na dobrovoľné poistenie sa nedá prihlásiť ak máte poistenie ako zamestnanec alebo SZČO.

Postup je taký, že na stránke sociálnej poisťovne si vyplníte RLFO – registračný list fyzickej osoby, vyplníte všetky kolonky pre DPO. V sekcii 10 musíte prihlásiť na každé z poistení od dnešného dátumu (nedá sa spätne) a výšku si stanovíte ako 506,50 eur. Menej sa nedá a viac nemá význam. Podpíšte. Ku tomu pridáte aj vyhlásenie, ktoré nájdete tiež na stránke sociálnej poisťovne pri bode RLFO. Teoreticky to stačí poslať emailom. Skúsenosť zo včera, sociálna poisťovňa môže mať schránku preplnenú. Potom treba ísť zaniesť osobne. Poštou to príde najskôr v pondelok, čiže o minimálne 3 dni bude OČR kratšia.

Sociálna poisťovňa – Formuláre

OČR sa dá žiadať spätne, takže odporúčam žiadať až ked vás zaregistrujú. Pozor! Ak nebudete mať poistených tých 270 dní, nedostanete nič. A navyše budete platiť poistné na dobrovoľné poistenie! Počas čerpania nemocenskej dávky sa toto poistenie neplatí. Dôležité je tiež potom po skončení OČR poistenie zrušiť. Opäť sa nedá spätne.  Ak to neurobíte správne, poisťovňa od vás bude peniaze vymáhať.

Je veľmi dôležité spĺňať všetky podmienky, ktoré píše pán Mihál. Ak máte napríklad 4 roky starý dlh na poistnom vo výške 6 eur, tak sociálna poisťovňa Vám OČR nevyplatí. A opäť by ste museli platiť aj poistné.

Výška OČR bude približne 280 eur mesačne.

2, Druhá možnosť je o niečo komplikovanejšia. Povedal by som, že aj menej etická. Na druhej strane zákon to nezakazuje a prichádzajú naozaj ťažké časy. Jednoducho si musíte nájsť zamestnanie. Je jedno aké, ale potrebujete aby vás zamestnávateľ nahlásil ako zamestnanca do sociálnej poistovne. Od prvého dňa môžete požiadať o OČR. Tá sa bude počítať z vašeho predpokladaného príjmu. Ak by ten príjem bol vyšší ako minimálna mzda, tak z minimálnej mzdy. Čiže ak sa zamestnáte na brigádu za 100 eur mesačne, oštrovné bude 55 eur. Ak by ste mali zamestnanie za 580 a viac eur, ošetrovné by bolo cca 320 eur mesačne.

DOPLNENÉ 27.3.2020 o 18:04  V prípade, že ste v roku 2019 mali viac ako 90 poistených dní bez PN, výška ošetrovného by sa malo počítať z roku 2019. Odporúčam naštudovat § 54 ods 3) zákona o sociálnom poistení.

Samozrejme že nájsť momentálne zamestnanie môže byť zložité. Snáď len potraviny hľadajú posily. Je tu ale ešte jedna možnosť. Váš partner, otec, či mama si môžu otvoriť živnosť – náklady na založenie sú 5 eur. Potom vás môže zamestnať v nej za minimálnu mzdu. A na OČR budete mať nárok od 1. dňa.

Táto možnosť bude vyžadovať mzdárske zručnosti, pokiaľ ich nemáte, odporúčam si zohnať niekoho kto vám s tým pomôže. Bude potrebné prihlásiť zamestnávateľa, zamestnanca na daňový úrad, do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne. Tiež potom posielať výkazy a všetky ďalšie povinnosti.

Za normálnych okolností by sa sociálna poisťovňa pravdepodobne bránila. Poslali by na zamestnávateľa kontrolu, prípadne sa vám pokúsili túto dávku nevyplatiť. Predpokladám, že v terajšej situácii s tým problém robiť nebudú.

Ak vaša rodina ostala bez príjmu, tak všetko je lepšie ako nič. A aj takéto využívanie systému môže pomôcť.

Teraz najčítanejšie