Denník N

Babky a dedkovia, nechajte si tie finty!

Keďže som z Košíc, chcela som pôvodne napísať, aby ste neodžubovali, ale ľudia neznalí miestneho dialektu by to mohli považovať za vulgarizmus. Pritom oni sa nás len snažia okabátiť.

Ako to tak býva, naši seniori sa snažia o rôzne finty, aby bolo tak, ako chcú oni, ale žiaľ, nakoniec vybabrú sami so sebou. Mám starých ľudí rada, málokedy ma nahnevajú, pravda, do nemého úžasu ma dokážu doviesť často a radi.

Nebohá babka Anta mala zvláštne pravidlo. Z kurčaťa jedla krídelká len studené, zato stehienka len zohriate.

Mama Eva nemala rada jedlo poliate omáčkou. Keď som si zababrala tri kelímky, aby mala v jednom zemiaky, v druhom mäso, v treťom omáčku a šalát v extra fľaške, dostala som vynadané, načo jej nosím toľko škatúľ s jedlom. Nezjedené rafinovane skrývala na balkóne zabalené v mikroténovom vrecúšku. Aj s omáčkou.

Toto sú ukážky z mierových časov, ale teraz máme korona dobu a pravidlo 9-12 pre seniorov. Som náramne zvedavá, ako sa podarí tú nedisciplinovanú skupinu rebelov doviesť k dodržiavaniu pravidiel, ktoré si nevymysleli sami. Z mojej sociálnej bubliny počujem samé povzdychy. Priateľka S.B. si nastavila budík, aby ráno stihla nákup pred deviatou. Koho nenašla v obchode? Seniorov, čo nevedia spať. Ona má nemalý osobný šarm, tak ich akosi presvedčila, že to pravidlo vzniklo kvôli nim a dostala ich z obchodu, načo sa dozvedela, že jej vlastná matka už na nákupe bola tiež. Priateľ R. si chcel kúpiť rožky, ale mladistvý vzhľad vyvolal podozrenie ochrankára, ten pýtal občianku a polichoteného R. vyhodil z predajne bez rožkov, pretože je primladý. Kamarátka A. si len vzdychla. Jej otec chodí na nákup o ôsmej a nemieni na tom nič meniť. Chcem vidieť toho, kto mu v tom zabráni. Možno cestné zátarasy.

Srandičky, srandičky. Akurát, že nie.Ten čas nebol myslený ako prejav zlovoľnosti vlády, ale ako ochranné opatrenie. Je to aj obeta zo strany tých druhých, lebo prečo by si vlastne človek nemohol o desiatej kúpiť rožok, čerstvý, ak má naň chuť? Ak má toto pravidlo platiť absolútne, čo si nie som celkom istá, tak potom padni komu padni.

Ak sa senior objaví v obchode pred deviatou, pekne ho otočiť, napraviť rúšku, rúško, rod aký chcete,  a poslať na špacírku, kým neudrie deviata. O dvanástej adios, postarší amigos!

Nepripadá vám to divné, toto nové pravidlo? Pretože aj keď včera sa mi to zdalo vcelku rozumné, dnes som si uvedomila, že keď nejaký extra zaťatý geront bude chcieť chodiť do obchodu skôr alebo neskôr, tak čo narobíme? Vyláta ho ochrankár francúzskou barlou? Pobije sa s artritickou starenkou? A keď nejaký trojročný začne matke pred obchodom o 10:30 ziapať, že chce rožooooook !!!!, nesmie mu ho ísť kúpiť? Má sa zrútiť vedľa extrémne ozvučeného kočíka?

Pochybujem, že po odchode seniorov začne zúrivá sanitačná mikrominúta, že sa vymení vzduch vpredajni a personál sa kompletne prezlečie z pokojnej ružovej do dynamickej červenej.

Bude to treba doladiť. A dovtedy ich pred deviatou nepúšťať dnu. Však oni tú vzburu urobia za nás, predmileniálov, mileniálov a generáciu ešte kadím do plienky.

Teším sa na to viac, ako na poriadny boj v klietke.

 

Vaša Beata

 

Teraz najčítanejšie

Beata Grünmannová

Biologička, prekladateľka, publicistka,scenáristka, kolážistka, dlho vydatá, bezdetná, neprimerane ironizujúca, snaží sa dívať na svet srdcom, ale je krátkozraká. Žije s manželom a štrikovaným medveďom Hónigom v Košiciach, staromestský kaviarenský typ, špecializácia introvert.