Denník N

Slováci sú pesimisti

a okrem toho hovädá. Niektorí. Samozrejme…

40 % Slovákov si myslí, že mimoriadne opatrenia potrvajú dva mesiace alebo o niečo viac. Keď sa budeme správať ako hovädá, bude to omnoho viac.

Nikto nikomu neprikazuje, aby za každú cenu trčal doma pred televízorom. Ľudia sa môžu voľne pohybovať. Sú obmedzení jedine tým, aby povinne nosili rúška a aby sa nezgrupovali do veľkých skupín, aby boli opatrní, a keď už idú na vychádzku, aby sa vyhýbali iným ľuďom, zďaleka ich obchádzali a chodili iba s ľuďmi, s ktorými žijú v jednej domácnosti. Jednoduché a primitívne pravidlá, ktoré by viac-menej mohol pochopiť aj človek s nedokončenou základnou školou, prípadne s vysokou školou života. Lenže nie. Ľuďom viete čo?

Ľuďom nevysvetlíte
V Našom Meste (zvyčajne nemenujem, ale teraz poviem, že je to Partizánske) sa potvrdil prvý komunitný prenos na Slovensku. Krásny víkend ľudí vytiahol do prírody. Niekto turistikoval, niekto bicykloval, niekto opekal. Ak bývate na sídlisku v paneláku, veľa možností na opekačku nemáte. V byte si pahrebu rozkladať nebudete, balkón je malý (hlavne ak plánujete opekačku so všetkými susedmi), na parkovisku medzi autami je to nebezpečné. Zostáva lúka nad mestom. A v sobotu to tam vraj vyzeralo, ako keby  jediné, čo mohlo ľudí ohroziť, bola alergia na slnko.

Ak ste už niekedy opekali, viete, ako to na takýchto akciách chodí, ak nie, vyzerá to takto. Ľudia si vymieňajú ražne, nožíky, olizujú poháre s horčicou, ochutnávajú guláš  jednou lyžičkou a slivovičku pijú z jedného pohárika. Čiže robia všetko pre to, aby ešte viac utužili svoj vzťah a svoju komunitu. Nuž, tak teraz ju budú utužovať v jednom paneláku v karanténe. Nech si užijú. Najhoršie je, že ako to už v takýchto situáciách býva, aj v tomto prípade si to odnesú aj tí zodpovední.

Jeden status na fb od ľudí z Inoveckej chaty. Toto vraví za všetko
Prosíme Vás, rešpektujte, že areál Inoveckej chaty je zatvorený! Chápeme, že je krásne a ľudia už potrebujú vypadnúť z domu, aspoň na chvíľu. Hory sú tým ideálnym miestom. To, čo sa deje ale posledné dni u nás hore, nie je normálne. Stovky ľudí. Všade máme tabule, že chata je zatvorená, napriek tomu ľudia chodia neustále za nami, požadujú kávu, pivo, WC. Keď ich odmietneme, nadávajú nám. Brúsil som dosky a pani ma pobúchala po ramene, či jej nespravím kávu. Len vystrčím hlavu z dverí, už ku mne beží z parkoviska ďalšia pani, či môže ísť na WC. Keď jej poviem, že to nie je možné, že máme zatvorené a vydezinfikovanú chatu, začne mi nadávať, akí sme neochotní.
Jeden cyklista od nás požadoval nápoje, potom sa potreboval odfotiť na vysokej soche tak jej vyliezol na hlavu, nakoniec nám tu chcel nechať odpadky. Keď sme mu povedali, prečo si prázdnu plechovku nevie zniesť dolu, keď plnú niesol hore, že my smeti pracne zhora odvážame, povedal: -Takýchto idiotov mám najradšej!
Natierame obklad a príde k nám pani a z auta nesie plnú náruč odpadkov z fast food, či to môžeme hodiť do smetí, aby im to nesmrdelo v aute. Ľudia si u nás zakladajú ohne, opekajú, napriek tomu, že tu majú všade zákaz. Keď ich požiadame aby prestali kúriť ohne a odišli, sme zlí a soptia na nás, že už k nám viac neprídu – vraj, kde si majú opekať, keď nikde nie sú ohniská… Že my to po nich musíme upratať, to nikoho nezaujíma… (ale musím povedať, že jedna pani bola veľmi zlatá, príjemná a slušná, jej manžel dosť vrčal, uvedomovala si, že konali proti nariadeniu chaty). Čiže ľudia porušujú všetky naše nariadenia a my sme tí zlí.

A potom tí istí ľudia po večeroch tlieskajú záchranárom, lekárom a sestričkám, aby sa im poďakovali, za to, že nasadzujú životy za ich hlúposť a nezodpovednosť. Lenže oni nepotrebujú, aby sme im tlieskali, ale aby sme radšej používali zdravý rozum.

Je jasné, že nemôžete stále sedieť doma, že si potrebujete kúpiť potraviny, prípadne niečo priniesť rodičom alebo priateľom (lieky, jedlo a pod.). Možno naozaj potrebujete vybehnúť do prírody. Choďte. Dajte si šatku, rúško. A choďte tam, kde nie sú ľudia. Rozmýšľajte. Vyhýbajte sa blízkym kontaktom. Chvíľu to vydržte.

Netreba si robiť ilúzie. Každý jeden výjazd z domu predstavuje riziko, ale je len na nás, aby sme ho eliminovali na najmenšiu možnú mieru. Nikde nie je napísané, že sa nenakazíte, ale naozaj nemusíte ísť korone oproti.

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/