O úspešné ťaženie Gruzíncov proti koronavírusu sa zaujímajú Nemci i Španieli
Riaditeľ Nemocnice infekčných chorôb v Tbilisi dnes oznámil, že v súvislosti s úspešným zvládaním situácie v krajine kontaktujú tunajších epidemiológov špecialisti z Nemecka, Francúzska i Španielska. Zaujímajú sa o to, aké opatrenia viedli ku gruzínskemu úspechu.
Medzi najdôležitejšie patria:
- predĺženie retenčnej fázy pred prvým prenosom zaregistrovaným na území Gruzínska
- okamžitá karanténa Marneuli, Bolnisi a Zugdidi (miesta, kde bolo zaznamenané výrazné šírenie vírusu)
- vysoká občianska zodpovednosť
- model: zostaňte doma a v prípade objavenia sa príznakov kontaktujte špeciálne zdravotnícke jednotky (nie kliniky), ktorých počet je 24
Od 26. februára, kedy bol zaznamenaný prvý prípad nákazy, gruzínske úrady zrušili lety s Čínou, Iránom, Talianskom, neskôr úplne pozastavili leteckú dopravu. Zatvorili školy, univerzity, obchody, vytvorili povinné karanténne zóny na hraničných priechodoch, umiestnili občanov prichádzajúcich zo zahraničia do domácej karantény, pozastavili všetky formy medzimestskej dopravy, vrátane železničnej. Od 31. marca vstupuje do platnosti zákaz vychádzania.
Predvčerom oznámil riaditeľ Národného centra pre kontrolu chorôb, že nevedia vystupovať zdroj nákazy u dvoch infikovaných osôb. Medzičasom k nim pribudol ešte jeden človek. Majú preto podozrenie na nekontrolované šírenie vírusu v populácii. V reakcii na tento fakt vstupuje od zajtra (od 8:00) v Gruzínsku do platnosti úplný zákaz vychádzania od 21:00 do 6:00. V ostatných hodinách je povolené vychádzanie len za účelom nákupu potravín a návštevy lekárne. Nie je dovolené združovať sa v počte viac ako dvoch osôb. Verejná doprava je úplne zrušená.
Stále sa počíta s pribúdaním prípadov nákazy i s možnými úmrtiami, ktoré sa krajine, našťastie, zatiaľ vyhýbajú.
Gruzínska lekárka Inga Mamuchashvili reagovala na štatistiky, podľa ktorých Gruzínci žijúci v Európe odolávajú nákaze koronavírusom výnimočne dobre, prípadne sa uzdravia veľmi rýchlo v porovnaní s ostatným obyvateľstvom.
Podľa jej slov, mnohí gruzínski občania v Európe pracujú v rodinách so staršími ľuďmi, ktorí zomreli v dôsledku nákazy koronavírusom, ale žiadny Gruzínec (ich vek sa pohybuje medzi 40-65 rokov) nebol infikovaný, a to dokonca v prípade, že sa nakazil aj lekár prichádzajúci s nimi do styku. Špeciálne talianska medicínska komunita bola touto skutočnosťou ohromená.
Mnohí vedci v Európe pracujú s hypotézou, že tento fakt súvisí s masovým očkovaním v období Sovietskeho zväzu, zvlášť s vakcínou BCG, ktorá sa používala pri očkovaní proti tuberkulóze. Touto vakcínou neboli zaočkovaní ľudia v Európe ani Amerike.
Zdôrazňuje však, že skutočné dôvody tohto javu môžu byť aj iné, a ich objasnenie si vyžaduje dôkladný výskum po odznení epidémie.
K dnešnému dňu je zaznamenaných 103 prípadov nákazy koronavírusom (dvaja občania Rakúska prevezení domov), 20 vyliečených a 0 úmrtí. V krajine je momentálne 81 pacientov s COVID-19.