Denník N

Za utrpenie podnikateľov poďakujte Robertovi Ficovi

Denník E sa rozhodol zverejňovať sériu príbehov podnikateľov, v ktorom opisujú aké útrapy aktuálne zažívajú. Ich príbehy sú do plaču a mnohých až mrazí z toho, aké úzkostlivé stavy zažívajú. Ostatní zase kritizujú Matoviča, že podnikatelia nemajú dostatočné opatrenia. Myslím však, že problém je úplne inde.

„Vláda schválila dvojnásobný vianočný príspevok pre dôchodcov.“
17.4.2019

„Poslanci Národnej rady SR opätovne schválili rekreačné poukazy.“
27.11.2018

„Za trinásty dôchodok hlasovalo 88 poslancov. Poslanci ho schválili v skrátenom legislatívnom konaní.“
25.2.2020

A takto by sa dalo pokračovať ešte dlhú dobu ďalej. Dôchodcovia a zamestnanci sa tešili a zamestnávatelia každým ďalším „sociálnym opatrením“ plakali. Žiadna pomoc pre podnikateľov. Čo však bolo ešte väčšou absurditou, že vládu nezaujímalo len podnikateľské prostredie ale ani štátny rozpočet. Maximálny hyenizmus prišiel vtedy, keď bývalý premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že v roku 2019 budeme mať prvýkrát vyrovnaný rozpočet. Výsledok? Nevyšlo, tak v roku 2020 tam zasadíme rovno 2,4 %-nú sekeru.

Dnes tu máme pomaly už trojtýždňovú karanténu. NBS odhaduje pri najhoršom scenári až 9,4 percentný deficit pre našu ekonomiku. Na nezodpovedné utrácanie sme si už nejak zvykli. Veď ekonomike sa darí, nie je dôvod prehnane šetriť. V prvom rade sú dôležité sociálne opatrenia! To, že tu ľudia bez nich dokázali žiť už 30 rokov je síce vzhľadom na ich argumenty nelogické, ale tak vraj sa doba mení, ľuďom sa žije ťažšie. Vraj.

Poďme do tohto článku však zasadiť aj racionálnejšie a hlavne gramotnejšie správanie. Predstavte si, že máte prácu, dokážete vyžiť bez akýchkoľvek úverov. Pred nedávnom ste si založili živnosť, vaša polovička má bežné zamestnanie. Práve ste si kúpili byt, vaše dve malé deti chodia na základnú školu. Zrazu však príde kríza na ktorú ste absolútne neboli pripravení, navyše ste si kúpili byt a na účte tak nemáte žiadnu ďalšiu rezervu. Vaše podnikanie je na bode mrazu. Banka vám v týchto ťažkých časoch navyše nechce poskytnúť žiaden úver. Prichádza problém. Nik z vás však takúto nezvyčajnú situáciu neočakával. Obaja ste práce schopní, bez zamestnania ste už neboli niekoľko rokov, čo zlé by sa teraz mohlo stať?

Stalo sa jedno. Stalo sa to, s čím má problém stále viac ľudí a taktiež aj množstvo štátov medzi ktoré sa môžeme bez zbytočného ohradzovania zaradiť. Nepripravenosť. Očakávame, že veci sa budú hýbať aj naďalej tým správnym smerom, možné negatívne predikcie zo svojich životov doslova vylučujeme. Ostávame v šoku ak sa náš dom z karát len tak zbúra a okrem toho nám postaví do zeme aj hlbokú dieru, ktorú budeme musieť dlho zahladzovať.

A čo s tým má Robert Fico?

Štát nedokáže úplne pokryť neočakávané straty podnikateľov, ktorí majú pod sebou aj množstvo zamestnancov. Na miesto toho im štát 8 rokov hádzal polená pod nohy. Veď profitujú, tak ich zaťažíme. A miesto ušetrených peňazí v štátnej kase im dáme množstvo vecí zadarmo, nech zabudnú na pojem gramotnosť úplne.

A čo z toho má štát dnes? Že firma, ako je Decodom musela prepustiť 903 zamestnancov, ktorí možno nemusia mať peniaze na uživenie domácnosti. A že takýchto firiem je o dosť viac. Hlavne to platí pre malé podniky. Študenti nemajú ani vlaky zadarmo, dôchodcovia nebudú mať ani 13. dôchodky, zamestnanci prídu o rekreačné poukazy. Výsledok? Žiť sa nebude ťažšie len samotným zamestnávateľom ale aj bežným pracujúcim, ktorí boli zvyknutí na rôzne istoty. Štát, ktorý sa 8 rokov „staral“ o tých najslabších z nich len robil ovečky, ktoré nevedia správne hospodáriť a okrem toho zistil, že tí najslabší vždy boli práve osoby z podnikateľského prostredia.

Každé ušetrené euro mohlo ísť na to, aby sme dokázali túto „coronakrízu“ prekonať bez vážnych strát. V tomto prípade však stratí aj štát aj samotní ľudia. Nikomu tieto istoty nepomohli. Áno, je pravda, že vláda Igora Matoviča si vďaka eurodlhopisom môže napožičať toľko, koľko len potrebuje, no stále tu platí, že všetky tieto peniaze raz budeme musieť vrátiť. Namiesto toho sme mohli z 55% hradenej OČR mať pokojne aj 80%, odklad platby odvodov sa mohol týkať všetkých zamestnávateľov poprípade štát mohol preplatiť 80% platu všetkých zamestnancov, nie len pri tých, u ktorých boli podniky zákonom zavreté.

Táto kríza nám vzala dosť, no za to nám však prinesie aj množstvo skúseností. Napríklad takých, že Smer sa nerovná sociálna demokracia. Že ak nezačneme konečne rozumne hospodáriť, dopadneme horšie ako po všetkých týchto stratách, ktoré nám koronavírus priniesol. A ak niekto bude tvrdiť, že za to všetko môže Matovičova vláda a ľudia sa budú tohto argumentu chytať, tak začnem konečne veriť, že ľudská hlúposť je nekonečná a nepoučiteľná.

Teraz najčítanejšie

Adam Alexanderčík

Zdravím. Volám sa Adam. Som študentom práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Mám 20 rokov. Rád sa zaujímam o verejne spoločenské problémy. O politiku som sa začal zaujímať po vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Za tie 2 roky je to už takou súčasťou môjho vnútorného sveta, bez čoho nedokážem žiť. Okrem toho som však nikdy neupustil od fotografovania a cestovania, s ktorými sa bežne delím aj s mojimi politickými myšlienkami na mojom instagrame @adam.alexandercik  :)