Denník N

Je „BLACKOUT“ teda „VYPNUTIE“ Slovenska dobrý nápad?

Odkaz z Talianska: počúvnite Matoviča, a to HNEĎ, prečítajte si prečo
Koronavírus a fajčenie
„Rúško“, „rúška“ alebo dokonca „rúšky“?

To, že Igor Matovič je nielen čestný, no i mimoriadne inteligentný a schopný človek, viem už roky. Preto ma jeho názor na vec neprekvapuje. No nečakala som, že pochopiť takúto základnú pandemicko-ekonomickú matematiku bude taký problém pre väčšinu ostatných. Veď na to nepotrebujeme ani ktovieakých odborníkov či veľmi zložité analýzy. Stačí zdravý sedliacky rozum a analýza skúseností zo zahraničia. Prosím počúvnite nášho premiéra. Napokon to je a bude on, koho budú potom všetci, tak či onak, brať na zodpovednosť. Preto by mal mať právo rozhodnúť.

V neposlednom rade takéto opatrenie celkom určite zachráni desiatky ak nie stovky životov. Plus ďalšie životy i osudy v súvislosti s ekonomikou. Toto nestačí? Prečo? Zdôvodnite!

Na webe som zachytila názor opozičného politika, podľa ktorého „netreba vypnúť Slovensko, ale Matoviča“ (poslanec so strany SMER). Žiaľ nemám čas sledovať všetky tlačovky a diskusie na túto tému, a preto neviem, či je tento názor v radoch opozície prevažujúci, ale vzhľadom na to, čo som zachytila, a aj vzhľadom na „opozičnú matematiku“ predpokladám, že áno. V každom prípade by som sa k nemu rada vyjadrila, a to len dvoma jednoduchými bodmi.

Po prvé by som sa zástancov daného názoru opýtala na ich odbornú argumentáciu, v ktorej by podrobne zanalyzovali dopad jednej i druhej alternatívy. Lebo toto by ozaj nemalo byť o tom, že niekto niečo „tresne“. A ešte to osolí urážkami a krikom, choré ego je potom v pohode. Myslím tým, že je potrebné analyzovať dopad v oblasti verejného zdravotníctva, teda zdravia a životov ľudí (zdravia fyzického – berúc do úvahy i možnosť trvalého poškodenia pľúc, srdca či iných vnútorných orgánov aj u mnohých z tých, ktorí sa z koronavírusovej infekcie zotavia, o čom zatiaľ na Slovensku veľmi nepočuť – i duševného zdravia, lebo nie je to isté sedieť doma dva-tri mesiace alebo rok-dva – o tomto tiež na Slovensku verejná diskusia chýba), ako samozrejme aj dopad v oblasti ekonomickej, ktorá leží mnohým na srdci zdá sa oveľa viac ako zdravie či životy. Aspoň teda dovtedy, kým sa ich to priamo netýka. A okrem toho, že si neuvedomujú, že bez stopky bude aj ekonomický dopad oveľa drastickejší.

Samozrejme Slovensko sa zachráni len vtedy, ak hranice udrží zatvorené dovtedy, kým sa z toho nedostane aj zvyšok sveta. Verte, že sa to dá. Do detailov nepôjdem, bolo by to na dlho. Napokon nie je problém sa k tomu dopracovať. A to hovorím napriek tomu, že sa na Slovensko nebudem môcť vrátiť ani ja a čoskoro by som to potrebovala urobiť.

Podrobnej analýzy sa samozrejme z úst týchto Matoviča kritizujúcich politikov nikdy nedočkáme. Po jej zverejnení by totižto ani ten najmenej inteligentný z nich nemohol stále trvať na tom, že súčasný postup je postačujúci, a že „vypnúť treba Matoviča“. Už aj samotný spôsob „argumentácie“ je veľavravný čo sa týka inteligencie i úrovne daného politika: osobné urážanie na úrovni pubertiaka namiesto vecnej a odbornej diskusie. Chýbajú len hnisavé vyrážky na čele. Hnis je patrný len vo vnútri.

Spomínala som dva body, ktoré treba mať na zreteli, keď počúvame opozičné vyhlásenia. Toto je druhý: dovolím si varovať verejnosť pred názormi opozície už aj preto, lebo im očividne nejde o ľudí a ani o dobro Slovenska. To úspešne dokazovali počas posledných 12 rokov. Ide im len a len o to, aby mala táto pandémia čo najhorší priebeh. A to hneď z viacerých dôvodov: ubralo by to na popularite premiéra i celej vládnucej koalície, zamestnalo by ich to na dlho, takže by sa možno počas celého obdobia svojej vlády ani len nedostali k tomu, aby začali riešiť všetko čo treba, čo sľúbili, a teda i osobnú korupciu bývalých politikov a ich priateľov. Neostal by potom čas ani priestor na prijímanie dôležitých zákonov, ktoré by Slovensko aj do budúcna ochránili pred rozkrádaním a pred zneužívaním právomocí verejných činiteľov.

Toto je reálna hrozba. Štyri roky je krátka doba, ak neurobíme STOP, pandemická kríza potrvá najmenej rok-dva, ak nie viac… nasledovať bude hospodárska kríza, ktorá potrvá podstatne dlhšie. Takže bude treba prioritne riešiť veľmi veľa problémov, k očakávanému trestaniu politických zločincov sa v tomto volebnom období možno vláda potom ani nedopracuje.

Hovorí sa, že vo všetkom zlom je aj niečo dobré. Aby som nepôsobila ako pesimista, pridám aj možný pozitívny dopad pandémie pre Slovensko. Pán Počiatek a ani iní jemu podobní sa teraz na dovolenky na svoje zahraničné „panstvá“ asi tak skoro nedostanú. Dokonca ich asi ani tak ľahko nepredajú… i keď na toto by som si dala pozor. Teší ma i myšlienka, že sú uväznení na Slovensku. Aspoň to predpokladám a dúfam, že je tomu tak. Bolo by úžasné stihnúť ich odsúdiť i potrestať ešte skôr, ako sa hranice, naše i všade na svete, začnú otvárať. Zároveň by som vláde poradila, aby k riešeniu tejto veci pristúpila ozaj hneď ako to bude čo i len trochu možné. Veď peniaze teraz potrebujeme ozaj oveľa súrnejšie ako kedykoľvek predtým.

Toto nie je luxus či pomsta, malo by sa jednať o prinavrátenie ukradnutých a vytunelovaných prostriedkov tým, ktorým patria, a ktorí to teraz ozaj súrne potrebujú. Ale toto vláda veľmi dobre vie. Pardon, vie to zdá sa len pán Matovič. Väčšina ostatných doteraz len potvrdzuje môj názor prezentovaný už pred voľbami aj na tomto mieste, v ktorom som opakovane naznačovala, že k Matovičovi na Slovensku niet rozumnej alternatívy. „Len tak ďalej, vážení“ na čele s Remišovou, dúfam len, že so sebou potopíte len svoje strany a nie aj pána Matoviča. On si to nezaslúži.

Nechápavosť Matovičových koaličných partnerov je mi záhadou – sú takí neinformovaní alebo iné?

U nás v Taliansku som zanalyzovala situáciu dávno predtým, ako tunajšia vláda začala prijímať opatrenia. Nie som jasnovidec, len som sledovala, čo sa deje v Ázii. Tiež som už aspoň tri týždne predtým kričala, že včera bolo neskoro. Talianska vládala našťastie zareagovala VYPNUTÍM, i keď neskoro. Veľmi neskoro. Ale nie príliš, dúfajme.

Vo svojom slovenskom blogu zo dňa 12. marca 2020 som volala presne po tom, čo Igor Matovič chce zaviesť teraz. Už vtedy bolo neskoro. To som vám hovorila, ale márne. A každým ďalším dňom odkladania STOPKY sa situácia exponenciálne zhoršuje. Existuje rozumný človek, ktorý napriek tomu, že si dal tú námahu a informoval sa, toto nechápe? Dovolím si tvrdiť, že nie. Ak niekto nechce prijať tie najdrastickejšie opatrenia, ktorými by sa obmedzil pohyb občanov, a tým pádom by sa šírenie vírusu ZASTAVILO a nie len donekonečna spomaľovalo, buď nie je informovaný, alebo je jednoducho hlúpy. Zabudla som: je tu ešte aj možnosť, že tento človek nie je ani neinformovaný a ani hlúpy, je jednoducho „len“ ZLÝ.

Pán Matovič sa zrejme mýli len v jednom – hovoril tuším o troch týždňoch. Možno len nechce ľudí vyľakať. Ale infektológia nepustí… ja to vidím preto na viac. Minimálne na dva-tri mesiace. Ale aj tak to stojí zato. Po všetkých stránkach, zdravotnej a aj po tej ekonomickej.

Ak by Slovensko bolo pred mesiacom počúvlo názor takého bezvýznamného človeka, akým som ja, boli by ste už takmer po všetkom. Vtedy by mesiac bol možno stačil. Teraz už nie.

Je tragikomické pomyslieť, ba čo viac – vedieť, že niektorí z tých, ktorí ste teraz tak veľmi proti Matovičovi a jeho „vypnutiu“ Slovenska, ak sa tak nestane, doplatíte na to osobne, a to VEĽMI. Nestane sa to samozrejme všetkým, ale niektorým áno. Potom si určite spomeniete na svoje terajšie postoje, ale bude už neskoro. Možno zomriete. Možno zomrie niekto z vašich rodičov, starých rodičov, detí, priateľov. Možno len ochoriete a prežijete peklo, keď budete dni bojovať o každý nádych. Hovoria, že je to ako keby ste zakaždým vdýchli sklo. No a možno vám po uzdravení sa ostanú navždy poškodené pľúca, srdce alebo niečo iné. Možno vás preto potom dorazí chrípka o rok či neskôr. Možno to bude infarkt. Možno sa nestane nič z toho, ale jednoducho prídete o všetok majetok. A to napriek tomu, že ste si mysleli, že sa to vám nemôže stať.

Keď som si včera z archívu vypočula talianske správy spred mesiaca, bolo mi do smiechu i do plaču. Hlavne do plaču. Je ozaj tragikomické počúvať o tom, že pandémia vrcholí, keď vlastne vtedy ešte ani nezačala. Mali sme niečo nad sto mŕtvych vtedy… teraz ich je skoro 13 tisíc. Dnes denne stále umiera 700-800 ľudí. V meste Bergamo vyvážajú tony mŕtvol DENNE desiatky vojenských kamiónov. Títo ľudia väčšinou zomreli osamotení v nemocnici, nikto z blízkych pri nich nebol a ani im nemohli urobiť pohreb. O ekonomike ani nehovoriac… odvtedy sme zavretí. Taliansko pritom žije hlavne aj z cestovného ruchu. Domáceho i vonkajšieho. Viete si to predstaviť?

Ďalší aspekt: domáce väzenie. Ste si istí, že viete, ako budete znášať dlhodobý, veľmi dlhodobý i keď len „polovičatý“ zákaz vychádzania? Nie je lepšie urobiť to naraz a za zlomkové obdobie? Nie každý má záhradu, opak je pravdou… Ako k tomu prídu tí, ktorí ten súčasný neoficiálny zákaz poctivo dodržiavajú, aby boli potom dlhé mesiace obmedzovaní aj naďalej kvôli nezodpovedným, nechápavým či inak postihnutým nespratníkom? Som nesmierne rada, že žijem v krajine, kde to vláda pochopila i presadila tieto rázne opatrenia.

Igor, drž sa a presaď si to vypnutie, veď Ty nájdeš spôsob, som si istá.

Nuž ja som sa z domu nepohla presne mesiac. Bola som len trikrát nakúpiť. Mám to šťastie, že môžem robiť z domu. No verte mi, nie je to nič príjemné. To hovorím napriek tomu, že nuda je pre mňa nepochopiteľný pojem. Doma neviem, čo skôr. Mám dokonca aj malú záhradku (do ktorej ani veľmi nechodím lebo, veru, vírus môžem chytiť aj tam – stačí, ak popri nej V TEN DEŇ prešiel nakazený sused a zakašľal… – a ja chcem byť zodpovedná voči sebe aj iným). Ale aj tak by som sa veľmi rada išla prejsť. Už teraz ma desí, že si v lete možno nebudem môcť ísť ani zaplávať k moru napriek tomu, že ho mám len na pol hodinku cesty. Aj imunita sa oslabuje bez pravidelného prísunu vitamínu D, teda bez slnečného žiarenia… Opakujem: skráťte si to obdobie, inak hrozí KATASTROFA.

Najhoršie je, že si myslíte, že ste z toho vonku. TRAGICKÝ OMYL.

Dlhodobým kolovaním vírusu sa zhoršuje všetko. Upadá imunita, upadá zdravie, fyzické i psychické, nastupuje depresia, upadá ekonomika, nastupuje recesia, depresia sa prehlbuje… reťazová reakcia. A okrem toho vírus má oveľa ale oveľa väčšiu šancu, že „úspešne“ zmutuje na podstatne horšieho zabijaka. Presne tak sa to stalo pred 102 rokmi. Ani o tom sa ten „pán“ poslanec strany SMER, ktorý tak útočil na Pána Matoviča, nezmienil. Asi o tom nevie… ale nevadí, aj tak by to nepochopil. Našťastie jeho slová uniesol vietor. Aj psí brechot má podstatne väčšiu výpovednú hodnotu.

Pritom už len samotná vlastnosť takýchto koronavírusov rýchlo mutovať by mal byť už sám o sebe pádny dôvod na okamžité rázne opatrenia! Genetici síce zatiaľ konštatovali, že tento vírus vznikol len nedávno, preto zatiaľ nie veľmi mutuje… no to sa môže doslova každý deň zmeniť. Čo potom?

Čo potom, ak bude hroziť, ako pred sto rokmi, že nakazený skoná do pár hodín od nakazenia sa? A to nie hocijakou smrťou. Od kašľania si najskôr vytrhá vnútorné orgány… ďalej radšej nebudem pokračovať, všetci ktorí toto čítate máte internet, môžete si to nájsť. Verte, potom bude zrazu možné všetko. Ale potom už ekonomika nebude na tom tak, ako dnes. Bude už neskoro.

Vláde a aj RTVS by som odkázala, že už dávno mali v hlavnom vysielacom čase pustiť na všetkých kanáloch naraz dokument o poslednej podobnej pandémii z roku 1918. Potom by snáď aj tí jednoduchší a nezodpovednejší spoluobčania pochopili, prečo je najvyšší čas rázne konať.

Fajčenie. Toto je samostatná kapitola. Ak by som mala tú moc, využila by som túto pandémiu na niečo ozaj dobré, čo by natrvalo zmenilo Slovensko i svet. Alebo aspoň Slovensko. Zakázala by som raz a navždy tento spoločnosti i jednotlivcom škodlivý zlozvyk, akým bezpochyby fajčenie tabaku je.

Ak chce niekto argumentovať právami fajčiarov, opýtam sa ja: ako k tomu prídu nefajčiari, že toto musia doslova všade a vždy už od narodenia tolerovať? Ako k tomu prídu deti fajčiarov, ich kolegovia, podriadení… chodci na ulici, na zastávkach? Ako k tomu prídu teraz napríklad chorí dôchodci na koronavírus, že sa nedostanú ani len do nemocnice a už vôbec nie na pľúcny ventilátor, lebo sú mnohé obsadené často aj mladými či mladšími fajčiarmi? Toto pritom v tej panike nikto neskúma: lekári sa tu rozhodujú podľa toho, kto je mladší. Je možné tolerovať stav, keď systém uprednostní život nezodpovedného jedinca pred niekým, kto sa často „previnil“ len tým, že sa narodil skôr?

Ak má táto pandémia zanechať aj niečo pozitívne, okrem toho teda, že si všetci vstúpime do duše, uvedomíme si ozajstné hodnoty a priority života a začneme potom od seba meniť ten svet, tak by to mal byť práve prístup spoločnosti k fajčiarom a k fajčeniu. Je vôbec možné, že ani o tomto sa vôbec nehovorí?

Ak majú mať fajčiari nejaké práva ohľadom fajčenia, tak by im malo byť dovolené fajčenie len pod podmienkou, že ich exhaláty by sa vonkoncom nemohli dostať k inej osobe, zvieraťu a ani inak by ich fajčenie neznečistilo prírodu. Tušíte správne: je to nemožné. Preto hovoriť o domnelých právach fajčiarov je logický nezmysel. Tieto sú zákonite vždy na úkor práv iných. Tých, ktorým ide o zdravie, ktorí rešpektujú seba i iné živé bytosti, prírodu i našu planétu Zem.

Na fajčiarov pritom my ostatní doplácame vždy a všade. Spomeniem „fajčpauzy“ v zamestnaní, no hlavne financovanie zdravotníctva a starostlivosti o nich, ktorú potom po celý ich život dotujeme. Ratovanie ich podlomeného zdravia, ktoré si dobrovoľne ničia, následne platíme všetci. Je toto normálne? Ak sa z mne nepochopiteľných dôvodov nepristúpi k úplnému zákazu fajčenia, tak by sa aspoň konečne malo povinne evidovať, kto fajčí (na základe testov, pochopiteľne). A všetci títo ľudia by potom mali platiť za zdravotné poistenie i starostlivosť minimálne trojnásobok. V prípade hospitalizácie či zákrokov, ktoré by dokázateľne súviseli s fajčením, by si potom mali platiť doslova a bez milosti úplne všetko.

Možno sa niekomu zdá, že som odbočila od témy, no nie je to tak. Jedným z S.O.S. opatrení prijatých počas tejto pandémie by malo byť práve toto. U nás v Taliansku dokázateľne zomreli, udusili sa, stovky babičiek a dedkov kvôli tomu, že sa im kvôli mladším fajčiarom neušli miesta na pľúcnom ventilátore. Ak fajčíš, je ti teraz dobre? Predpokladám, že to máš na háku, inak by si nefajčil. A to len preto, lebo TY si v podstate labilný a duševne neistý zakomplexovaný človek, ktorý ak by nedržal v ruke tú cigaretu, ani by nevedel, ako sa má tváriť, čo má robiť s rukami… fajčenie potrebuješ, lebo si naivne presvedčený, že pri tom vyzeráš super. Fajčiari, ozaj ste si doteraz nikdy neuvedomili, že váš zlozvyk o vás prezrádza ozaj veľa, a že tým pádom pôsobíte úplne opačne ako by ste chceli? Podvedome to viete… ale ste príliš slabí na to, aby ste si to priznali a už vonkoncom na tom nedokážete nič zmeniť. Preto by to mal urobiť za vás zodpovedný štát.

Posledné odstavce svojho príspevku venujem slovu „RÚŠKO“. Deje sa mu totižto veľká krivda. Dennodenne je doslova znásilňované a nedokážem to už ďalej mlčky znášať. Už druhý mesiac počúvame a čítame toto slovo vo všetkých médiách a väčšina populácie stále nevie, že je stredného rodu!!! Áno, hovorí sa „TO“ rúško, nie „TÁ“ rúška. Netrhá vám to uši? To ste odkiaľ vzali, odkiaľ ste prišli, nechodili ste na základnú školu? To vám musí povedať polomaďarka, ktorá žije viac ako 15 rokov v Taliansku, ktorá chodí na Slovensko tak raz za 2-3 roky a slovenčinu vlastne ani nepoužíva? Aj ja robím, ako väčšina, pravopisné i štylistické chyby. Určite ich je plný aj tento text (aj lebo nemám na jeho písanie veľa času). Ale uznajte, že toto je chyba „iného kalibru“. Toto sme sa mali naučiť v škôlke. Alebo aspoň doučiť teraz. Mali sme na to už minimálne dva mesiace.

Ja neviem, či to ľudia pochytili z češtiny alebo z nejakej básnickej zbierky, no jedno určite. Lebo po slovensky je toto slovo v ženskom rode prípustné len v umeleckom kontexte. Ale ochranné rúško, ktoré nás má ochrániť pred nákazou pandemickým vírusom, na mňa veľmi umelecky nepôsobí. Nevychádzam z údivu, keď toto slovo komolia aj lekári, dokonca experti a imunológovia (mimochodom si dôvodne dovolím podotknúť, že často presne tí istí „odborníci“ prezentujú podobnú „odbornú“ úroveň aj vo svojom odbore), moderátori, všakovakí vysokoškolsky vzdelaní ľudia a ľudia aktívni vo verejnom živote, ktorí na túto tému pravidelne vystupujú v médiách.

Nikto z nich pritom nemôže byť natoľko nevšímavý, aby do dnešného dňa nezaregistroval prinajmenšom to, že toto slovo sa u nás zrazu používa minimálne v „dvoch gramatických tvaroch“. Ozaj necítia potrebu naťukať do internetového prehliadača to známe „pravopis“ plus slovko a do päť sekúnd by v tom mali jasno. Niektorí sú dokonca schopní v jednej vete použiť oba rody. Nájdu sa aj takí, ktorí, aby nebolo málo, pridajú množné čísla či novotvary. Ozaj je namieste nezakročiť? Počkáme, kým vojde do podvedomia spoločnosti natoľko, že sa stane „hovorovým“ a potom spisovným?

Opäť apelujem na RTVS: bolo by možné v hlavnom vysielacom čase, napr. pred alebo po hlavných správach, odvysielať čo i len krátky reklamný spot, ktorým by sme tomuto slovku spravili zadosťučinenie?

Ak sa niekomu zdá, že je to hlúposť, pýtam sa: prečo potom od zajtra nezrušíme radšej „y-nky“? To by bolo pre slovenský jazyk oveľa prospešnejšie. Uši by to nikomu netrhalo, veď rozprávali by sme rovnako, no a veru ušetrili by sme deťom no nielen im veľa času i nepríjemností.

Na záver prajem nám všetkým, aby táto pandémia čo najskôr skončila, aby už nikto nezomrel a ani vážnejšie neochorel, a aby sme z nej vyšli nielen o niečo múdrejší, ale aj lepší.

Teraz najčítanejšie

Zuzana Molent

Filozoficky zmýšľajúca bytosť, ktorá nemá iné ambície okrem tej slobodne žiť v súlade s vlastným presvedčením. Rada by som žila vo svete, kde naša sloboda končí len tam, kde začína sloboda druhých a jediným zákonom je ten nerobiť druhým to, čo nechceme, aby oni robili nám. Vo svete, v ktorom má každý dôvod ráno vstať, byť usilovný, poctivý a usmievať sa, lebo si je vedomý, že svet okolo nás je v konečnom dôsledku odrazom nás samých, preto ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba.