Denník N

Počúvaj. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi III.

Počúvať znamená viac ako len počuť osobu, ktorá je vedľa nás. Ako zlepšiť našu schopnosť počúvať priateľa? Prečítajte si viac.

Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu Ako pomôcť smútiacemu priateľovi.  Nechajte sa inšpirovať článkami s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

POČÚVAŤ znamená viac ako len počuť osobu, ktorá je vedľa nás. Keď sa počúvame, sme v hlbokom vzájomnom kontakte. Prijímame a ponúkame, vzájomne sa obohacujeme. Naše srdcia sú otvorené všetkému, čo príde. Počúvať znamená byť spolu a mať rád.

Ako zlepšiť našu schopnosť počúvať priateľa?

1. Skúste v prírode počúvať celým telom a dušou. Postupujte podľa krokov v nižšie uvedenej meditácii.

2. Prečítajte si článok na našom blogu „Prečo je ťažké počúvať„. Zamyslite sa, čo je pri počúvaní ľudí ťažké pre Vás.

3. Vypočute si náš podcast „Počúvaj“ na našej web stránke alebo na Spotify, Podbean, Apple podcast.

4. Spomeňte si na túto meditáciu, keď počúvate svojho smútiaceho priateľa.

5. Dôverujte svojej schopnosti počúvať. 

Meditácia “Zvuky prírody” (3 min)

  • Nájdite si pokojné miesto v prírode, prípadne doma, pokiaľ nemáte možnosť ísť do prírody.
  • Pohodlne sa usaďte.
  • Zatvorte si oči.
  • Dýchajte zhlboka a sústreďte sa na zvuky, ktoré Vás obklopujú.
  • Myšlienky, ktoré Vám prídu na myseľ, nechajte voľne plynúť a ďalej sa zameriavajte na zvuky vôkol Vás.

Počúvať sa učíme celý život. Počúvajte ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu znovu a znovu. Bez praxe a sebapoznania sa nikto majstrom nestane.

Ak je článok pre Vás inšpiratívny, ZDIEĽAJTE ho prosím na sociálnych sieťach. Možno tak pomôžete práve Vy tomu, kto takúto pomoc hľadá a potrebuje. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.