Denník N

Dobré úmysly vykazujú nejasné výsledky

Premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim Zdroj: domov.sme.sk
Premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim Zdroj: domov.sme.sk

Náš nový celosvetový partner prekopal všetky naše plány. Nové zvyklosti sa museli stať nedobrovoľnou, ale zároveň, nevyhnutnou súčasťou našich životov. Politici okrem schválených opatrení budú nútení neskôr škrtať, športovci namiesto ihrísk šprintujú na bežiacich pásoch a život v akej takej schopnej podobe udržujú biele plášte a rovnošaty v potravinách. Otázkou je, dokedy sú schopní politici i ľudia podobný režim vydržať.

Nový výhľad prináša nové perspektívy

Z najnovšej predpovede kompetentných na ministerstve zdravotníctva vyplývajú dve posolstvá. Rúška a ďalšie opatrenia, ktoré sme zaviedli prinášajú ovocie. Nedozreté, ale aspoň niečo. Už len z pohľadu toho, že počet ľudí na JIS-ke v čase vrcholu krízy sa nám, odhadom, podarilo zavedenými opatreniami znížiť zhruba o dve tretiny. Z pôvodných zhruba tri tisíc na aktuálnych asi tisíc. Podobne pozitívny trend je životne dôležitý pre celú našu spoločnosť. Pri sledovaní tempa, akým navyšujeme počty nevyhnutných pľúcnych ventilácii sa totiž zdá, že kým by čínske stroje dorazili na naše letisko, medzitým by lekári už bežne očkovali proti vírusu otestovanou vakcínou. Na druhej strane, vieme, že minca má dve strany. Karanténa a ďalšie opatrenia sú zatiaľ väčšinovo rešpektované a prijímané. Zároveň však naťahovanie súboja s nepriateľom o ďalšie kolá v spoločnom ringu spôsobuje opotrebenie, no a každá guma má aj svoju životnosť.

Plán B je absenciou trpezlivosti

Situáciu vládneho kabinetu pod vedením Igora Matoviča im nemožno závidieť. Snaha o poctivý boj je úplne evidentná, no zároveň môžeme vidieť, že nepriateľ zatiaľ vyhráva, aspoň na body určite. Dostávame ranu sprava i zľava, chceli by sme úder vrátiť, no zatiaľ sa náš súper úspešne bráni. Trpezlivosť na presne mierenú ranu nám chýba. Nápad so stlačením červeného gombíka má z istého pohľadu svoje rácio a súboj by urýchlil. V konečnom dôsledku však nepremyslená taktika a údery bez efektu nikam nevedú, maximálne môžu spôsobiť únavu a neskôr až rezignáciu. Jediné komu by mohlo toto opatrenie vyhovovať sú úradníčky, pretože po konci zápasu by žiadostí o rozvod na ich stoloch o niečo ubudlo a pár manželstiev by sme zachránili. No zavedenie vojenského režimu na niekoľko týždňov by naša malá ekonomika rozbehávala veľmi ťažko, dlho a bolestivo. Navyše, po otvorení sa svetu nám nikto nezaručí, že naša obeta nevyjde nazmar a nepriateľ si opäť nájde cestu ako nás vyzvať na boj.

Časovaná bomba ukrytá v osadách

Môžeme robiť tie najlepšie rozhodnutia a snažiť sa. Ak je však našou súčasťou početná menšina ľudí, z ktorých mnohí žijú v katastrofálnych podmienkach, máme zarobené na poriadny problém. Naša spoločnosť sa na plnohodnotnú integráciu Rómov úplne vykašlala  a dnešné opatrenia v osadách pripomínajú hasiča, ktorý ide do horiacej obrovskej budovy s jedným hasiacim prístrojom. Treba veriť, že poriadne zaprší a budovu dostaneme pod kontrolu, čo s najmenšími stratami…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com