Denník N

Prečo vypnutie krajiny znie lákavo, ale samé o sebe nie je riešením? (video)

O tom, ako ekonomické problémy budú časom väčším problémom ako problémy zdravotníckych zariadení.

Ospravedlňujem sa za to, že som zabudol vymeniť prvý obrázok po minulom videu. Napriek téme sme ešte stále obaja doktori a nikto z nás ekonóm… :-)

6.4.2020 doplnenie videa, kolegovia lekári a kolegyňa Zborovská ma upozornili, na fakt, ze spomíname vo videu, ze sa s vírusom prakticky stretne každý. To samozrejme nie je pravda. Mysleli sme tým samozrejme na výrok kancelárky Merkelovej, ze premorenosť nemeckej populacie bude velká ca 60-70%. Pretože nežijeme na Slovensku v bubline, pravdepodobne sa z dlhodobého hľadiska vírus dostane aj k nám. Resp. ak by sme tomu chceli zabrániť, museli by sme sa alternatívne správať ako ostrov, aby tomu tak nebolo… a to v ekonomických reáliách prepojenia našej ekonomiky dlhodobo nejde. Takže nie, 100 percent ľudí (každý) sa s vírusom nestretne, ale vychádzať z toho, že to budú 2-3 percentá populácie tiež nejde. Takže tých 100% bolo myslených obrazne tak, že ekonomické dopady nás donútia akceptovať vyššiu premorenosť, ako by sa čiste hygienickými a epidemiologickými opatreniami dalo dosiahnuť.

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: ivan.vorcak@epost.de, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube