Denník N

Ako investovať a obchodovať cenné papiere či komodity v čase prudkého poklesu. 

Píše sa apríl roku 2020. Akcie poklesli globálne okolo 30%. Každý deň počúvam otázku „je už najhoršie za nami a je už čas nakúpiť“? Prudké poklesy sa na trhoch stávajú z času na čas a „áno“, obvykle vytvárajú neopakovateľnú príležitosť na nákup. Ako pretaviť toto tvrdenie do reality?

Ako investovať v čase prudkého poklesu trhov

Prudké poklesy sa na trhoch stávajú z času na čas a obvykle vytvárajú príležitosť na nákup. Veď nejeden investor súhlasí s tvrdením baróna Rothschilda z 18. storočia, že „keď na ulici tečie krv je čas nakupovať“. Aj keď je to jednoduché s týmto tvrdením súhlasiť, je oveľa ťažšie ho spraviť a spraviť dobre.
Takže, ako na to? Píše sa marec – apríl roku 2020. Akcie poklesli globálne okolo 30%. Každý deň počúvam otázku „je už najhoršie za nami a je už čas nakúpiť“? Je už čas nakúpiť?

Dôležitý komentár k súčasným cenám na akciových trhoch.

Skôr než odpoviem na otázku „či je čas nakúpiť“ a na otázku „ako to spraviť“, dovolím si dôležitý komentár k súčasným cenám na akciových trhoch. Či je 30 percentný pokles veľa alebo málo závisí od odpovede na jednu otázku: aký budúci vývoj dnešné ceny reflektujú? Inak povedané aké očakávania sú v dnešných cenách zarátané a aké nie sú?
Tu súhlasím s názormi, že v cenách Európskych aj Amerických akcii je zarátaný tzv. „Čínsky scenár“. To jest síce prudké pribrzdenie a prepad ekonomiky, ale pribrzdenie krátko trvajúce, za ktorým bude nasledovať pomerne rýchly rozbeh a návrat k novému normálu. Ak by sa však ukázalo, že demokracie nezvládajú obmedziť svojich občanov a Korona vírus tak efektívne ako Čínsky súdruhovia a obdobie ekonomického zmrazenia, potrebné na elimináciu vírusu, bude u nás či v Amerike trvať dlhšie, trhy sa ešte pôjdu pozrieť na nové dno.

Ako teda obchodovať či investovať v týchto časoch?

Nesnažte sa „chytať padajúci nôž“. Chytanie padajúceho noža sú tie nákupy v štýle „myslím, že už to nižšie nepôjde, dnes nakúpim“. To je nezodpovedné a trochu naivné. Kým trhy klesajú trpezlivo čakajte na náznaky stabilizácie.

Volatilita.

Prvá vec ktorú treba sledovať je Volatilita. Najspoľahlivejší index na sledovanie volatility je CBOE Volatility Index – VIX. Keď sa naňho pozriete zistíte, že VIX vyskočil na úrovne cez 80, ale odvtedy postupne klesá. Znamená to, že trhy boli najvolatilnejšie v čase keď prudko klesali, a dnes už volatilita nie je taká ako bola počas najhoršieho marcového týždňa. (Viď obrázok.) Je to prvý náznak možnej stabilizácie.
CBOE Volatility index – „ukazovateľ paniky“. Zdroj: YahooFinance

Zlato

Po druhé, pozrite sa na zlato. Tradične je zlato bezpečný prístav. Do zlata utekajú investori keď je na trhu tzv. „Risk-off“, teda keď nikto nechce rizikové aktíva. Keď si pozriete ako sa správalo zlato v čase, keď všetky  Americké a Európske akcie klesali, zlato klesalo spolu s nimi. (Viď obrázok.) Toto je anomália spôsobená tým, že v krízových situáciách sú investori nútení predávať aj bezpečné aktíva na to, aby získali cash, pretože práve hotovosť potrebujú na pokrytie takzvaných „margin calls“ pri iných aktívach. (Prepáčte, ak to znie zložito, dôležitá je nasledujúca veta.)
Skutočnosť, že zlato následne poskočilo nahor, poukazuje na to, že investori, ktorí boli nútení predávať aj „bezpečné prístavy“, aby pokryli Margin Calls, už tieto úspešne pokryli a zlato sa mohlo vrátiť na svoju tradičnú cestu bezpečného prístavu. Takže druhý znak stabilizácie je tu.
Modrým vyznačené anomálne správania zlata ako investičnej komodity. Zdroj: YahooFinance

Prvé kroky.

Aj keď Volatilita klesla už klesla z najvyšších úrovní, stále je veľmi vysoká. Preto prvé, čo má zmysel, nie je ani tak nakupovať priamo akcie ako predávať volatilitu. Predávať volatilitu je vcelku zložité vyžaduje kopec odvahy a trochu skúsenosti. Rozumná stratégia v tomto čase je vypisovať put opcie na indexy. Pri dnešnej volatilite ak vypíšete mesačnú opciu na americký index so Strike-om 10% pod súčasným trhom, zinkasujete ~2% zo strike-u. To znamená že jak americký trh pôjde hore alebo zostane bezo zmeny zarobíte. Ak trh pôjde dole o 10% alebo menej, stále zarobíte. Prerábať začnete až pri poklese trhu väčšom ako 12%. V takom prípade ak by trh klesol o viac ako 12% v čase exspirácie vašej opcie nakúpite americký akciový trh vyjadrený indexom S&P o 12% lacnejšie ako by ste ho nakúpili dnes.
Predaj volatility a vypisovanie opcií môže byť naozaj komplikované a nie každý broker vám ho umožní.

Začať postupne nakupovať

Alternatívne riešenie je začať postupne nakupovať. Pripravte si muníciu, t.j. voľnú hotovosť a rozdeľte si ju na 3-4 výstrely, teda nákupy. Nesnažte sa trafiť dno ani chytať padajúci nôž. Prvý výstrel môžete spraviť teraz. S ďalšími čakajte na ďalšie dobré indikácie. Napríklad klesajúci počet úmrtí v ohniskách nákazy alebo iné náznaky že sociálna Izolácia funguje.
Neplačte nad rozliatym mliekom ak nenakúpite najlacnejšie ako sa dalo. Ak urobíte ďalšie nákupy o 10-15 percent drahšie ako by ste ich urobili dnes je to ešte vždy lepšie ako by ste neinvestovali vôbec a tento výpredaj premeškali. Podstatné je investovať v čase nízkych cien a pokračovať v pravidelnom investovaní aj v budúcnosti.

Čo nakupovať?

Táto téma si zaslúži samostatný článok. V tejto chvíli len stručne. Určite si nelámte hlavu nad tým, či je lepší Samsung alebo Apple, BMW alebo Volkswagen. Kupujte celé trhy v podobe indexových ETF (exhange trade funds). Najlepšie také, čo nevyplácajú dividendy ale akumulujú, aby ste si nelámali hlavu ani s daňovým priznaním. Viac v ďalšom článku. Ak si zapnete odoberanie článkov autora, určite Vám neutečie :) Ďakujem.

A čo ak mám voľných iba 500€? Ako investovať?

Dobrá otázka, hodná samostatného článku. Odpoveď je však veľmi jednoduchá. Pošlite celú päťstovku do indexového fondu v druhom pilieri. II. pilier má väčšina z nás, netreba otvárať žiadne účty a poplatky sú v II. pilieri nízke.
Silnú imunitu a veľa trpezlivosti doma aj pri investovaní praje
Roland Vízner
Ak si zapnete odoberanie článkov autora, určite Vám neutečie ten ďalší :)

Teraz najčítanejšie

Roland Vizner

Ahoj. Volám sa Roland a mám dve vášne: cestovanie a finančné trhy. Na finančných trhoch som od roku 1994 strávil väčšiu časť svojho pracovného života. Zažil som na trhoch nielen rok 2008-09 a sub-prime krízu ale aj dot.com bublinu roku 2001, či Ruskú a Ázijskú krízu v 90-ych rokoch. Dnes som fanúšik dlhodobého dôchodkového investovania, fintechu, e-commerce, digitálneho onboardingu a robo-poradenstva. Čas mimo práce som intenzívne cestoval a podarilo sa mi navštíviť vyše 70 krajín všetkých kontinentov (s výnimkou Antarktídy). Keďže Covid-19 nás pripútal k našim domovom, dovolím si využiť tento čas a podeliť sa o svoje znalosti a skúsenosti v oblasti investovania a zabezpečenia na dôchodok pomocou tohto blogu.