Denník N

Iveta Radičová je Beatles slovenskej politiky.Preto sa musí vrátiť znovu na pódium!

Vráti sa?Nevráti sa?Otázka, ktorú si kladú denno denne s blížiacimi sa voľbami jej fanúšikovia, ale aj jej kontrabasisti v politickom orchestri.Tí prví s nádejou, tí druhí s priškrteným hlasom.

Iveta Radičová je fenomén slovenskej politiky a to naozaj bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči, alebo nie.Je to proste tak a rovnako ako o axióme, netreba o tom diskutovať.

Pri rozhovoroch, ktoré občas poskytne médiám, sama návrat v dnešnej dobe odmieta.Ťažko odhadnúť, prečo sa zatiaľ tak zarputilo bráni postaviť znova do svetiel politických reflektorov.Možno je to znechutím z poznania slovenskej politickej reality, v ktorej zažila podrazy nielen od svojich protivníkov, ale aj od spojencov.A tým vôbec nemyslím len (ne)hlasovanie o eurovale.Najhoršiu pachuť politickej zrady okúsila pri prvej voľbe generálneho prokurátora.Za znovuzvolenie vtedajšieho šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku preukázateľne hlasovali aj politickí zradcovia z vládneho bloku.Za oponou v parlamente dokonca kolujú aj konkrétne mená politických Judášov.Pri eurovale totiž mohla s ľadovým pokojom počkať na telefonát z ústredia európskych socialistov do centrály Smeru a tak, ako jeho poslanci zaň zahlasovali poslušne po páde jej vlády, boli by zahlasovali možno s 2-3 dňovým oneskorením rovnako.Tak by však udržala vládu a tomu Smer spoločne s niekoľkými zradcami z vtedajšej koalície musel zabrániť!Keďže to nevyšlo pri Trnkovi, našiel sa náhradný postup.Dnes možno s istotou povedať, že ak by to nebol euroval, vymysleli by mocní, stojaci za chrbátom takmer všetkých politických strán, iný dôvod.Bola by to “Vatikánska zmluva, koncesionárske poplatky, výhrada vo svedomí, sucho v Namíbii,alebo nepostúpenie našich futbalistových reprezentantov do finále turnaja v Dolnej Maríkovej.

Jednoducho povedané, bola nočnou morou a horrorovým snom všetkých parazitov, ktorí vyciciavali a dnes nanovo vyciciavajú túto krajinu.

Iveta Radičová je stelesnením všetkých troch vlastností, ktoré ju  už dopredu “hendikepovali” počas jej pôsobenia v premiérskom kresle. Príliš slušná, príliš empatická, príliš inteligentná.Takýto typ politika mnohí Slováci naozaj nechceli a mnohí z nich nechcú dodnes.Slovenský volič, resp.jeho časť, sa vidí v típkoch, hochštapleroch, politckých šmejdoch a podvodníkoch.Podmienkou je, aby boli dostatočne “národne”orientovaní, aby nenávideli Maďarov, samozrejme Židov, muslimov a v prípade potreby aj Slovanov.Napríklad Ukrajincov.Ale ak sa ich idol, führer, či tutti di capo rozhodne zajtra všetkých spomínaných návidieť, tak ich budú návidieť aj oni.Lebo….Lebo führer!Slovenský volič si volí svojho mocipána na vlastný obraz.Pán veľkomožný  musí vedieť klamať, kradnúť, závidieť a nenávidieť, zaspievať Od Žiliny ide vlak, ale aj s pátosom zarecitovať Mor ho, či zanôtiť Hor sa sveta proletári! Veď to sú umelecké diela do každého politického počasia, dá sa s nimi arizovať a potom arizáciu, ktorej sa sami zúčastnili, odsudzovať.Dá sa s nimi zatvárať politických oponentov, aby ich potom samotní páchatelia rehabilitovali.Tento typ voliča miluje politický Senzus, v horšom prípade Jadranku a v úplne najhoršom Duo Yamaha.

Ale čo my, ktorí negrofkáme od slasti, keď kapela odpáli “Jakú mala, takú dala…”, alebo “Ajajú ajajú, nechytaj ma za ňu…”?Čo s nami, ktorí radšej politický Elán, Grigorova, Hammela, či Lipu?

Senzus možno zaplní športovú halu, ale Elán štadión.Duo Yamaha možno priláka na tancovačku, spojenú s odrhovačkami 200 “fajnšmekrov”, ale Rolling Stones vypredá celý Strahov.

Nikdy sa nenaplnila a už sa ani nikdy nenaplní túžba milovníkov Beatles, uvidieť a počuť hrať týchto hudobných géniov v kompletnej, originálnej formácii.

Iveta Radičová má však jednu obrovskú výhodu.Dokáže zahrať s kapelou, ale dokáže zahrať aj sólovú skladbu.Jej miesto je na politickom pódiu!Presvedčme ju, že do Berlínskej štátnej opery, alebo do Kráľovskej opery v Londýne môže chodiť na hosťovanie.

Ale jej domovská scéna je tu, na Slovensku!

Teraz najčítanejšie