Denník N

Čo vyhrá voľby v roku 2024 ?

Je mesiac a niečo po voľbách, vláda funguje a má pred sebou štyri roky na to, aby občanom dokázala, že politika sa dá robiť aj inak ako to robil Smer. Štyri roky sú nielen príležitosťou pre zmenu fungovania krajiny, ale predstavujú taktiež možnosť na lepšie profilovanie sa strán vládnej koalície, ktoré doteraz okrem Slobody a solidarity nemali možnosť riadiť štát. Je to aj možnosť pre krátke zamyslenie sa nad tým, aké témy asi budú hrať prím o štyri roky.

Faktor Fico a Matovičov zázrak

Ak by existoval Oscar za najlepšiu kampaň, mnohí by toto prvenstvo prisúdili hnutiu súčasného premiéra Matoviča, ktorému sa podarilo stranu vyškriabať zo zóny smrti (hranica zvoliteľnosti do NR SR je 5%)  a nakoniec sa mu podarilo aj voľby vyhrať. Pre všetkých nadšencov, ktorí by mali ambíciu Matovičov model replikovať v nasledujúcich voľbách treba povedať, že to nie je možné, pretože to, čo sa mu podarilo v týchto voľbách bolo, že správne vystihol momentum. Jednoducho mu všetko zapadlo do seba ako puzzle. V spoločnosti bol dlhodobý záujem na výmene Smeru (Fica) a ak by sme chceli tento dopyt personifikovať, tak by mal podobu Igora Matoviča. Áno toho Matoviča, ktorý robil každú chvíľu tlačovky, toho Matoviča, ktorý organizoval protesty pred Ficovým podnájmom a toho Matoviča, ktorý nosil slávne tričko “Smer chráni zlodejov”. Skrátka a jednoducho, Matovič nemusel nič vymýšľať a jeho vôľa po výmene Fica bola pre všetkých uveriteľná, pretože práve na pozícii Ficovho watchdoga si súčasný premiér vybudoval kariéru.

Čo rozhodne ale voľby v roku 2024 ?

V prvom rade si treba uvedomiť jeden zásadný faktor, a to je súčasná kríza spôsobená vírusom COVID 19. Ak si spomenie na posledné predvolebné kortešačky, tak ústrednou témou bol 13. dôchodok, pri argumentácii sa spomínala aj cifra 800 miliónov, ktoré mali ročne zaťažiť štátny rozpočet. Balíček opatrení, ktoré prijala vláda Igora Matoviča bude stáť len mesačne jednu miliardu eur. A to v súčasnosti ešte nevieme, či sa Matovič neodhodlá k takzvanému lockdownu, ktorý by bol pre našu ekonomiku ťažkou ranou. Stále nevieme, kedy vírus pominie, ale každopádne je už dnes jasné, že kríza ako taká, bude definovať najbližšie štyri roky vládnutia súčasnej koalície.

Must to have vs. nice to have 

Po kríze a výdavkoch príde šetrenie. Napriek tomu, že koalícia už na jednej z prvých tlačových konferencií deklarovala, že nebude škrtať sociálne balíčky zavedené Smerom. Je jasné, že súčasné vládne opatrenia si vyžiadajú svoju daň a vláda napriek všetkému bude nútená nájsť zdroje a to buď zvýšením daní alebo škrtmi. Bohužiaľ 12 rokov vlády Smeru predstavuje prehajdákané obdobie, kedy sme mali reformovať zdravotníctvo, súdnictvo, školstvo alebo sa zamerať aj na ekológiu či kultúru. Je všeobecný predpoklad, že po krízovom období budú obyvatelia citlivejší a budú prioritne riešiť existenčné problémy, preto budú hrať prím témy ako hospodárstvo, sociálne veci,  financie, spravodlivosť a veľmi čiastočne aj bezpečnosť. Pri hospodárstve bude treba naštartovať ekonomiku a podnikateľské prostredie. Sociálne veci budú hrať prím. Uvidíme ako sa s krízou vysporiada Milan Krajniak a práve od jeho schopností a neschopností bude závisieť ako veľmi bude dôležitá táto téma. Tu je nutné pripomenúť, že toto je vlajková loď opozičného Smeru a ten bude ťahať útoky na vládnu koalíciu práve cez sociálne veci. Financie budú v zlom stave, a preto je prirodzené, že ich ozdravenie bude hrať dôležitú rolu vo volebnej kampani. Ako ukazujú posledné mesiace, súdnictvo je na Slovensku prehnité do špiku kosti a napriek tomu, že súčasná ministerka má ambíciu to zmeniť, štyri roky asi nebudú stačiť, preto téma nestratí na relevancii. Čo sa týka bezpečnosti, obrana samotná bude prvá na rane, kde sa bude škrtať a bude zaujímavé sledovať ako sa minister Naď popasuje s predraženým nákupom nových  F-16. Každopádne, dôležitosť obrany a bezpečnosti bude závisieť od geopolitiky a tá je v súčasnosti naozaj nevyspytateľná, a preto môže hrať dôležitú úlohu medzi témami. Čo sa naopak bude škrtať, šetriť a pod., sú témy ako školstvo, ekológia, kultúra a aj obrana. Spolu so škrtaním príde aj k strate záujmu od širokej verejnosti. Jednoducho povedané, rodič bude riešiť, či bude mať za čo kúpiť dieťaťu peračník a nie to, akú má učebnicu. Občan bude menej riešiť či produkt, ktorý kupuje má obal, ktorý sa dá recyklovať alebo nie. A taktiež návštevu divadla opomenie oproti rodinnému nákupu. Obrana je zaujímavá téma v krízových časoch, mimo nich ju nik nerieši. To , že samozrejme v čase krízy všetci očakávajú plne funkčnú armádu, je ale na inú debatu.

SDKÚ 2.0 a iné pokusy 

Neverending story v podaní slovenskej politickej scény je vznik nových strán, a to hlavne na pravicovom spektre. Dnes sa zdá toto pole obsadené, ale nemusí to tak byť aj o štyri roky. V prvom rade si treba uvedomiť, že pravica nikdy nepôsobila jednotne a práve tu sa bude realizovať Fico, ktorý sa bude snažiť koalíciu rozbiť a následne básniť o stabilite, ktorú prinášal Smer. Druhým faktorom, ktorý môže zamiešať karty je kríza, ktorá môže vzniknúť z korony. Skrátka a jednoducho, prídu nepopulárne opatrenia a percentá budú klesať. Taktiež sa bude očakávať na akej odbornej úrovni sú ľudia okolo súčasnej vládnej koalície a práve ich riešenie resp. neriešenia môžu zamiešať karty. Posledným faktorom, ktorý určí či vznikne nový subjekt bude to, ako súčasne vládne strany prežijú štyri roky v koalícii, kde nestačí len kritizovať, ale je treba aj tvoriť. O možnej nestálosti klubu okolo Igora Matoviča sa popísalo veľa. O tom ako dopadne strana Zaľudí by si dnes nedovolil predikovať ani Nostradamus. Prezidentská strana prišla o svojho lídra a je naozaj otázne, akým smerom sa vydá a kde nájde hodnotové ukotvenie. Zaujímavé bude sledovať aj Sasku, ktorá prišla nielen o tváre, ale aj percentá. Sulík, ak bude chcieť stranu oživiť, bude musieť prísť s novými tvárami, koaličná štvorylka prekvapivo nemusí stačiť. Paradoxne za najkonzistentnejšiu stranu môžeme brať stranu Sme rodina, ktorá ak nepríde o lídra, tak si svoj zlatý štandard siedmich percent udrží. V prípade akéhokoľvek scenára tu existuje reálna šanca, že bude teraz ten správny čas na pravicovú, reformnú a odborne ukotvenú stranu. Na takú, na akú sa čakalo dobrých desať rokov. Či sa ale nájde niekto, kto by takýto projekt realizoval je v súčasnosti vo hviezdach.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Hajdušek

Dôvtipný muž musí byť tak chytrý, aby rozostaval na vhodné miesta ľudí, ktorí sú omnoho chytrejší než on - JFK. Politický stratég a konzultant.