Denník N

Ako nejednotnosť rozkladá vládu

Je mimoriadne smutné, nezodpovedné, a pre spoločenskú stabilitu nebezpečné, keď si koaliční partneri posielajú odkazy cez Facebook a vyhraňujú sa voči sebe opozičnou rétorikou.

O niekoľko rokov, ak sa v zdraví dožijeme, budeme spomínať ako mikroskopický koronavírus písal svetové dejiny veľkými písmenami. Na Slovensku budeme okrem iného spomínať aj na to ako vnútrokoaličná nejednotnosť rozkladala vtedajšiu vládu.

Stačil jeden víkend novej vlády, aby sa ukázalo, že nový slovenský premiér, Igor Matovič, bude za každých okolností stredobodom mediálnej pozornosti. Pri spätnom pohľade na opozičnú politiku premiéra to však nebolo žiadne prekvapenie.

Stačili necelé dva týždne vládnutia, aby premiér zaútočil na médiá a obvinil ich z dramatizovania situácie a prekrúcania jeho slov. V krajine, kde bol za svoju prácu brutálne zavraždený investigatívny novinár, a kde sú novinári vystavení častým útokom z premiérskej stoličky sú takéto vyhlásenia znepokojivé. Dúfajme, že to bude ponaučením, že premiér ≠ vládny spravodajca.

A na tretí týždeň prišiel moment, ktorý môže vo výraznej časti spoločnosti nalomiť dôveru v súčasnú vládu, a vôbec demokratický spôsob vládnutia. Vyhlásenia, podľa ktorých by si nezaujatý pozorovateľ pomyslel, že Richard Sulík a Igor Matovič sú opoziční politici, naznačujú neistú budúcnosť koaličného zoskupenia.

Je mimoriadne smutné, nezodpovedné a pre spoločenskú stabilitu nebezpečné, keď si koaliční partneri posielajú odkazy cez Facebook a vyhraňovali sa voči sebe opozičnou rétorikou.

Ak by išlo o vládu pozostávajúcu z politikou nepobozkaných ľudí, tak by sme mohli zmierniť kritiku a dúfať, že vláda sa z vlastných chýb poučí. Avšak, fakt, že koaliční partneri majú minimálne štvorročnú politickú prax robí ich správanie neodpustiteľné.

Je smutné, že bežní občania musia koaličným lídrom pripomínať dôležitosť jednotného vystupovania. Vnútorné rozpory medzi koaličnými lídrami sú bežnou súčasťou každej koalície a môžu byť aj nástrojom koaličného vyjednávania.

Za zatvorenými dverami môžu lídri koaličných strán usporadúvať hoc aj pästné súboje o výšku spotrebnej dane, avšak na verejnosti musia vystupovať jednotne a s plnou vážnosťou tvrdiť, že ich monokle vznikli pádom z postele.

Niekto by mohol namietať, že takéto vystupovanie je pretvarovanie sa, no pre verejnosť, citlivý a nervovo nestabilný orgán, je kľúčové, aby ľudia riadiaci krajinu vystupovali sebavedomovo a jednotne.

Jedným zo základných princípov vedenia ľudí a manažmentu je neukázať ani náznak slabosti a nestability, pretože ak ju ľudia pocítia z lídrov, tak je ohrozená ich dôvera v ich vedenie, produktivita a rešpektovanie pravidiel.

Druhý dôvod nejednotnej komunikácie je, že koaliční partneri neveria v životaschopnosť súčasnej koalície a snažia sa odlíšiť sa od ostatných koaličných strán a získať tak pred oficiálnym vyhlásením predčasných volieb náskok.

Ak má vláda úprimný záujem o zlepšenie zdravotníctva, školstva, či podnikateľského prostredia, a vôbec životných podmienok mala by prehodnotiť svoju vonkajšiu komunikáciu. Už teraz (nielen pandémiou) frustrovaná slovenská spoločnosť potrebuje ako poslednú vec hašteriaci sa vládny štvorlístok.

Nech sú prichádzajúce veľkonočné sviatky, symbolizujúce telesnú a duševnú obnovu, príležitosťou na prehodnotenie, či je pre koaličných partnerov dôležitejšia vládna stabilita alebo egoistické ukrajovanie pozornosti.

Alternatívou je koalícia za účasti ĽSNS alebo široká koalícia národného zmierenia. Na to druhé však väčšina súčasných politických lídrov nemá tak veľkorysé osobnostné kapacity, aby do takej koalície vstúpili.

Ďalšie moje texty a vlastnú tvorbu nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.