Denník N

Mladomanželská kríza je na svete

Úsmevy zo svadobných fotiek sú po dnešku minulosťou / Zdroj: pravda.sk
Úsmevy zo svadobných fotiek sú po dnešku minulosťou / Zdroj: pravda.sk

Vstup do svadobného zväzku je vážnym životným krokom. Ešte predtým ako ho človek urobí, predpokladá sa, že partneri ho dobre zvážili. Ponúka sa jednoduchá otázka. Sú na spoločný život pripravení nielen v čase tepla, ale hlavne vtedy, keď má teplota tendenciu klesnúť pod bod mrazu? Na to treba dostatočne silný tmel, spoločný cieľ, v napĺňaní ktorého si navzájom podržia chrbát a samozrejme rešpekt, aj keď sa holubičky, nie vždy zhodnú. Po dnešku sa zdá, že svadobná zmluva medzi Matovičom a Sulíkom má prvé vážne trhliny a z holubičiek sa veľmi rýchlo stali kohúti.

Faktor X

Áno, svadba je vysoko emocionálna záležitosť. Lenže, aj pri nej je dobré zachovať si istú mieru chladnej hlavy. Nie, preto, že by sa človek netešil, neľúbil, ale preto, aby zvládol aj obdobie, keď svadobný ošiaľ opadne, hostia vyzlečú tip-top obleky a život sa vráti do normálu. Až vtedy totiž začína skutočný partnerský život. A keďže naše putovanie po tejto Zemi nie je prechádzka ružovou záhradou, častokrát sa vyskytnú, na prvý pohľad, neviditeľné problémy, na ktoré je človek nepripravený. Náš neviditeľný spoločník obnažil donaha nezrelosť, nezodpovednosť vládnych partnerov v priamom prenose. Najväčšiu radosť z tohto stavu majú ľudia, ktorí sa tohto paktu báli najviac. Ktovie, možno ešte chvíľku a ich potláčaný strach sa rozplynie skôr ako by sa museli reálne začať báť.

Rozdielne priority

V časoch, keď všetko klape podľa predstáv nie je žiadne umenie chodiť vysmiaty a veselý. Keď však do hry vstúpi nepriaznivá okolnosť všetko sa akosi urýchli. Áno, každý má aj negatívne stránky, je to prirodzené, lenže prirodzene ich pred sebou ľudia skrývajú. Lenže, kríza ľuďom nedáva na výber. Práve v tomto čase sa ukazuje pravý charakter človeka a jeho priority. Vládni mladomanželia sú evidentne od seba na míle vzdialení. Jeden sa chaoticky snaží chrániť verejné zdravie a druhý je nervózny, pretože čísla v excelovskom súbore s názvom Kríza 2020 mu absolútne nesedia. Pre dobro všetkých februárových svadobných hostí by bolo žiadúce, začať veci riešiť spoločne, s rozumom, aby sa nemuseli, čo nevidieť prizerať inej svadbe – červených s hnedými.

Nepochopenie úlohy manželstva

Na svadobnom dokumente – Koaličnej zmluve ešte nestihol poriadne ani atrament zaschnúť a po dnešnej prestrelke má bližšie do koša ako k tomu, aby bola vystavená na čestnom mieste na Úrade vlády. Aj tu sa ukazuje, ako strašidelne málo je zosobášiť sa len čisto zo zištných dôvodov. Ľahko sa nám môže stať, že tak, ako sme rýchlo vyleteli, môžeme aj rýchlo spadnúť. A najviac sa nám potom zasmeje ten, voči ktorému sme si mysleli, že sme definitívne vyhrali. Naši mladomanželia z Úradu vlády by si mali uvedomiť, že manželstvo nie je stav, kde si každý robí čo chce, ale je to tvrdá práca, komunikácia a kompromisy. Ak to nedokážu ich spoločné deti budú trpieť dlhé roky.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com