Denník N

Za koho kope Mr.Lučanský?

Dokonale zbytočná kontrola nákladných áut, kamiónov v kolónach

Mr. Lučanský môže byť abnormálne pyšný na svoj posledný vykonávací rozkaz. Rozkaz, ktorým neskutočne dokonale  rozpracoval uznesenie vlády č.207 zo 6. apríla 2020 o obmedzení pohybu občanov SR počas veľkonočných sviatkov. Rozkaz, ktorým metodicky usmernil výkon hliadkovej činnosti celého policajného zboru…

Striktné plnenie rozkazu, puntičkárske dodržiavanie zákonov a vyhlášok vždy v histórii ľudstva dokázalo dokonale sparalyzovať aj dokonale fungujúcu a zabehnutú štátnu administratívu. Administratívnu  mašinériu otestovanú rokmi zabehnutej prevádzky, rokmi nerušenej byrokracie. A tak niet divu, že skúška ohňom, skúška pedantne plneným rozkazom Mr.Lúčanského dnes zrána otriasla sa pomaly sa rozbiehajúcou a za pochodu sa vzájomne doľaďujúcou (miestami aj nemiestnymi Facebookovými odkazmi sa rozľaďujúcou) vládou nášho nového premiéra.

Pritom stačilo tak málo Mr. prezident PZ SR.

Stačilo, aby ste napríklad Váš policajný formulár, Váš policajný dotazník, ktorý mali vyplniť kontrolovaní občania rozkázali v predstihu „zavesiť“ na internet, či www-stránku MV SR. Každý potencionálny slovenský cestovateľ plánujúci prekročiť hranice 2 rôznych okresov v čase od 08.04. do 13.04.2020, by si takýto formulár neskutočne rád v pohodlí domova stiahol a doma aj vyplnil. A na mieste výkonu policajnej kontroly, by ho policajnej hliadke cez okienko svojho osobného auta s úsmevom podal. A bolo by len na individuálnom rozhodnutí každej policajnej hliadky, či si takto poskytnuté údaje skusmo, námatkovo pri niektorých vytipovaných osobách aj na mieste preverí. Pán prezident stačilo trochu rozmýšľať dopredu ako Vašim policajtom v hliadkach a občanom v autách policajné kontroly aspoň trochu, trošičku uľahčiť a najmä urýchliť. K urýchleniu výkonu kontroly by tiež prospelo, keby prázdne formuláre rozdávali tým vodičom, ktorí si ich doma nestihli, alebo nevedeli vytlačiť, členovia hliadky PZ v tvoriacich sa kolónach v predstihu. Prosto, aby vypĺňanie formulárov nezdržovalo výkon samotnej hliadkovej činnosti, ale aby na ich vyplnenie využili čakajúci vodiči svoj čas počas čakania v kolóne. Pritom všetci veľmi dobre vieme, že policajti nemajú reálne kapacity na nejaké dôkladné dodatočné kontroly takto získaných dotazníkov.

Možno by rozumne uvažujúci  náčelník už vo svojom rozkaze vyčlenil pre nákladné autá a kamióny, aspoň tam kde to bolo možné (napr.: diaľnice, 4-prúdové cesty a pod.) samostatný jazdný pruh. Nakoľko sa má za to, aspoň u nás v prvej ľudovej, že zatiaľ „splašení“ Bratislavčania nepoužívajú kamióny na svoju hromadnú prepravu na chalupy. Obzvlášť, ak tieto nákladiaky smerujú na diaľnici opačným smerom, napríklad z Trnavy do Bratislavy.

Znemožniť akékoľvek nariadenie vlády je veľmi jednoduché. Po dnešnom dni je to jasné každému občanovi Slovenska. A výhovorka prezidenta PZ, že sa s rozkazom stotožnilo aj súčasné vedenie rezortu vnútra? S týmto rozkazom sa isto stotožnilo aj celé vedenie SMER-SD na Súmračnej. Alebo bol  nebodaj tento rozkaz ešte aj odkonzultovaný s celým bývalým vedením ministerstva vnútra? V zmysle hesla, čím horšie pre nich, tým lepšie pre nás?

Minister vnútra sa už stihol občanom Slovenska ospravedlniť.  A on sa s týmto rozkazom iba stotožnil. A čo tak ospravedlnenie samotného Mr. prezidenta, metodologického garanta súťaže o najdlhšiu umelo vytvorenú kolónu dňa?

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...