Denník N

Zákaz jazdy na cestnom bicykli ako dôkaz nekompetentnosti

Po internetoch sa začína šíriť článok o tom, že jazda na cestnom bicykli je počas Veľkonočného štatária zakázaná. Vraj to tvrdí podporný tím krízového štábu. Dajme si teda trochu faktčekingu. Vopred upozorňujem, že ako žiletkár nie som úplne nestranný.

Existujú pravidlá, o ktorých sa nepochybuje a nediskutuje. Moje obľúbené má číslo 5. Web Biker.sk uverejnil dnes článok, podľa ktorého je jazdenie na cestnom bicykli počas Veľkej noci zakázané. V prvom momente som sa tak napoly zľakol. Potom ma napadla famózna veta o chalanoch a ich nie celkom normálnom duševnom stave. Kedže je dobrým zvykom preveriť si originálne zdroje, článok som si prečítal veľmi, fakt veľmi pozorne.

Článok tvrdí dve veci. Jazda na horskom bicykli v lese je povolená, keďže medzi výnimky patrí aj pobyt v prírode v rámci toho istého okresu. Jazda na cestnom bicykli nie je povolená, pretože nespadá do schválených výnimiek. Keďže za posledný mesiac sa u mňa rozvinula úchylka čítať si každé jedno uznesenie vlády (o zrušení núdzového stavu či o povolení zhromaždení pre netradičné rodiny), rozhodol som sa spraviť si malý fakt čeking.

V článku sa o cestných bajkoch tvrdí doslova: „„Počas veľkonočných sviatkov bude platiť zákaz vychádzania. Sloboda pohybu a pobytu sa obmedzí od 8. apríla 2020 0:00 hod do 13. apríla 2020 23:59 hod. Vami popísaná situácia žiaľ nespadá do schválených výnimiek. Ďakujeme za pochopenie a zodpovedný prístup,“ píše sa vo vyjadrení krízového štábu.„.

Dovolím si zásadne nesúhlasiť. Uznesenie vlády číslo 207/2020 nehovorí nič o horských, cestných a dokonca ani o monocykloch. V uznesení je vyhlásené štatárium, obmedzenie slobody pohybu a pobytu ale našťastie so siedmimi výnimkami. Keď vláda udelila výnimky, tak je potom úplne irelevantné, či cestu na pohreb príbuzného z Bratislavy do Košíc absolvujete autom alebo si to dáte v lycre na spôsob ultracyklomaratónu cez Vyšehradské sedlo (434 km) alebo Sorošku (399 km).

To isté platí aj pre cestu do práce. Bicykel je dokonca možné mať aj ako firemný služobný dopravný prostriedok, pokiaľ o tom ešte neviete. Štatárium má výnimku aj na cestu do prírody a pobyt v nej. Je úplne jedno, či do prírody pôjdete pešo, autom, kolobežkou, parným valcom alebo na chrbte rodinného príslušníka. Pokus došliapať na Biely Kríž na vodnom bicykli je celkom zrejme určený len pre obzvlášť trénovaných a otrlých jedincov. Neexistuje však jediný logický ani právny dôvod, prečo by ste do prírody v Karpatoch mohli ísť na horskom bicykli, ale na cestnom nie. Možno tomu neuveríte, ale my žiletkári (cestní cyklisti) vieme tých s veľmi širokými pneumatikami a odpružením dobehnúť predbehnúť, niektorí z nás si trúfnu so žiletkou aj na single trail.

Takže drahý podporný tím krízového štábu, poskytujte len informácie, ktoré viete riadne odôvodniť a nie dezinformácie. Naša krajina sa zatiaľ volá Slovensko, nie Motovičovo.

Aktualizácia 9.4.2020: Tak krízový štáb zmenil názor, odvolal čo zakázal a teda platí to čo predtým nezakázal.

Teraz najčítanejšie