Denník N

Hľadá sa Matovičov štátnický moment. Zn. Súrne

Premiérove kontroverzné návrhy a nejasná komunikácia naznačujú, že Igor Matovič hľadá svoj štátnický moment, ktorým by sa odlíšil od Petra Pellegriniho a zapísal sa do dejín ako ochranca Slovenska pred vírusom.

Kým koronavírus zákerne hľadá svoje obete, čoraz viac politikov v ňom vidí príležitosť na preukázanie svojich líderských schopností alebo posilnenie svojich práv. K zástupu týchto politikov sa odo dňa prevzatia svojho mandátu pridal aj Igor Matovič. Nový slovenský premiér v tom však nie je tak úspešný ako jeho zahraniční kolegovia.

Premiérov audit v Správe štátnych hmotných rezerv, slová o vyhnaní “hnusoby”, či kontroverzné návrhy o vypnutí krajiny naznačujú, že Igor Matovič hľadá svoj štátnický moment, ktorým by sa odlíšil od Petra Pellegriniho a zapísal sa do dejín ako ochranca Slovenska pred vírusom.

Bolo by nespravodlivé tvrdiť, že Igor Matovič nemá úprimnú snahu o prevedenie Slovenska bezprecedentnou krízou, no jeho nepredvídateľná komunikácia a chaotický štýl riadenia môžu v nejednom pozorovateľovi vzbudiť pocit, že premiéra nezaujíma ani tak počet nakazených, či kondícia slovenskej ekonomiky, ako jeho politický image.

Ak sa vcítime do pozície Igora Matoviča, tak je táto honba za štátnickym momentom pochopiteľná. Po posilnení vynikajúcim volebným výsledkom by úspešné zvládnutie krízy bolo prisilným lákadlom, aby mu ktorýkoľvek čerstvo vymenovaný premiér odolal. Porážka dlhodobo vládnuceho Smeru by chutila lahodnejšie, ak by bola okorenená víťazstvom nad mikroskopickou „hnusobou“.

Presvedčenie, že premiér je vyvolený záchranca Slovenska však naráža na jednu objektívnu skutočnosť. A to, že aj napriek všetkým výhradam, ktoré môžeme voči bývalému premiérovi a jeho domácej politickej strane vzniesť, je to Peter Pellegrini, ktorému vďaka vhodnému načasovaniu a včasnými nariadeniami pripadlo mediálne, politické a historické miesto v boji proti koronavírusu.

Avšak šanca na zapísanie sa do dejín nie je pre Igora Matoviča stratená. V skutočnosti to ani nie je tak náročné ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stačí, ak bude zrozumiteľne komunikovať, ak na čas zabudne na svoju performatívnu politiku a nebude sa neobratne vyviňovať z vlastných zlyhaní.

Ďalšie moje texty a vlastnú tvorbu nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.