Denník N

Excalion – trestuhodne podceňovaný klenot

Cena dorazila k víťazom, gratulujem :) \m/ Exkluzívne foto od kapely :)
Cena dorazila k víťazom, gratulujem :) \m/ Exkluzívne foto od kapely :)

Kvalitných kapiel je aj na metalovej scéne toľko, že ani veľká časť nadšených fanúšikov nestíha alebo nepostrehne všetky. Nuž a občas sa stane, že aj klenot takmer celkom unikne pozornosti po dlhé roky.

Hoci aj skoro dve dekády. Excalion fungujú približne od roku 2000, debutový album vypustili po niekoľkých zmenách zostavy v 2005-om.

Prvé tri nahrávky, kde mikrofónu vládol ešte Jarmo Pääkkönen, stoja všetky za vypočutie. Osobne takmer vždy dávam prednosť nahrávke Waterlines.

Primal Exhale aj High Time obsahujú zopár miest, ktoré sa aj napriek relatívnej kvalite nedoťahujú na najsilnejšie pasáže.

Waterlines je oproti nim nadupaný od prvej po poslednú sekundu.

Waterlines je dostupný aj takto voľne na YouTube kanáli labelu Limb Music, odporúčam však aj vlastníctvo fyzickej kópie :)

Vplyvy zo sféry Stratovariusu sú patrné zrejme na každom ich CD, nikdy však neskĺzajú do akejkoľvek formy kopírovania alebo “worshippu”.

Songy zväčša plynú v strednom tempe. Našťastie sú dostatočne pestré a rôznorodé, nuda teda nehrozí. Minimálne za spomínanej éry napriek premakanosti každého nástroja jednoznačne dominoval Pääkkönen.

Po High Time nasledovala dlhšia pauza. Krátko po tom, ako som ich vlastne objavil vďaka YouTube, sa vrátili na scénu aj s novým spevákom, pre mňa osobne vtedy veľká neznáma.

Dream Alive predstavoval návrat vo veľkom štýle a zaslúžene v mojej osobnej top 2017 získali titul album roka. Hudobne zabrúsili viac do progresívnejších teritórií, pričom si stále udržali parádny zmysel pre vkusnú melódiu.

Ako dopadol ich zatiaľ posledný album sa môžete dočítať tutu. Vskutku výnimočné CD, s trochou “ústneho podania”, resp. moci internetu ich raz dúfam vynesie viac do popredia záujmu metalovej verejnosti.

Solitude – môj obľúbený track z albumu Emotions

Razmatus Award

Nie som žiadny slávny novinár alebo veľká inštitúcia, ale aj tak som chcel dodať tejto sérii článkov istú váhu. Predsalen počúvam metal väčšiu polovicu svojho života a snažím sa mať prehľad v čo najväčšom rozsahu, aj keď, ako niektorí komentujúci správne podotkli, príklonu najmä k melodickým, symfonickým a podobným záležitostiam sa zrejme už nezbavím :)

Počnúc ocenením za rok 2019 som teda vytvoril Razmatus Award. Aby nešlo len o pár slov picnutých na internete, zadal som vytvorenie fyzickej podoby ceny Ewikovo ARTwork, ktorú možno niektorí z vás poznáte ešte zo staršieho rozhovoru.

Chcel som niečo špeciálne, unikátne, čo by nepôsobilo dojmom, že je to lacné či zohnateľné v hocijakom dekor obchode. Nešlo len o samotné ocenenie práce danej kapely. Predsalen, na čo by bolo dobré, ak by výtvor skončil v koši alebo v kúte ako zberač prachu.

Výsledok predčil moje očakávania, zostávalo “len” dostať award ku kapele. Členovia Excalionu v rámci ich band FB profilu komunikujú aktívne a na správy odpisujú, adresu som teda získal a do Fínska poslal vcelku rozmerný balík.

O niekoľko týždňov (kapela sa musela zísť za účelom skúšok pred nadchádzajúcim turné po krajine) mi prišli fotky. Nielen na ich základe, ale súdiac aj podľa aktivity na profile skupiny (článok zdieľali napriek tomu, že bol v slovenčine, a teda mu porozumejú len čitatelia zo Slovenska alebo Česka) a správ, ktoré sme si vymenili, ich titul album roka a dekády úprimne potešil.

Hore: exkluzívne foto priamo od kapely – Aleksi Hirvonen, Onni Hirvonen, Jarmo “Jappe” Myllyvirta , Henri Pirkkalainen; Marcus Lång sa skúšky nemohol zúčastniť, preto na fotke chýba :)
Dole vľavo: unikátny artwork už v rámčeku
Dole vpravo: samotný artwork by Ewikovo ARTwork

Tento rok sa prehupol už do apríla a Emotions stále aktívne počúvam. Razmatus Award isto skončil v správnych rukách.

Kto ju získa v 2020? Ťažko povedať. Vyšlo viacero prudko počútateľných albumov a keby som mal vyhlásiť víťaza práve TERAZ, nečakane by som zrejme ukázal smerom k veteránom z Británie menom Magnum. Catley má cez 70 a stále fachčí tak ako mnohí výrazne mladší nie.

“Trocha” som odbočil od hlavnej témy, nič to však nemení na fakte, že ak aspoň trochu inklinujete k melodickým vetvám metalu, mali by ste checknúť Excalion, najmä ich modernú podobu.

Ďakujem za pozornosť a zakrátko sa vidíme pri recenzii nového albumu Nightwish \m/

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kizák

Metalista, ktorému nie je jedno, čo sa deje vo svete i doma :)))