Denník N

Je chyba dôverovať vláde?

Začni robiť na 100 percent a postupne pridávaj. Tieto slová poznajú všetci, ktorí mali tú smolu a oddreli si posledných 30 rokov v zamestnaneckom pomere.

Že vraj nie je možné cestovať v čase. Na Slovensku to možné je a bez ťažkostí. Napríklad, obdobie ranného kapitalizmu druhej polovice 19 storočia, si mnohí z nás vyskúšali. A nie vo virtuálnom Westworlde, ale na vlastnej koži. Krajina bez pravidiel a ak aj nejaké boli, tak sa nerešpektovali. Nebolo potrebné fungovať podľa zákonov, keď bolo ľahké kúpiť si tých, ktorí ich dodržiavanie kontrolujú. A len tak, do istoty, bolo fajn kúpiť si aj tých, čo zákony píšu a schvaľujú. (Threema/Gorila ako dôkaz)

Viac ako 80 rokov nám vládnu, s malými prestávkami, populisti. Zneužívajúc často dôveru ľudí, ktorí chceli a stále chcú veriť. Dôverčivých, ktorí ako na potvoru, opakovane sadajú na lep falošným prorokom a fejkovým mesiášom. Vládnuce klany a strany vedome rozdeľovali krajinu, označovaním vinníkov a triednych nepriateľov, prekrývali svoje skutočné záujmy. Rozdeľuj a panuj, overená schéma manipulácie s masami, postavená na závisti, ktorá sa až príliš ľahko a rýchlo mení na nenávisť.

Bohužiaľ, stále nemáme dôvod veriť našim vládam a štátu, ako takému. Do informatizácie a digitalizácie štátnej správy, sypali predchádzajúce kabinety milióny eúr, aj z našich peňaženiek. Samozrejme, pre naše dobro. A keď potrebujeme použiť tie predražené počítače a informačné systémy, komu a aký rozsah pomoci adresovať v čase krízy, nevieme z nich dostať relevantné údaje. Môže to byť chybička v informačnom systéme, alebo v našich ľuďoch okolo systému. Že sa pracovné pozície v štátnej správe prideľovali ako „trafiky“ príbuzným a známym, to je verejné tajomstvo. Je luxus, mať drahý štátny aparát. Je hlúposť mať drahý a pritom nefunkčný štátny aparát.

Krátka história našej štátnosti nás opakovane presviedča. Vláde nesmieme veriť, vládu musíme kontrolovať.

Teraz najčítanejšie