Denník N

O Saganovi z USA

Aj v Spojených štátoch je momentálne športovou udalosťou čislo 1 Tour de France a aj v Spojených štátoch veľmi dobre vedia, kto je Peter Sagan.

Tak to znovu nevyšlo (7. etapa)… ako sa už začalo hovoriť, pred začiatkom etapy sa ťažko odhaduje, kto ju vyhrá, ale je úplne jasné, kto bude druhý. Dnes to bolo pre oživenie „až“ tretie miesto, ale stále sa bavíme o rozdieloch niekoľkých galusiek na cieľovej fotografii. Peťo je hviezda a to nie len na Slovensku, ale v celej Európe a aj v USA, kde sa svojimi výkonmi od roku 2012 stal miláčikom komentátorov.

Už 3. rok po sebe pozerám Le Tour z USA. Vysiela ju tu NBCSN, s ESPN asi najlepší športový kanál v krajine. Komentátorom je také eso cyklistickej žurnalistiky, ako Phil Liggett, ktorý komentuje momentálne už svoju 43. Tour. a pomáhajú mu analytici z radov bývalých profesionálnych cyklistov. Paul Sherwen (7x Tour), Bob Roll (3x Tour) a z tých mladších a nám známejších Christian Vande Velde (11x Tour a 4. v 2008) a veterán Tour Jens Voigt (17x). A už aj všetkým im je Sagana ľúto a boli by najradšej, kebyže dáku tú etapu vyhrá aj on. Hovoria o ňom dosť, škoda, že na rozdiel od ostatných top šprintérov s ním ešte nebol uverejnený žiadny rozhovor. Kto vie, či sa boja jeho angličtiny, uštipnutia do zadku, alebo si za to Oleg pýta dáke drobné…

Dnes, keď už to vyzeralo, že by si konečne Peter mohol obliecť zelený dres, stráca naň 12 bodov. O jeho neskutočnej všestrannosti hovorí nasledujúca tabuľka:

Pribežné umiestnenie v boji o všetky dresy po 7. etapu
Pribežné umiestnenie v boji o všetky dresy po 7. etapu

Takže dnes sme zažili ďalší finiš, z ktorého sa mi ešte teraz trasú ruky. Niektorí si môžu myslieť, že svet cyklistiky je znovu tam, kde má byť, keďže vyhral konečne aj Cavendish, ktorému na prelomenie všetkej kritiky stačilo dnešné víťazstvo. Sám povedal, že sa musel naučiť trpezlivosti, asi to jediné, čo aj nám ostáva. Síce dnes mierne narazil do Sagana, no naštastie sa neopakovala tragédia z minuloročnej prvej etapy, kedy zložil okrem seba aj Simona Gerransa a bol to skorý smutný koniec pre Cavendisha.

Sagan je 11 sekúnd za Froomom, na druhom mieste v celkovom poradí. Zajtra nás čaká náročný kopec na záver etapy, no stále je ešte v Petrových možnostiach ho zvládnuť spolu s najlepšími. Ak sa podarí poriadne roztrhať pole, je možné, že tých 12 sekúnd by na Frooma nahrať mohol, hlavne ak by znovu získal pár sekúnd ako časovú bonifikáciu. Ako sa už dávnejšie tým SKY vyjadril, nezáleží im do konca týždňa na tom, kto má na sebe žltý dres, takže by sme nemali očakávať ich zajtrajšiu veľkú snahu o popredné priečky, pokiaľ teda Contador, Quintana, alebo van Gardener nebudú až moc vpredu vzdialení. Teda, tak ako dnes aj Cristian Vande Velde povedal: „Pri Petrovi nás už nič nemôže prekvapiť, on môže pokojne mať na sebe, žlté, zelené, biele a aj bodkované tričko a určite bude zaslúžené!“

Tak čo? Zajtra únik pár km pred koncom a konečne sa dočkáme? Myslím, že by sa celé Slovensko tešilo ešte viac ako Peter! Želám ti to!

Pre viac článkov, klikni tu!

Teraz najčítanejšie