Denník N

Každá kríza je zlo, ale aj príležitosť

Nepovažujem sa za starého. Nerozumiem dnešným násť-ročným. Napriek tomu všetkému mám pocit, akoby významné udalosti, ktorých svedkom som bol za tých 36 rokov môjho produktívneho života, za bežných okolností mohli zaplniť stránky učebníc dejepisu minimálne v rozsahu celého storočia.

Staršou generáciou často oplakávaný komunizmus. Čierno-biely Merkur, červené trenky a šatka. Šport, cigarety a alkohol ako jeden muž. Nežná revolta, ktorá priniesla slobodu, na ktorú sme neboli pripravení a tí, ktorí pripravení boli, ju v duchu našej podstaty aj vycicali. Chameleóny zmenili sfarbenie pokožky, z komunistu sa stal bigotný kresťan. Časy, keď najčítanejšou knižkou bola tá kupónová. Piknik na dvorečku, ktorý skončil dohodou o rozdelí súrodencov, ktorí vlastne nikdy súrodencami neboli. 1993. Potom únosy, vraždy, Vlad(o)nutie, kelňa, o tom potom, Markízy a terasy. Cyklista Miky, vrah Miky, násobné platy, sklamania, eufória, Gorily, medvede, kamzíky. Obrátenie strateného syna, jeho prijatie do spoločných únii, tej Európskej aj vojenskej. Miléniium, terorizmus, internety a sociálne siete. Majstri sveta nie len v slovenskej hádzanej, ale aj v hokeji, úspešné kopanie v JAR, zrod legendy na bicykli. Opäť vražda, protesty a hádky, Ficobranie, osvietenie,…a nakoniec vírus, SARS-CoV-2. Kríza, smútok, choroba, smrť a proti ním spoločnosť, súdržnosť, empatia, ľudskosť, láska.

Každá kríza je zlo, ale, našťastie, aj príležitosť. Za tých posledných 36 rokov naša spoločnosť prežila nespočetne veľa kríz, za každou však prišla príležitosť na to, aby sme mohli byť šťastní. Odchodom niekoho blízkeho dostávame príležitosť zblížiť sa s tými, ktorých sme zanedbávali, na tých, ktorých prítomnosť vždy bola pre nás samozrejmosťou a naše osudy sa viac vzďaľovali než s láskou objímali.

Zavreté dvere domov, kostolov, obchodov, krčiem a podnikov nám dávajú príležitosť pochopiť význam slova domov. Je to skúška vzťahov. Vzťahov a schopnosti koexistencie rôzne zmýšľajúcich osobností, manželov, rodičov, detí, starých rodičov, priateľov, kamarátov, partnerov, susedov.

Zatvorené kostoly dávajú kresťanom príležitosť v kľude a naozaj duchovne prežiť Veľkonočné sviatky, ktoré u mnohých ten pravý význam už dávno stratili. Stali sa tak sviatkom hojnosti, žlčníkových záchvatov a intoxikácii alkoholom. Príležitosťou na to, aby muži oficiálne, beztrestne a za odmenu šibali, oblievali a voňavkami zamorili ženy, ktoré sa pri tom musia tváriť šťastne a vďačne.

Priatelia, koronakríza je zlo, ktoré je príležitosťou na to, aby sme sa stali lepšími, ohľaduplnejšími, ľudskejšími a empatickejšími. Zodpovednosť, ktorú väčšina ukazuje a vzájomná pomoc, ktorej sme denne svedkami sú dôkazom toho, že sme ako národ dospeli a je len na nás, ako sa naša dospelosť bude ďalej vyvíjať…majme sa radi, majme sa radi naozaj, dospelo a úprimne.

Teraz najčítanejšie

Milan Kulkovský

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica. „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať." A.Einstein