Denník N

Noví krajskí prokurátori sú vopred jasní. V Bratislave uspela Ficova známa

Krajská prokurátorka Soňa Juríčková na stretnutí s Robertom Ficom. Zdroj: Plus 1 deň, uverejnené so súhlasom denníka
Krajská prokurátorka Soňa Juríčková na stretnutí s Robertom Ficom. Zdroj: Plus 1 deň, uverejnené so súhlasom denníka

Na miesta vedúcich prokurátorov sa nehlásia tí najlepší, výberové konania sú formálne a víťaz je dopredu jasný. Taký bol záver Správy o stave prokuratúry, ktorú vlani predstavila Nadácia Zastavme korupciu. Vznikla na základe hĺbkových rozhovorov s prokurátormi, ktorí pomenovali najväčšie problémy systému. V uplynulých týždňoch sme sa mohli presvedčiť, ako takzvané „výberká“ fungujú v praxi.

Jeden uchádzač, ktorý súťažil sám so sebou. Takto vyzerali výberové konania na šéfov krajských prokuratúr. Vyhlásili ich krátko pred voľbami. Dôležité funkcie opäť obsadili doterajší vedúci.

Systém slovenskej prokuratúry je prísne hierarchický. Na vrchole reťazca je generálny prokurátor, v súčasnosti Jaromír Čižnár. Pokiaľ ide o trestné konanie, je najmocnejším mužom v krajine. Má rozsiahle právomoci, môže nariadiť trestné stíhanie alebo aj zrušiť už právoplatné uznesenie o obvinení z trestného činu.

Pod ním sú vedúci ôsmich krajských prokuratúr. Tým radovým môžu vydávať pokyny, ktoré sú pre nich záväzné. Aj od nich závisí, čo sa na Slovensku vyšetruje a čo nie.

Odsledovali sme, ako v praxi vyzerá „súťaž“ o tieto miesta.

Poverená nastálo?

V miestnosti na generálnej prokuratúre sedí päť členov výberovej komisie, vedie ju námestníčka GP Viera Kováčiková. Hoci je vypočutie kandidáta verejné, nebýva zrejme zvykom, že sa niekto príde pozrieť. Na webe prokuratúry sme síce našli informáciu o dátume konania, miesto a čas však chýbali. Hoci sme sa ohlásili vopred, chvíľu sme stáli na vrátnici a strážna služba nevedela, či nás môže pustiť do budovy. Na vypočutie teda meškáme.

Vyberá sa, kto bude viesť prokuratúru v Bratislave. Uchádzačka je jediná – Soňa Juríčková. Aj doteraz bola poverená vedením. Pohovor Juríčkovej sme si nevybrali náhodou.

Okrem toho, že bude viesť jednu z najkomplikovanejších a najzaťaženejších prokuratúr, jej predchodkyňa Iveta Kopčová skončila vo funkcii predčasne pre kauzu Loránta Kósu. Kamaráta bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku navrhol vyšetrovateľ NAKA obžalovať ešte v roku 2011. Kopčová však podľa Denníka N obžalobu na Kósu nepodala, vo veci osem rokov nekonala.

Koluje fotka s Ficom

V kuloároch sa o Juríčkovej hovorí, že je blízka predsedovi Smeru Robertovi Ficovi. Ona sama nepopiera, že ho pozná, ale poukazuje na svoje nezávislé rozhodovanie v prípadoch týkajúcich sa Smeru. Dôvodom teórie o údajnom blízkom vzťahu môže byť ich spoločná fotografia.

Pred desiatimi rokmi Juríčkovú s Ficom v reštaurácii na parlamentnom kopci odfotil Plus 1 deň. Novinári v článku s názvom Fica prichytili s neznámou blondínkou opísali stretnutie, ale totožnosť ženy nevedeli zistiť, tajil ju aj tlačový odbor strany. Medzi prokurátormi sa však fotka šírila, lebo na nej spoznali práve bratislavskú prokurátorku Soňu Juríčkovú.

Prokurátorka pre Nadáciu Zastavme korupciu potvrdila, že sa s Ficom stretli viackrát, ale nikdy neriešili pracovné veci. „Študovala som na Právnickej fakulte UK v Bratislave, jedným z prednášajúcich bol aj docent Fico,“ dodala o tom, ako sa poznali.

Juríčková vraví, že nikdy nekonala vo veci, kde by bol Fico podozrivý. A v prípade ostatných politikov Smeru rozhodovala nezávisle. Ako príklad spomenula trestné oznámenie exministrov Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka na novinárky Trendu, ktoré bolo zastavené, či kauzu predvolebného letáka OĽaNO s názvom Kali špeciál, ani tam nepodala obžalobu.

Juríčková však dozorovala aj prípad únosu Vietnamca, kde figuroval exminister Kaliňák a išlo o podozrenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Hoci v Nemecku, odkiaľ Vietnamca na naše územie uniesli, sa vec dostala pred súd, Juríčková za ňou na Slovensku dala definitívnu bodku.

Na snímke poslanec NR SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas brífingu na tému Bodka za únosom Vietnamca.
Foto – TASR – Martin Baumann

Výberko“ už raz zrušili

Juríčkovej vypočutie trvá asi hodinu. Odpovedá na otázky, ktoré sa týkajú etiky prokurátorov, ale aj na to, aké opatrenia prijala, aby sa neopakoval prípad, ako je ten s Kósom, že obžaloba stojí.

S ostatnými sa zhoduje na tom, že etika prokurátorov je v súčasnosti, keď verejnosť nedôveruje justícii, dôležitá. A tak podriadeným odporúča, aby zvážili, s kým chodia na kávu a s ktorým advokátom sa priatelia.

Po skončení otázok a odpovedí musíme vyjsť von, porada pred hlasovaním nie je verejná. Keď sa vrátime, komisia oznámi, že odporučí generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi vymenovať Soňu Juríčkovú za bratislavskú šéfku prokuratúry.

Pýtame sa predsedníčky komisie Kováčikovej, čím si vysvetľuje, že o také lukratívne miesto sa prihlásila jediná prokurátorka. Prípadných uchádzačov podľa nej odrádza obrovská miera zodpovednosti a verejný tlak, ktorý sa vystupňoval po tom, čo Kočnerova Threema ukázala prepojenia obžalovaného podnikateľa na justičné špičky.

Dopĺňa, že prvé kolo výberu vždy zrušia, ak sa im prihlási len jeden záujemca, donekonečna ho však naťahovať nemôžu. Tak to bolo aj pri Juríčkovej, ktorá sa hlásila už po druhýkrát sama.

Iný pohľad

Zo Správy o prokuratúre, ktorú nedávno vyhotovila Nadácia Zastavme korupciu na základe anonymných rozhovorov s prokurátormi, však vyplynulo niečo iné. Do takzvaných „výberiek“ sa nemajú chuť hlásiť, lebo ich považujú za formalitu s dopredu jasným koncom. Obsadzovanie riadiacich pozícií pritom považujú za jeden z najväčších problémov v systéme.

„Výberové konania sú úplne formálne, ako aj kreovanie výberových a iných komisií až po činnosť rady prokurátorov a etickej komisie, pretože úplne všetci sú podriadení generálnemu prokurátorovi,“ uviedol jeden z vysokopostavených prokurátorov. Riešením by podľa neho bolo, aby v týchto orgánoch boli aj odborníci mimo rezortu prokuratúry.

Aj v ostatných krajoch sa uskutočnili výberové konania podobne ako v Bratislavskom kraji. S výnimkou Košického kraja sa všade prihlásil jediný kandidát – v Prešovskom doterajší vedúci Pavol Matije, v Trnavskom Ivo Vendel, v Žilinskom Ingrid Šamajová a v Banskobystrickom Peter Bedlovič. Ten je vo funkcii už od konca 90. rokov.

Výnimkou bol len Košický kraj, kde sa okrem doterajšieho vedúceho Petra Koromháza uchádzal aj šéf okresnej prokuratúry Jozef Sonderlich. Ten sa ako jeden z mála verejne vyjadril a odsúdil vzťahy kolegov s Kočnerom.

Komisia zložená z troch námestníkov GP a ďalších dvoch prokurátorov odporučila Koromháza. O Sonderlichovi v zápisnici uviedla, že bol neúspešný, ale dôvody nezaznamenala.

Riešenie v nedohľadne

Po tom, čo sa ukázalo, že niektoré špičky prokuratúry boli napojené na Kočnera, sa na GP sformovala pracovná skupina. Mala pripraviť novelu zákona o prokuratúre, ktorá by riešila niektoré systémové diery. Podľa poslednej verzie, ktorú má Nadácia Zastavme korupciu, však ošetruje len voľbu GP, disciplinárne konania a právnych čakateľov. Neprináša žiadnu zmenu, ktoré by zabezpečila, aby o vedúce pozície bola riadna súťaž.

Zuzana Petková
Martin Suchý

Poznámka: Spoluautorka textu, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková je jednou z redaktoriek Trendu, na ktoré podali exministri Kaliňák a Počiatek trestné oznámenie. Prípad dozorovala S. Juríčková.

 

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.