Denník N

Detské knihy o láske, inakosti a tolerancii #2

Tipy na knihy, ktoré deťom prinášajú príbehy o láske, inakosti a tolerancii. Dnes príbeh o láske dvoch princov a o deťoch žijúcich v rôznych kútoch sveta.

Do dnešného výberu som vybrala dve knihy. Jedna poukazuje na pestrosť (aj rozprávkových) párov. Druhá jednoduchým spôsobom otvára deťom svet rôznych národností a kultúr.

Princ & princ (Linda de Haan & Stern Nijland, Meander, 2013) je v našich končinách asi naznámejšou rozprávkou, ktorá zobrazuje lásku a príbeh dvoch princov. Ide o knihu vydanú v českom jazyku (neviem o tom, že by v slovenskom jazyku doposiaľ niečo obdobné vyšlo). Osobitosťou (a asi aj zámerom) tejto knihy je, že v nej nenájdeme žiadnu dramatickú zápletku, v ktorej by sa láske dvom princom kládli do cesty prekážky. Príbeh je jednoduchý. Kráľovná túži, aby sa jej syn konečne oženil, tak pozve princezné z blízka, aj ďaleka. Ale jedna z nich príde aj so svojím bratom. A je to láska na prvý pohľad. Princ za zaľúbi do princa, majú svadbu a žijú šťastne, až kým nepomrú. Tak krásne jednoduché. V knihe nájdete aj zaujímavý doslov, v ktorom PhDr. Václav Mertin pôsobiaci na katedre psychológie UK v Prahe upozorňuje, že “Přestože jeden významný úkol dětství je příprava na dospělý život, někteří dospělí zatajují podstatné součásti tohoto života, protože nejsou podle nich “slušné” a nepatří se o nich mluvit. Vedle toho, že jim neříkají, že jsou adoptovaní, ze umřela babička, že se rodiče rozvedli, mají strach, že děti uvidí, že v živote spolu mohou žít dva muži nebo dvě ženy. Dnes zastáváme odborný názor, že s dětmi je třeba mluvit o všem.”
Kúpite ju napríklad tu: https://tinyurl.com/detskakniha1 

Domčeky sveta. Kto vo vás býva? (Michalina Rolnik, 82 Book and Design Shop, 2019) je leporelová ilustrovaná kniha, vhodná aj pre najmenšie deti. Na každej dvojstrane je predstavené dieťa v tradičnom kroji a typický domček, ktorý sa dá nájsť v krajine, kde býva. Deti majú takto možnosť spoznať rovesníkov zo všetkých kútov sveta. Pre rodičov je skvelou pomôckou ako aj najmenším deťom ukázať pestrosť sveta. Moja dcéra si vybrala už aj svoj obľúbený domček a kamaráta. Manolo z Mexika :) Na pulty slovenských kníhkupectiev sa táto pôvodom poľská kniha dostala vďaka skvelému mladému vydavateľstvu 82 Book and Design Shop, ktoré sa zameriava na detské knihy. Nájdete ju napríklad tu: https://tinyurl.com/detskakniha2 

Predchádzajúci výber nájdete tu.

~~~

Sledovať ma môže na Facebooku alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.