Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Ako exitovať z lockdownu (časť druhá)

„The more testing, the more open the economy“, tvrdí guvernér štátu New York Andrew M. Cuomo. Včera sa k nemu pridala aj organizácia Business Roundtable, združujúca generálnych riaditeľov najväčších amerických spoločností. Podľa ich názoru, kľúčom k rýchlemu a bezpečnému otvoreniu americkej, ale aj globálnej ekonomiky, bude urobiť maximum pre navýšenie rýchleho a presného testovania na koronavírus. Keďže úroveň testovania nepovažuje za dostačujúcu, guvernér Cuomo včera predĺžil shutdown štátu do 15. mája (štát New York doteraz vykonal 28 tisíc testov na 1 milión obyvateľov, Nemecko 20,600 a Slovensko 6,300).

V utorok narástla cena akcií americkej spoločnosti SCWorx Corp. (Nasdaq: WORX) za niekoľko hodín o viac ako 550 percent. Stalo sa tak po zverejnení tlačovej správy, že spoločnosť získala záväznú objednávku na dodanie 48 miliónov rýchlotestov na testovanie COVID-19 IgM/IgG protilátok v krvi/sére/plazme/kapilárnej krvi pre domácich poskytovateľov zdravotných služieb.

Finančné trhy veľmi rýchlo pochopili (a v tomto prípade aj nacenili) fakt, že ak majú krajiny efektívne bojovať s pandémiou do doby komerčnej dostupnosti vakcín/liekov, v prvom rade musia získať informáciu o skutočnom rozsahu zasiahnutia ich populácií novým koronavírusom. To sa dá dosiahnúť hlavne s využitím testov na detekciu IgG protilátok, ktoré pomôžu identifikovať tých, ktorí už COVID-19 prekonali, väčšinou asymptomaticky, a prípadne získali aj imunitu.

Práve o to, po dvoch talianskych regiónoch, počtom obyvateľov porovnateľných so Slovenskom, sa začal snažiť už aj vládny Kochov inštitút v Nemecku. Cieľom plošného serologického testovanie je, podľa slov šéfa inštitútu doktora Wielera, zistiť „aká časť populácie je imúnna voči vírusu, a aká časť z toho je tvorená asymptomatickými prípadmi“.

Ak by Slovensko testovalo, s pomocou v súčasnosti využívanej molekulárnej diagnostiky, 3 tisíc prípadov denne, potrebovali by sme presne dva roky na to, aby sme otestovali 40 percent populácie Slovenska. Samozrejme, to nebude nutné. Aj keď citlivosť PCR testov dokáže zachytiť vírus niekedy aj viac ako mesiac po prekonaní ochorenia, získanú imunitu voči SARS-COV-2 preukáže až serologické testovanie na prítomnosť špecifických protilátok v krvi. To, na rozdiel od PCR testovania, dokáže otestovať populáciu za neporovnateľne kratší čas.

Napríklad spoločnosť Abbott, ktorá začala predvčerom s dodávkou prvých 4 miliónov svojich serologických IgG rýchlotestov (za cenu identickú s cenou vakcíny proti chrípke), tvrdí, že dokáže na jedinom svojom zariadení (ARCHITECT i2000sr – predpokladám, že sú využívané aj na Slovensku) vykonať až 200 takýchto testov za hodinu. V závislosti od počtu zariadení, by v takomto prípade bolo možné testovať nie tisícky prípadov denne, ale stotisícky.

Nehľadiac na podporu vedeckej komunity (ktorá je ináč v tomto prípade výrazná – naposledy Science magazine zverejnil 14. apríla vedeckú štúdiu Harvardu (peer-reviewed), ktorá zdôrazňuje akútnu potrebu realizácie pozdĺžnych serologických štúdií s cieľom stanoviť rozsah a dĺžku imunity voči SARS-Cov-2), aj obyčajný zdravý rozum káže najprv zistiť kde je sever, a až potom sa vydať želaným smerom.

Udržateľný exit zo súčasného lockdownu je preto, podľa môjho názoru, podmienený získaním kritickej masy informácií o tom, kde sa nachádzame z pohľadu zasiahnutia populácie vírusom a jej možného získania imunity. Preto je nevyhnutné, aby sme našu pozornosť zamerali nielen na hľadanie ciest ako navýšiť počty vykonaných denných PCR testov, ale začali sa akútne zaoberať aj otázkou plošného serologického testovania populácie na Slovensku.

Záverom, makroekonomické prognózy sú, samozrejme, v tejto chvíli dôležité, no ich výpovedná hodnota je výrazne ovplyvnená očakávaniami analytikov, ktorí ich pripravovali (po siedmich rokoch strávených v Medzinárodnom menovom fonde ako makroekonomický analytik si neodpustím v tomto smere vyjadriť určitú skepsu). Pre celkové zdravie ekonomiky a jej rýchlu obnovu sú však podľa mňa oveľa dôležitejšie očakávania spotrebiteľov, investorov a firiem, ktoré budú poznačené vysokou mierou neistoty dovtedy, dokiaľ nezistíme, ako na tom s COVID-19 skutočne sme

Teraz najčítanejšie

Vladimír Rigász

Prvý zástupca Slovenskej republiky v Medzinárodnom menovom fonde a Svetovej banke, absolvent ekonómie na the George Washington University a Elektrotechnickej fakulty Technickej univerzity v  Košiciach.