Denník N

Žiadne internetové voľby nebudú

Už dnes vieme povedať, že táto vláda neprijme elektronické hlasovanie v podobe, ktorú spomínala pred voľbami a dokonca ani v podobe, ktorú spomína v PVV. Je to však dobre, pretože sú jedným z najnebezpečnejších populizmov pre demokraciu, ktoré OĽaNO pred voľbami vymyslelo. Ak vláda dodrží slovné spojenie z PVV „po zvážení bezpečnostných rizík“, internetové hlasovanie nezavedie. Ani pre zahraničných občanov a už vôbec nie pre všetkých.

Už dnes sa dá povedať, že najdlhšie programové vyhlásenie vlády v histórii obsahuje opatrenia, ktoré nikdy nebudú zavedené. Dôvodov je viacero – nie je možné všetky stihnúť, niektoré sú vágne. To je normálne.

Niektoré sú však pnebezpečné nezmysly, ktoré sa tam dostali len preto, lebo ich predseda vlády sľúbil pred voľbami v populistickej predvolebnej internetovej ankete. Takže vieme povedať už teraz, že sú tam len pro forma.

Takým príkladom nebezpečného populizmu sú elektronické voľby. Už dnes však vieme povedať, že ich táto vláda neprijme v podobe, ktorú spomínala pred voľbami a dokonca ani v podobe, ktorú spomína v PVV.

Veľmi sa mi páči aj hra zo slovami, ktorá sa udiala pri prenose sľubu z ankety Rozhodni.to do PVV.

Rozhodni.to:

„Súhlasíte s tým, aby sa popri klasickom hlasovaní zaviedlo aj elektronické hlasovanie vo voľbách a mohli tak slobodne hlasovať všetci občania Slovenskej republiky bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú?“

Táto formulácia mnohým občanom na území Slovenska naznačila, že aj oni budú môcť hlasovať elektronicky, lebo hovorí o všetkých občanoch bez ohľadu na to, kde sa nachádzaú. A aj Slovensko sa nachádza niekde “na svete“, tak prečo by sa ich to nemalo týkať.

Predpokladám, že OĽaNO má aj neporiadok v pojmoch a myslelo internetové voľby nie elektronické. Elektronické zahŕňajú voľby s stupňom automatizácie – napr. voting machines, čo by pre voličov v zahraničí oproti dnešku veľa nezmenilo. Aj tak by museli cestovať niekde, kde sa prístroj nachádza, napríklad na ambasádu.

Formulácia v programovom vyhlásení vlády:

“Vláda SR po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne hlasovať všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.”

Tu už sa hovorí len o zahraničí, nie o celom svete. Je to samozrejme veľký rozdiel pre občanov a aj veľký rozdiel v otázke bezpečnosti. Riziko pre výsledok volieb je obrovské, keď môže hlasovať cez internet každý občan a občianka a keď to môže urobiť pár % voličov.

Občania hlasujúci v internetovej ankete by ale tento úskok reklamovať u premiéra nemali. A radšej celý nápad pre dobro krajiny nechať zapadnúť .

Už dnes sa aj tak dá povedať záver bezpečnostnej analýzy – že keď sa zvážia bezpečnostné riziká (ochrana pred útokom na internete, spätná kontrolovanosť hlasu a zároveň dodržanie anonymity, čo je dnes fakticky nevykonateľné) a praktické aspekty (nie sme Estónsko, naši občania nemajú bežne prostriedky potrebné na bezpečné internetové hlasovanie, napr. elektronické občianske), pôjde to do kytek.

Ono si to nevyžaduje žiadnu novátorskú analýzu, pretože dávno existuje. Ušetrím vláde čas a nižšie pripájam policy paper IFES – The International Foundation for Electoral Systems: https://www.ifes.org/publications/considerations-internet-voting-overview-electoral-decision-makers

V skratke: Na svete sa pokúšali internetové voľby testovať Francúzsko (komunál), India (v štáte Gudžarát), v Nórsku (komunál), v Holandsku (pre zahraničných voličov), v Špenielsku (miestne referendum v Barcelone), UK (miestne voľby), Rusko (niektoré obvody v komunálnych voľbách), Fínsko (vymenovalo skupinu, ktorá mala preskúmať možnosti zavedenia internetového hlasovania).

Tieto pokusy boli zastavené pred ostrou skúškou na reálnych voľbách, alebo po jednom pokuse. Dôvod – neriešiteľné bezpečnostné riziká. V USA boli také miestne voľby rovno hacknuté.

Ak vláda dodrží slovné spojenie z PVV „po zvážení bezpečnostných rizík“, internetové hlasovanie nezavedie. Ani pre zahraničných občanov a už vôbec nie pre všetkých.

Slovensko nie je takým digitálnym lídrom, aby sme v bezpečnostných opatreniach predbehli Nórsko, Fínsko a Holandsko. Internetové hlasovanie nebude.

Teraz najčítanejšie

Silvia Hudáčková

Zaujímam sa o politiku, ženy v nej, o voľby a volebné pozorovateľstvo.