Denník N

Kam investovať peniaze v čase neistoty počas pandémie korona vírusu?

Kam investovať peniaze v čase neistoty? Sú vaše produkty efektívne? A čo poplatky? Je vaša investícia naozaj zisková?

Kam investovať peniaze v čase neistoty? Sú vaše produkty efektívne? A čo poplatky? Je vaša investícia naozaj zisková?

Kam investovať peniaze počas pandémie Covid-19?

Sporíte si? Investujete  nejakým spôsobom peniaze? Výborne. Teraz je na mieste otázka, či ste zvolili vhodné produkty a či sú vaše investície efektívne a do budúcna ziskové, alebo vám väčšinu výnosov ,,zožerú“ poplatky.

Ak sa s investíciami stretávate prvý krát, prečítajte si môj komplexný článok o investíciach, čo sú investície, najznámejšie a najefektívnejšie spôsoby investovania peňazí.

Pandémia vírusu COVID-19, Koronavírus, spôsobila prepady trhov po celom svete. Veľa trhov sa prepadlo aj o viac ako 40%. Všetci podrobne sledujeme dianie vo svete a vyzerá to, že prepady budú oveľa markantnejšie.  Kam teda odkladať peniaze a akým spôsobom ich zhodnocovať?

Cez banku v žiadnom prípade

Veľa bankárov sa bude na mňa teraz hnevať, ale ak si kúpite nejaké fondy, investičné sporenia, v banke, neurobili ste dobre.

Pracovníci sú zamestnanci  banky a musia predávať produkty, ktoré im ich zamestnávateľ prikáže predávať. Ich výplata, konkrétne jej variabilná zložka, je priamo úmerná počtu produktov, ktoré predajú. Ak nesplnia plán o variabilnú zložku prichádzajú.  Školenia a informácie ktoré dostávajú, sú fokusované na výhody produktu a jeho predaj a sú veľmi povrchné.

Hlavné dôvody prečo nekupovať fondy v banke:

  • Nízka kvalifikácia zamestnancov banky
  • Obmedzená ponuka fondov
  • Vysoké poplatky
  • Motivácia predať produkt, /pre kvalitného makléra je motiváciou zarobiť vám peniaze/
  • Klient mnoho krát netuší čo kupuje
  • Veľmi povrchná, alebo žiadna finančná analýza klienta

Podielové fondy:          

Aby sme nekrivdili len bankárom, aj mnoho sprostredkovateľov predáva predražené fondy. Spoločnosť v ktorej pracujú, ich naučí predávať jeden, dva produkty a predávajú to každému ako teplé rožky.

Až 90% podielových fondov dosahuje horšie výsledky, ako reálne zarobil trh. Za to že zarobili menej vám ukroja z výnosu od 1% do 4% ročne, bez ohľadu na to, či ste v pluse.

Treba si uvedomiť, že dnes mnoho spoločností, ponúka rovnaké, alebo veľmi totožné fondy, čo sa týka zloženia. To čím dokážu konkurovať sú práve poplatky. Tie skryté poplatky sú pre vás oveľa horšie, ako tie o ktorých viete.

To však neznamená, že podielové fondy sú zlé, len si treba starostlivo vybrať, ktoré podielové fondy áno a ktoré nie.

Predajcovia korporátnych dlhopisov:

 Ak vám niekto predáva investíciu s garantovaným výnosom 4- 5-6-8% ročne, treba spozornieť. Väčšinou sa totiž jedná o podnikové dlhopisy.

Ak by som to veľmi zjednodušil, firme požičiate peniaze. Takýchto firiem, ktoré vydávajú dlhopisy, je na trhu nespočetné množstvo. Aby ste neboli nemilo prekvapení, keď po roku zistíte, že firma už neexistuje a vaše peniaze sú nenávratne preč.

Predajcovia investičného zlata:

Na trhu je ich dnes milión. Sami netušia aké produkty predávajú, slepo dôverujú spoločnostiam v ktorých pracujú. Práve v čase kríz si na nich dávajte veľký pozor. Áno zlato rastie, problém však je, že väčšinu výnosov vám zožerú poplatky, ktoré za takéto produkty zaplatíte.

Pokiaľ chcete mať časť svojich peňazí vo svojom portfóliu v zlate, kľudne, ale cez lacné ETF, v ktorom sa obchoduje s fyzickým zlatom a môžete ho kedykoľvek jednoducho odpredať. Tiež neodporúčam do tejto komodity investovať viac ako 15%-20% . Pri dlhodobých horizontoch zlato neodporúčam vôbec.

Nadšenci kryptomien:

Toto je samostatný svet, nie som odborník na kryptomeny. Ak poznáte odborníka, ktorému dôverujete a ktorý na tom zarába, sú to vaše peniaze, opatrnosť je na mieste 10-násobne.

Mnoho odborníkov však považuje kryptomeny za špekuláciu, na ktorej zarobí len pár ľudí. Z kryptomien vznikli nové technológie a rôzne firmy, ktoré participujú na tomto segmente a dá sa zarobiť.

To že si prečítate pár článkov,,už“ tri mesiace to aktívne sledujete, z vás nerobí odborníka, to môžete ísť do herne /keď ich otvoria/ a skúsiť šťastie tam.

ETF fondy, nazývané tiež indexové fondy

Jedná sa o fondy, ktoré sú obchodované na burze. Sú charakteristické veľmi nízkymi poplatkami a z dlhodobého hľadiska vyššími výnosmi, ako štandardné podielové fondy.

Ich nevýhodou, je že v čase kríz, sú oveľa kolísavejšie a prepady sú pre investorov ,,bolestivejšie“, pokiaľ však dodržíte investičný horizont, nemáte sa čoho obávať.

Najznámejšie indexové fondy

S&P500, Euro Stoxx 50,Dow Jones Index, Nasdaq,Nikkei 225 a mnoho ďalších.

Čo je to index?

Je to ukazovateľ, ako sa danej ekonomike darí.

Zatiaľ čo v klasickom podielovom fonde, platíte niekomu za to, aby vám peniaze zhodnotil /ako som spomínal, väčšina fondov zarobí menej ako trh/ index kopíruje dianie vo svete.

Pre bližšiu predstavu,napríklad index S&P500 obsahuje 500 najväčších amerických firiem, ako napríklad /Facebook, Amazon, Google, Nestlé../

Štruktúra indexu je rozložená podľa jednotlivých sektorov, to znamená, že je presne napísané koľko percent ide do technologických spoločností, koľko % do farmácie, energetiky, telekomunikácii, potravinárstva atď.

Napríklad MSCI world index, je index najväčších spoločností z celého sveta. Ak by skrachovali všetky firmy, ktoré index sleduje, ekonomika sa celosvetovo zrúti a môžeme si vymieňať tovar za tovar. Aká je podľa vás pravdepodobnosť, že takýto scenár nastane?

Poplatky, poplatky, poplatky:

Vstupné poplatky, výstupné poplatky, management fee, performance fee, rôzne administratívne a transakčné poplatky. Je ich neúrekom. Čím menej ich budete platiť, tým viac peňazí ostane pre vás.

Pokiaľ platíte za správu majetku  do 1% ročne /celkové náklady/ máte veľmi korektného makléra. Všetko nad 1,5%  ročne je predražené, pokiaľ sa bavíme o etf fondoch. Pri podielových fondoch sú tieto poplatky dané, skúsený finančný poradca vám poradí, ktoré sú vhodné a ktoré vhodné nie sú. Len pre porovnanie, banke platíte za správu majetku v priemere 2,8% ročne.

Moje odporúčanie:

Nebuďte chamtiví, ak investujete pravidelne, dlhodobo a máte správne nastavené portfólio, prepady vás negatívne vôbec neovplyvnia. Práve naopak, vďaka kríze zarobíte.

Pokiaľ máte vytvorenú železnú rezervu aspoň na pol roka a máte voľné finančné prostriedky, ktoré nebudete nasledujúce roky potrebovať a chcete ich investovať, odporúčam vklady rozložiť v čase, aspoň do konca roka. Spriemerujete tak nákupnú cenu a eliminujete riziko.

Ak máte peniaze vo fondoch a nastane prepad, nepanikárte! O peniaze by ste prišli vtedy, ak by ste urobili výber. Zachovajte investičný horizont.

Nikto nevie čo nás čaká, berme si príklad z W.Buffeta, nakupujme keď všetci predávajú a buďme opatrní, keď ostatní vo veľkom nakupujú.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Maga

Tomáš Maga

Venujem sa financiám a finančnému poradenstvu. Mám niekoľkoročné skúsenosti a neustále sa v oblasti financií do hĺbky vzdelávam. Svoju prácu vnímam ako poslanie, pretože veľa ľudí svoje "finančné zdravie" veľmi podceňuje. Rád píšem články, návody a inšpirácie o tom, ako čo najvýhodnejšie alebo najefektívnejšie spravovať svoje najrôznejšie finančné aktivity, niektoré môžete nájsť aj na mojom webe.