Denník N

Amerika svoj boj s COVID-19 zatiaľ prehráva

Zdroj: Callaghan O'Hare/Reuters
Zdroj: Callaghan O’Hare/Reuters

Na celom svete momentálne prebiehajú povinné karanténne opatrenia, ktoré majú zabrániť rozšíreniu vírusu COVID-19. Medzi ne patrí social distancing, nutnosť držať sa od iného človeka aspoň na 1,5 metra, nosiť rúško, ktoré bráni nakazenému roznášať vírus kvapôčkami a iné opatrenia, napríklad odporučenie nevychádzať z domu, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Taktiež je štátom nariadené uzavretie niektorých prevádzok, ktoré spĺňajú dané kritériá. Medzi ne patria kaderníctva, salóny krásy, veľké fabriky a obchody, taktiež aj kancelárie a kancelárske budovy sú zatvorené. Všade kde sa dá, musia pracovníci využiť možnosť home officu. Školy a školské zariadenia sú taktiež zatvorené.

Protesty proti opatreniam

Všetky tieto opatrenia majú svoje odôvodnenia, no aj napriek tomu ich niektorí odmietajú dodržiavať. Toto je problém nie len Slovenska ale aj iných krajín. Najviac ťažkostí majú so svojimi občanmi Spojené štáty americké. V internacionálnych denníkoch a médiách vieme dohľadať aj prípady, kde občania protestovali vo svojich autách proti týmto opatreniam. Ich argumentmi boli nemožnosť pracovať, stretávať sa a vzdelávať svoje deti. Naskytli sa aj prípady, kedy protestujúci blokovali príjazdové cesty do nemocníc a tak zabránili ambulanciám dostať sa s chorými pacientami do nemocnice. Na protest proti tomuto konaniu sa postavili do cesty protestujúcim autám dve zdravotné sestry v rúškach a rukaviciach. Ich konanie sa však protestujúcim nepáčilo a preto začali na sestry kričať, že ak chcú komunizmus majú ísť do Číny atď. Personál nemocnice však iba ticho stál a so založenými rukami naďalej bránil v protestoch.

FOX News a ich prínos

Americká pravicová televízia FOX News je známa tým, že má názory, ktoré sú mnoho krát nebezpečné. Počas tejto krízy si zavolali televíznu hviezdu a doktora menom Dr. Oz. Tento kontroverzný doktor však nie je klasifikovaný ako virológ, ale ako kardiochirurg a k tomu je zástancom pseudovied. Napriek tomu bol v televízii a obhajoval otvorenie škôl. Jeho argumentom bolo, že otvorenie škôl je príťažlivá príležitosť a bude stáť iba 2 až 3 percentá v celkovej úmrtnosti na tento vírus. Následne sa však za svoj výstup ospravedlnil a povedal, že sa iba nesprávne vyjadril.

Presne tu je vidieť, že Amerika si nie úplne uvedomuje, že tento problém im už dávno prerástol cez hlavu a takýmto správaním sa to ešte zhoršuje. V New Yorku museli dokonca vykopať masové hroby pre tých, ktorý na COVID-19 zomreli, no nemali nikoho, kto by si zobral ich telo a pochoval ich.

Štatistika USA je tiež zdrvujúca. Drží prvé miesto v počte nakazených a aj v počte úmrtí na COVID-19. Ku dňu 23. 4. hlásia 957 402 prípadov (statista.com), čo je alarmujúce.

Disciplína je prvoradá

Aký je teda rozdiel medzi Amerikou a takým Slovenskom? Veľký. Slovensko už od prvého prípadu dalo do pohybu opatrenia, ktoré zamedzili raketovému vzrastu nakazených. USA na čele s Donaldom Trumpom čakala, aj napriek hygienikom a virológom, ktorý varovali, že už dávno prešli hranicu, pri ktorej treba čakať či, ale momentálne majú čakať kedy sa u nich vírus objaví. Na internete sa stali virálnymi aj videá mládeže, ktorá počas tzv. spring break – prázdnin išla na Floridu a začala sa zabávať na plážach a pri tom spolu popíjali. Samozrejme bez rúšok alebo bez metrového rozostupu. Taktiež vyšli na povrch aj prípady, kedy ľudia pretrhli pásku ktorá bránila vstupu na pláž. Namiesto toho, aby sa okoloidúci nahnevali a začali zapaľovať fakle v metrovom rozostupe, sa pridali, a tak sa jedna pláž na Floride preplnila.

Trump a jeho doktorát z medicíny

Tak isto škodia aj falošné informácie a hoaxy. Trumpovi to zjavne nie je cudzie, keďže počas tlačovej konferencie na tému koronavírusu otvorene povedal, že by bolo dobré, keby sa dezinfekčné prostriedky, ktoré zabíjajú vírusy do jednej minúty dajú nejako vložiť do tela, napríklad injekčne do pľúc. Liek, ktorý je podľa prezidenta USA účinný proti korone sa v podstate nazýva Savo a jeho funkčnou látkou je bielidlo alebo izopropyl alkohol – niečo podobné ako čistý ethanol. Dve látky, ktoré by sa za žiadnych okolností nemali čo i len dostať do oka. Dobrý nápad je ich použiť na povrchy, vtedy sú tieto látky naozaj prospešné a zabíjajú podstatné množstvo baktérií a vírusov.

Samozrejme, ľudia, ktorý majú za úlohu nás udržať živých – doktori neboli z jeho riešenia nadšený. Rachel Schraer – reportérka zdravotníctva pre BBC hovorí, že takéto použitie vyššie spomenutých látok je nebezpečné a môže viesť k otrave alebo aj k smrti. Navyše je možné, že takýto druh “liečby“ je neefektívny a nebude ani fungovať. Kashif Mahmood – doktor v Charlestone (USA) explicitne povedal, aby ľudia „nebrali lekárske odporúčania od Donalda Trumpa“. Pneumológ John Balmes nasleduje: „Pľúca nie sú prispôsobené na inhalovanie dezinfekcie alebo akéhokoľvek aerosólu … ani roztok s malým percentom bielidla alebo izopropyl alkoholu nie je pre pľúca bezpečný. Je to absolútne smiešny koncept“ povedal pre Bloomberg news.

Je smutné vidieť čísla na obrazovke s popisom: úmrtia, ale keby sme sa ako celá ľudská rasa nepozerali na tieto čísla ako na 1 bez významu, ale ako jedného človeka, ktorý mal rodinu, deti, kamarátov a prácu. Ak uznáme že ľudia zomierajú, možno vtedy sa spamätáme. Alebo sa spamätáme až vtedy, keď tá jedna 1 bude v našej rodine alebo niekto z našich blízkych.

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!