Denník N

Spomínaj. Ako pomôcť smútiacemu priateľovi V.

Proces smútenia nemôže napredovať bez spomínania. Naša bolesť zo straty potrebuje svedka, aby sa jej sila časom zmiernila. Váš smútiaci priateľ môže s  Vami spomínať. Vaša prítomnosť je v tomto okamihu veľmi dôležitá.

Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu Ako pomôcť smútiacemu priateľovi.  Nechajte sa inšpirovať článkami s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

ČO MÔŽEME UROBIŤ PRED NÁVŠTEVOU PRIATEĽA, ABY STE MU POMOHLI SPOMÍNAŤ?

  • Zamyslite sa nad svojimi vlastnými skúsenosťami
Nájdite si tiché miesto, pohodlne sa usaďte a zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

Som schopný aj ja zdieľať spomienky o mojich stratách? Mám vlastnú skúsenosť so zdieľaním spomienok aj ja? Čo bolo pre mňa ťažké? Ako som sa potom cítil? Bolo zdieľanie spomienok pre mňa hodnotné?

Ak ste nikdy nezdieľali spomienky s  iným človekom, vyhľadajte niekoho komu dôverujete a  podeľte sa o ne. Zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami až po tejto skúsenosti.

Ak je článok pre Vás inšpiratívny, ZDIEĽAJTE ho prosím na sociálnych sieťach. Možno tak pomôžete práve Vy tomu, kto takúto pomoc hľadá a potrebuje. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.