Denník N

Ja si to užívam, ja sa cítim dobre…

Zdroj: Internet
Zdroj: Internet

O jednom „veľkom“ kapitánovi, ktorý sa zapísal do análov vojenstva v histórii Slovenska viac, ako vojak Švejk …. a to je už čo povedať…

Pamätáte sa? Toto sú slová, ktoré charakterizovali celé štyri roky vo funkcii predsedu Národnej rady SR, druhého najvyššieho ústavného činiteľa, „kapitána“ Andreja Danka.  Po tom, čo minister obrany povýšil Andreja Danka na kapitána, zdvihla sa vlna kritiky a verejnosť bola pobúrená. Následne prišlo bozkávanie kapitánskych výložiek (hold, niekto rád bozkáva ženy, iný výložky :-) ) a okamžite sa stal terčom vtipov, paródií a patrilo mu dokonca prvenstvo na stránkach Zomri.

Dôrazne sme protestovali, keď ho „jeho“ minister obrany menoval do vojenskej hodnosti. Do hodnosti, ktorú si nielenže nezaslúžil, ale v ktorej robil hanbu všetkým našim vojakom, ktorí pre takúto hodnosť musia slúžiť aj 20 rokov.  Písali sme blogy , zvolávali výbory, predvolávali ministra, vyzývali ho na zrušenie rozkazu, žiadali „kapitána“, aby hodnosť vrátil. Nepomohlo. Kapitán Danko si to užíval, cítil sa dobre a slušní ľudia, no najmä vojaci sa hanbili.

Dnes si to užívame my všetci. Kapitánske výložky bozkával zbytočne. Veríme, že „Rozkaz je viac ako Zákon“ a tak tento rozkaz Jara Naďa navždy vymaže papalášstvo u našich politikov.  To papalášstvo, ktoré vôbec nie je potrebné pre výkon ich funkcií. Andrej Danko je dnešným dňom radovým vojakom v zálohe, konkrétne odborníkom na zabezpečenie proviantného materiálu, zaradenie skladník – údržbár. Pomocná ruka by sa určite zišla, najmä v tomto období, keď sú potrební vojaci na stráženie rómskych osád. Jednoznačne by bol takýto vojak Andrej Danko užitočný napríklad v Krompachoch, alebo v Žehre, na čo nepotrebuje ani hodnosť „kapitán“. Určite užitočnejší, ako v prípade vojny, alebo mobilizácie. Pretože tak, ako som si nevedel predstaviť kapitána vo veliacej funkcii, neviem si ho predstaviť, ani ako vojaka so samopalom v prvej línií či v zákope.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....